O'rta guruhda dekorativ rasm. Dekorativ rasm chizish uchun o'rta guruhdagi "Badiiy-estetik rivojlanish" ta'lim yo'nalishining referati: "Yo'lni bezang. Bolalarning mustaqil ishi

Dars eslatmalari tasviriy san'at(dekorativ rasm) ichida o'rta guruh"Ertak qushi"

Darsning maqsadi:

1. Bolalarni ertak qushini chizishga o'rgating noan'anaviy tarzda iz - kaftingiz bilan rasmni varaqning o'rtasiga qo'ying.

2. Paxta sumkasi bilan "poke" bilan chizishni mashq qiling.

3. Rivojlantiring Ijodiy qobiliyatlar: rang hissi, dekorativ naqsh bilan chiqish qobiliyati.

4. Mustaqillik, ishonch va ijodiy faoliyat bilan shug'ullanish istagini tarbiyalash. Bolalarga bajarilgan ishlardan quvonch baxsh eting.

Dars uchun material: A-4 o'lchamdagi qog'oz, akvarel bo'yoqlari tonlama qog'ozi, gouache, cho'tkalar, paxta chig'anoqlari uchun.

Dastlabki ish: Rasmlarga qarash, ertak o'qish, qog'ozni bo'yash.

Darsning borishi:

Tashkiliy vaqt: bolalar aylanada turishadi.

- Menga kaftlaringizni ko'rsating, ularni silang, qo'llaringizni chapaklang, kaftlaringiz bilan ko'zingizni yuming, yonoqlaringizni kaftlaringiz bilan silang. Kaftlaringiz shunchalik ko'p narsalarni qila oladi. Bundan tashqari, kaftlaringiz bilan o'ynashingiz mumkin. Keling, kaftlarimizni qushlarga aylantiraylik.

Barmoq oʻyini:

Qushlar uyalarda o'tirishadi

Va ular ko'chaga qarashadi.

Hamma uchishni xohlardi.

Shamol esdi va ular uchib ketishdi.

- Qushlar uchib ketishdi. Va siz ularning biz bilan qolishlarini xohlaysiz. Men sizga bu borada yordam beraman. Keling, qushlarni chizamiz, lekin oddiylarini emas, balki ajoyiblarini. Va bizning sevimli kaftlarimiz bunda bizga yordam beradi.

Bolalar stollarda o'tirishadi.

- Mening kaftimga qarang, menimcha, u qushga juda o'xshaydi. Va nima deb o'ylaysiz? Qushning tumshug'i qayerda? Bo'yin qayerda? Qushning tanasini ko'rsating. Qanday ajoyib mayin quyruq. (O'qituvchi kaftiga, bolalar esa kaftiga ishora qiladi).

- Faqat bizning qushimiz umuman yorqin emas. Keling, uni ranglaymiz. Qog'oz varaqlaringizga qarang va qushingiz uchun bo'yoq rangini tanlang. Qush yo'qolmasligi uchun rang sizning foningizning rangidan farq qilishi kerak. (Bolalar cho'tka bilan kaftlariga bo'yoq suradilar.)

- Endi qushni bargning o'rtasiga qo'ying. Buning uchun siz barmoqlaringizni keng ochib, kaftingizni qog'oz varag'iga qo'yishingiz kerak. Ular uni qattiq bosishdi va keskin ko'tarishdi. Shunday qilib, biz qushlarni oldik.

- Qushlaringizni yoqtirasizmi? Va agar siz ularni naqshlar bilan bezang, ular ajoyib bo'ladi. Qushlarimiz dam olib, qurisin, biz siz bilan o'ynaymiz.

Harakat bilan nutq:

Qizlar va o'g'il bolalar qo'llarini urishadi.

Ladushki - yaxshi, yaxshi - xurmo.

Porridge pishirilgan va qoshiq bilan aralashtiriladi.

Ladushka-yaxshi, yaxshi-xurmo.

Pishgan tovuqga maydalangan parchalar berildi.

Ladushki - yaxshi, yaxshi - xurmo.

Ular o'zlari raqsga tushishdi va oyoqlarini taklif qilishdi.

Ular yo'l bo'ylab oyoqlarini oyoq osti qiladilar.

Biz quryapmiz, uy quryapmiz. Matryoshka uchun uy.

Bolalar atrofga aylanishdi, bolalar uy qo'g'irchoqlari kabi.

Biz stollarga qaytamiz.

"Sizning qushlaringiz bizni kutib turishdi va uchib ketishmadi." Nega bilasizmi? Ular ajoyib bo'lishni xohlashadi. Endi siz qushlaringizni o'zingiz xohlagan tarzda bezashingiz va ularni ajoyiblarga aylantirishingiz mumkin. Esingizda bo'lsin, siz nafaqat cho'tka bilan, balki paxta sumkasi bilan ham bezashingiz mumkin - shunda nuqtalar chiroyli va hatto bo'lib chiqadi.

Bolalar qushlarini bezashadi. Musiqa yangradi: “Tabiat tovushlari. Qushlarning qo'shiqlari."

O'qituvchi bolalarning savollariga javob beradi, maslahat beradi va maslahat beradi.

- Juda chiroyli ertak qushlari Sizda bor. Hammangiz shunchaki ajoyibsiz! Keling, qushlaringizni peri o'tloqiga qo'yib, ularga qoyil qolaylik.

Bolalar bog'chasida dekorativ rasm chizish

2. O'rta guruhda (bola hayotining beshinchi yili) dekorativ rasm chizish bo'yicha uslubiy tavsiyalar

O'rta guruhda dekorativ rasm chizishni o'rgatishning vazifalari quyidagilardan iborat:

Ip, kvadrat, doiradagi naqshdagi shakllarni ritmik joylashtirishda kompozitsion ko'nikmalarni rivojlantirish;

Rang tuyg'usini rivojlantirish - kontrast ranglarni chiroyli birlashtirish qobiliyati;

Har xil katta va kichik shakllarni - naqshning oddiy elementlarini chizish ko'nikmalarini rivojlantirish;

Cho'tkadan foydalanish bo'yicha texnik ko'nikmalarni rivojlantirish (qog'ozga engil teginish, nuqtalar qilish; cho'tkaning butun yuzasini ishlatish, chiziqlar chizish, zarbalar).

Kompozitsion topshiriqlar uchun o'rta guruhdagi dekorativ rasm chizish topshiriqlari tayyor shakllarni yopishtirishga o'xshaydi. Birinchidan, bolalar cho'tkadan foydalanishni o'rganadilar to'g'ri chiziqlar va ular orasidagi ritmik takrorlanadigan zarbalar yoki nuqtalarni qo'llang, ranglar bo'yicha galma-gal zarbalarni qo'llang, naqsh murakkablashganda ularning o'rnini o'zgartiring.

Cho'tkasi bilan urish eng oson dekorativ elementdir, chunki u ayniqsa aniq harakatlarni talab qilmaydi va cho'tkani qog'ozga engil surtish orqali olinadi. Shuning uchun naqshga birinchi navbatda zarbalar, keyin esa nuqtalar kiritiladi. Gap cho'tka bilan ishlashning yangi texnikasini (cho'tka vertikal holda ushlab turiladi) va cho'tkaning uchi bilan qog'ozga shunchaki tegizish uchun etarlicha rivojlangan harakatlarni muvofiqlashtirishni o'zlashtirishni talab qiladi.

Birinchi chizmalarning tarkibi ham eng oddiy: ritmik takrorlash bir xil element. Insonga xos bo'lgan qo'l harakati ritmi bu takrorlashni osonlashtiradi va ritmni tasviriy shakllarda etkazishga yordam beradi.

Alternatsiya murakkabroq kompozitsion texnikadir, chunki u bir nechta shakllarning kombinatsiyasiga asoslangan. O'rta guruhdagi bolalar shakli yoki rangi bo'yicha ikkita elementni almashtirishlari mumkin.

Dasturiy ta'minotning murakkabligi material keladi ko'proq tufayli murakkab kompozitsiya va yangilarini joriy etish vizual elementlar naqshga. Nuqtalar va zarbalardan tashqari, bolalar naqshlarda doira va halqalardan foydalanishni o'rganadilar, ularning chizish texnikasi ular yosh guruhda tanishgan.

Dekorativ rasmda bu shakllarning tasviri biroz o'zgaradi: ular o'lchamlari kichikroq, chizilganda ularning barchasi o'lchamlari bo'yicha bir-biriga mos kelishi kerak va bundan tashqari, ular ob'ektning tasviri bilan bog'liq emas, bu ham ularning tasvirini yaratadi. bola uchun qiyinroq. Chiziqlardan tashqari, bolalar naqshlarni boshqa shakllarga joylashtirishni o'rganadilar - kvadrat, doira. Bu shakllar naqshda boshqa kompozitsiyani talab qiladi. Tabiiyki, bu erda oddiy chiziqli takrorlashni qo'llash mumkin emas, chunki kvadratning tomonlari, burchaklari va markazi bor; Doira chekka va markazga ega.

Hayotning beshinchi yilidagi bolalarga dekorativ rasm chizishda murakkabroq vazifalar berilishi mumkin, chunki bu yoshda estetik tuyg'ularning rivojlanish darajasi ancha yuqori.

Bolalarni o'rgatish kerak:

Qog'oz varag'ining yoki uch o'lchamli ob'ektning shakliga qarab naqshni nosimmetrik tarzda joylashtiring;

Naqshda turli xil tekis, yumaloq chiziqlar va shakllardan, o'simlik elementlaridan foydalaning;

Toping chiroyli kombinatsiyalar fonga qarab ranglar; mohirlik bilan cho'tkadan foydalaning (uchini, butun cho'tkasi bilan bo'yash, uni turli yo'nalishlarda erkin harakatlantirish).

Birinchidan, o'rta guruhda olingan ko'nikmalar to'g'ri chiziqlar, chiziqlar, nuqtalardan iborat naqshlarni chizishda mustahkamlanadi. turli shakllar. Ammo bu o'rtacha guruhning materialini oddiy takrorlash emas. Bolalarga tanlash imkoniyati beriladi katta miqdor ranglar; naqshlarda birlashtirilgan elementlar turli o'lchamlarda bo'lishi mumkin.

Birinchi chorakda bolalarga aylanada naqsh yasashning yangi texnikasi o'rgatiladi - konsentrik doiralarda elementlarni simmetrik ravishda qurish orqali butun shaklni markazdan qurilgan naqsh bilan to'ldirish. Kvadrat va doiradan tashqari, bolalarga oval, uchburchak, rozet va olti burchakli shakllar beriladi - naqsh yaratish uchun murakkabroq.

Chizish bolalarning badiiy didini, ularni kuzatish, atrofdagi hayotdagi go'zal narsalarni ko'rish qobiliyatini, nafis naqshlarni, binolarni bezashni, rang kombinatsiyasini rivojlantirish bilan bog'liq bo'lsa, dekorativ rasm ustida ishlash ko'zlangan maqsadga erishadi. san'at ob'ektlarida va tabiatda. Buning uchun bolalarning e'tiborini bo'yalgan idishlar, matolar, gilamlar kabi narsalarga jalb qilish kerak. xalq kashtachiligi va boshqalar.

Yurishda siz go'zal binolarga, gulzorlarga qarashingiz kerak, jozibali manzara, ranglar kuzgi barglar va yana ko'p narsalarni mamlakatimizning istalgan joyida topish mumkin. Har bir hududning o‘ziga xos xususiyatlari, o‘ziga xos tabiiy go‘zalligi, badiiy hunarmandchiligi bor. Bolalarni boylik bilan tanishtirish ona yurt manzarali chizmachilikka o‘rgatish bilan birgalikda go‘zallik tuyg‘usini, xalq badiiy hunarmandchiligiga, ona tabiatga muhabbat tuyg‘ularini tarbiyalashga yordam beradi.

Sinfda rivojlantiruvchi ta'limni joriy etish inglizchada o'rta sinflarda

Olingan natijalarni dastlabki ma'lumotlar bilan taqqoslab, biz taklif qildik ko'rsatmalar har bir talabalar guruhi uchun. 7A-sinfda o‘quvchilar aytayotgan matnlar hajmida muammo bor edi...

Dekorativ rasm, barcha turlari kabi tasviriy san'at, bolaning go'zallik tuyg'usini rivojlantiradi. Xalq ijodi dekorativ san'at rang-barangligi, kompozitsiyasining soddaligi bilan bolalarga yaqin...

Bolalar bog'chasida dekorativ rasm chizish

IN katta guruhlar Elementlarni almashtirish printsipi ko'pincha kompozitsion texnika sifatida ishlatiladi, bu naqshni yanada bezakli qiladi. Muqobil 2-3 elementni o'z ichiga olishi mumkin, shakli yoki rangi har xil ...

Bolalar bog'chasida dekorativ rasm chizish

Ushbu guruhdagi bolalar bilan ishlash o'tgan yilda berilgan materialni bosqichma-bosqich murakkablashtirish bilan amalga oshiriladi...

Nutqni rivojlantirish darslarida bolalarga individual yondashuv

Biz allaqachon aytganimizdek, Individual yondashuv bolalarga nisbatan, ayniqsa sinfda katta ahamiyatga ega, lekin faqat maktabgacha yoshdagi bolalarni tarbiyalash va tarbiyalashning barcha tamoyillari bilan bog'liq ...

Shakllanishda didaktik o'yinlardan foydalanish matematik tasvirlar maktabgacha yoshdagi bolalarda

O'rta guruhda boshlang'ich matematik tushunchalarni rivojlantirish bo'yicha mashg'ulotlar har hafta, haftaning ma'lum bir kunida o'tkaziladi. Dars davomiyligi - 20 daqiqa...

Umumiy rivojlantiruvchi mashqlarni o'qitish metodikasi maktabgacha ta'lim muassasalari

O'rta guruh bolalarining funktsional imkoniyatlari va orttirilgan motor tajribasi - yaxshi asos yuqoridagi barcha parametrlar bo'yicha umumiy rivojlantiruvchi mashqlarni o'qitishni takomillashtirish. 1...

Maktabgacha ta'lim muassasalarida ochiq o'yinlarni o'qitish metodikasi

Natijada tarbiyaviy ish oldingi guruhlarda amalga oshirilganda, bolalarning harakatlari yanada muvofiqlashtiriladi. O'rta va katta guruh bolalari uchun tavsiya etilgan o'yinlarda yugurish, uloqtirish ...

O'rta guruhda to'plamlarni idrok etish va taqqoslash Asosiy e'tibor ikki to'plam (guruh) raqamlarini taqqoslashda mashqlarga beriladi. Bolalarga ikki guruhdan qaysi biri ko'proq (kamroq) yoki ularning soni teng ekanligini aniqlashga o'rgatiladi ...

Rolli o'yin o'rta yoshdagi bolalarda irodani shakllantirish va rivojlantirish vositasi sifatida maktab yoshi

1. "Poliklinika" rolli o'yini Maqsad: tibbiyot xodimlari faoliyatining mazmunini ochib berish, bolalarda rollarni o'z zimmasiga olish qobiliyatini rivojlantirish, o'yinga qiziqishni rivojlantirish, bolalar o'rtasida ijobiy munosabatlarni shakllantirish...

Vizual ko'nikmalarni shakllantirish badiiy vositalar o'rta maktab o'quvchilari uchun jadvallar maktabgacha yosh

Amalga oshirish misolida boshlang'ich sinf o'quvchilarini badiiy-estetik tarbiyalash dekorativ natyurmort

Dekorativ-amaliy san'at asarlari badiiy va estetik xususiyatlarga ega bo'lib, kundalik hayotda, ishda bevosita amaliy maqsadga ega yoki uylarni, me'moriy inshootlarni bezash uchun maxsus mo'ljallangan ...

Rasm chizish maktabgacha yoshdagi bolalar uchun eng sevimli tasviriy faoliyat turlaridan biridir. Avvaliga bola rangli chiziqlar, jingalaklar va dog'larni chizishni yoqtiradi. 4-5 yoshga kelib, u qog'ozda uni hayratda qoldirgan narsalarni tasvirlashni xohlaydi. IN badiiy faoliyat bola assotsiativ rasmga o'tishni boshdan kechiradi: dog'lar va chizmalarda u tanish narsalarning konturlarini topadi. Ob'ektni chizishni o'zlashtirish boshlanadi: bola o'z rejalariga muvofiq chizadi. O'qituvchi uchun bolalarni ko'rishga o'rgatish muhimdir oddiy shakllar ob'ektlarning asosi, ranglarni tanlang va aralashtiring, qalam va cho'tkaning to'g'ri ushlanganligiga ishonch hosil qiling. O'rta guruhda rasm chizishning yangi turini o'rganish boshlanadi - dekorativ, maktabgacha yoshdagi bolalar ob'ektni, masalan, kozokni bezash uchun naqsh yaratishda olingan ko'nikmalardan foydalanganda.

O'rta guruhda dekorativ rasm chizish bo'yicha darsga tayyorgarlik.

Yosh guruhlarda bolalar bog'chasi bolalar kiyim-kechak (ko'ylak, sharf) ko'rinishidagi qog'oz blankalarida rasm chizish topshiriqlarini bajardilar. Chizish tabiatan dekorativ edi, lekin cho'tka va bo'yoqlar bilan ishlash mahoratini oshirishga qaratilgan edi: ishlov beriladigan qismning chetiga tekis gorizontal va vertikal chiziqlar chizish, belgilangan konturlar ichida nuqtalarni chizish. Dekorativ rasm chizish bo'yicha to'g'ridan-to'g'ri o'rgatish o'rta guruhdan boshlanadi. O'qituvchi bolalarni xalq hunarmandchiligi bilan tanishtiradi va Dymkovo, Filimonov va Gorodets rasmlarining xususiyatlarini ta'kidlaydi. Xalq rassomlari tomonidan yaratilgan va chizilgan buyumlarni o'rganish orqali bolalar hurmat qilishni o'rganadilar qo'l mehnati, ichki buyumlar, loy va yog'och o'yinchoqlarda go'zallikni ko'ring. Naqshlarni o'zingiz yaratish istagi bor.

O'rta guruhda dekorativ rasm chizishni o'rgatishning vazifalari:

  • Texnik ko'nikmalarni keskinlashtirish. 4-5 yoshli bolalar nuqta, chiziqlar, oddiy naqshlar yaratadilar geometrik shakllar cho'tka va bo'yoqlar yoki qalam yordamida.
  • Kompozitsiya mahoratini rivojlantirish. Bolalar "simmetriya" va "ritm" tushunchalarini o'zlashtiradilar, turli shakldagi ob'ektlar yuzasiga naqsh qo'yishni o'rganadilar.
  • Rang tuyg'usini rivojlantirish. O'qituvchi bolalarga ranglarni qanday aralashtirishni va naqshda kontrast rang kombinatsiyalaridan foydalanishni o'rgatadi.
  • Diskriminatsiya bo'yicha trening har xil turlari xalq rassomligi va o'z asarlaringizda alohida elementlarni bajaring.

O'rta guruhda dekorativ rasm chizish bo'yicha dars

Dars materiallari

O'rta guruhda dekorativ rasm chizish uchun qalin qog'ozdan (akvarel yoki gouache uchun) yoki kartondan yasalgan figurali blankalardan foydalanish tavsiya etiladi. Idishlar (chashka, qoshiq, plastinka), kiyim-kechak (fartuk, ko'ylak, kozok, qo'lqop) yoki o'yinchoqlar ko'rinishidagi blankalar oldindan kesilib, san'at darslari uchun materiallar bilan shkafda saqlanishi mumkin. Dekorativ bo'yashning yana bir varianti shablonni ishlatishdir. Bolalarga kartondan kozok shablonlari beriladi, ular qog'oz varag'ida qalam bilan chizishlari kerak. O'rta guruhda vaqtni tejash uchun sizga kontur bo'ylab kesish vazifasi berilmasligi mumkin, ammo naqsh chizishga tezda dosh bera oladigan bolalardan bezatilgan narsalarni kesib tashlashni so'rash kerak.

Bundan tashqari, asos sifatida ishlatiladi rangli qog'oz yoki karton. Yorqin material bolalarning e'tiborini tortadi va naqsh va fon ranglarini birlashtirish qobiliyatini rivojlantiradi.

Shakllangan blankalar uchun tematik darslar dekorativ rasmni o'quvchilarga ota-onalari bilan birga uyda belgilash va olib kelish mumkin keyingi dars naqsh bilan bezash uchun. Misol uchun, dam olish kunida sizga qalin qog'ozdan kesilgan bo'lakni dars uchun tayyorlash vazifasi beriladi. "Sviter bezaklari". Ijodiy jarayon Yigitlar uchun bu kozok uslubini tanlagan paytdan boshlanadi (keng yoki tor, yenglari elastik tasmali yoki elastik tasmali yoki bo'yinbog'li yoqa yoki u yo'q, keyin siz qaror qabul qilishingiz kerak. bo'yinning shakli) va bo'sh joy kesiladigan qog'ozning rangi. G'oya sifatida o'qituvchi ota-onalarga bo'rttirma qog'ozni topishni taklif qilishi mumkin. U ixtisoslashtirilgan hunarmandchilik do'konlarida sotiladi, teksturali yuzaga ega va turli xil hunarmandchilik, shu jumladan kozok yasash uchun material bo'lib xizmat qiladi.

Asosiy material varianti

Ushbu mavzu qisqa muddatli loyihani amalga oshirish uchun ishlatilishi mumkin - "Biz sevimli o'yinchoq uchun kozok bezatamiz". Bola sovg'a sifatida kozokni bezashni xohlagan o'yinchoqni tanlaydi va ota-onalar mos kozokning konturlarini chizishga yordam beradi. Uyda bolalar o'zlari bo'sh joyni kesib olishga harakat qilishlari mumkin.

"Sviter" blankasi uchun shablonlarning variantlari.

O'rta guruhdagi dekorativ rasm chizish darslarida bolalar rangli qalam, mumli qalam, akvarel va guash bilan rasm chizishadi. Dekorativ chizmachilik texnikasini mustahkamlashga qaratilgan darslarda o‘quvchilarga tanlash erkinligi (bo‘yoq yoki qalam) beriladi.

O'rta guruhda rasm chizish texnikasi va texnikasi.

4-5 yoshli bolalar qalamni to'g'ri ushlashni o'rganadilar. Ular shablonlarni kontur bo'ylab chizadilar, tekis va egri chiziqlar naqshlarini, oddiy geometrik shakllarni chizadilar. O'rta guruhda qalam bilan bo'yashni o'rganish boshlanadi: konturdan tashqariga chiqmasdan, bir yo'nalishda chiziqlar bilan doiralar va ovallarni bo'yash.

Rassomlik mahoratini rivojlantirishga katta e'tibor beriladi. Bolalar cho'tka bilan ishlash ko'nikmalarini mustahkamlaydi: namlash, bo'yoq olish, bo'yoqlarni aralashtirish, butun cho'tkalar yoki cho'tkaning uchi bilan bo'yash. O'rta yoshdagi maktabgacha yoshdagi bolalar quyidagi chizish usullaridan foydalangan holda naqsh yaratadilar:

  • Zarbalar. Haddan tashqari aniqlikni talab qilmaydigan oddiy dekorativ element. Bolalar qog'ozga cho'tka cho'tkalarini engil surtish orqali naqsh yaratadilar. Ushbu texnikani mustahkamlash vazifalari muqobil texnikani o'zlashtirishni o'z ichiga oladi: bo'yoq zarbalari ma'lum bir tartibda qo'llaniladi. turli ranglar.
  • Ballar. Ko'proq murakkab element, bolalar vertikal holatda cho'tkaning uchi bilan bo'yashni o'rganishlari kerak. Nuqtalar bezatilgan ish qismining konturlari ichida ma'lum bir ritmda joylashtiriladi. Kichik guruhdagi vazifalardan farqli o'laroq ("Nuqtalardan foydalanib, qor, yomg'ir tomchilari, rezavorlar, qushlar uchun donlarni tasvirlang") bolalardan rejaga muvofiq nuqta bilan naqsh chizish taklif etiladi: parallel qatorlar, shaxmat taxtasi naqshlari, yoki figuraning nuqtali konturi, masalan, doira. Almashtirish mahorati dastlab turli rangdagi nuqtalarni chizish vazifasini bajarishda mustahkamlanadi, keyin nuqta va chiziqlarni berilgan tartibda chizishda rivojlanadi.
  • Halqalar va doiralar. Bolalar kichik guruhlarda ushbu elementlarni chizishni o'rgandilar. Dekorativ rasm chizish darslarida ularni amalga oshirish qiyinlashadi: bolalar bir xil o'lchamdagi doira va halqalarni chizishlari kerak.

Dastlab, bolalar eng oddiy narsalarni o'rganadilar kompozitsion texnika bezak yaratishda - takrorlayman, keyin - almashinish. Qog'oz chiziqlarida yoki blankalarning chetlari bo'ylab (ko'ylakning etagi, kosaning cheti) chiziqli naqsh yaratish mahorati mustahkamlanadi. Kvadrat yoki doira shaklidagi blankalardan foydalanib, bolalar shaklning markazini aniqlashni, aylana yoki 90 daraja aylanish bilan naqsh chizishni o'rganadilar.

Vizual faoliyatning boshqa turlaridan va noan'anaviy texnikadan foydalanish.

Dekorativ rasm chizish darslarida, boshqalardan texnikalar yaxshi ko'rinishlar faoliyat - applikatsiya va haykaltaroshlik. Naqshli tasvir qog'oz yoki plastilindan yasalgan elementlar bilan dizayn bilan to'ldiriladi. Misol uchun, qog'oz chiziqlar mitten shaklidagi blankalarga yopishtirilishi mumkin - bu trikotaj elastik tasmalar bo'ladi; sarafan blankasi yuqori qismda aplikatsiya bilan bezatilgan bo'lishi mumkin - sarafan korsesini bezang; qo'lqoplarga plastilin to'plarini, shlyapa yoki kozokni jun pomponlarini taqlid qilish uchun qo'shishingiz mumkin; tayyor ishni kichik plastilinli sharlar bilan bezash - kiyim-kechak va bosh kiyimlardagi boncuklar, boncuklar yoki tugmalar.

Naqsh yasash darslarida quyidagilardan foydalanish mumkin: noan'anaviy texnikalar chizma:

  • Barmoqlarni bo'yash. 4-5 yoshli bolalar hali ham barmoq uchlari va kaftlari bilan chizishga qiziqishni saqlab qolishadi.
  • Chop etish - bo'yoqqa botirib, qog'ozga ko'pikli kauchuk bo'laklari, barglar, tugmalar va boshqalarni qo'llash orqali naqsh yaratish.
  • Pointillizm nuqta bilan chizishdir, odatda paxta chig'anoqlari yordamida.
  • Monotip - bu bitta chop etish texnikasi. Dalgalar nosimmetrik blankning yarmini chizib, naqsh qurib qolishiga yo'l qo'ymasdan, qog'oz varag'ini yarmiga katlayın va oyna nashrini oling.
  • Mumli qalamlar va akvarel bilan to'ldirish bilan chizish. Bolalar mumli sham yoki bo'r bilan naqsh chizishadi, so'ngra bo'sh joyni akvarel bilan bo'yashadi (mum naqshining tepasida). Bo'yoq quriganida, mum konturlari chiroyli ko'rinadi.
  • Chizish - bu quritilgan gouache ustiga dizaynni chizish, uning ostida rangli mum fon mavjud.

An'anaviy bo'lmagan texnikalar yordamida bajarilgan ishlarga misollar.

Barmoqni bo'yash Barmoqni bo'yash Tugmachani bosish Chizma paxta chig'anoqlari Paxta tayoqchalari bilan monotip chizish

Dekorativ rasm darslari uchun individual topshiriqlar.

Bolalar bog'chasidagi ta'lim faoliyati shaxsga yo'naltirilgan yondashuv doirasida amalga oshiriladi. Bu shuni anglatadiki, darslarni (jumladan, tasviriy san'at) o'tkazishda o'qituvchi har bir bolaning rivojlanish xususiyatlarini, ularning muayyan ko'nikmalarni egallash darajasini, hissiy holat ma'lum bir vaqtda. Chunki Amaliy faoliyat dekorativ rasmda berilgan sirtda naqsh yaratish maqsadini bajarishga qaratilgan bo'lib, asosiy vazifa barcha talabalar uchun ochiq bo'lishi kerak. Agar bola qiyinchiliklarga duch kelsa, o'qituvchi harakatlarni individual namoyish qilish texnikasidan foydalanadi. O'rta guruhda bolaning o'qituvchining harakatlarini takrorlashi maqbuldir.

Berilgan amaliy topshiriqni muvaffaqiyatli bajargan bolalar uchun o'qituvchi individual topshiriqlarni berishi kerak.

Keling, variantlarni ko'rib chiqaylik individual vazifalar"Sviterni bezash" mavzusida:

  1. Ish qismini bezash uchun aplike yoki haykaltarosh elementlardan foydalaning.
  2. Bo'sh qog'ozni akvarel bo'yoq bilan bo'yash.
  3. Qalam bilan chizilgan shakllarni flomaster bilan kuzatib boring.
  4. Alohida qog'oz varag'ida kozokingizga o'xshash kiyimlarni (shlyapa, sharf, qo'lqop) chizing.

Chizma mavzulari kartotekasidagi "Sviterni bezash" darsi.

Yil uchun vizual faoliyat uchun o'quv-tematik rejani tuzishda siz o'rta guruhdagi rasm darslari haftada bir marta o'tkazilishini hisobga olishingiz kerak. Bundan tashqari, yiliga 35 ta darsdan 5-6 tasi dekorativ rasm chizishni o'rgatish uchun ajratilishi kerak:

  • "Fartukni bezash."
  • "Biz sviterni bezatamiz."
  • "Biz ro'molchani bezatamiz."
  • "Biz chiziqni bayroqlar bilan bezatamiz."
  • "Mushukchalar uchun qo'lqoplar."
  • "Qo'g'irchoq uchun kiyin."

Nuqtalar va chiziqlar, oddiy geometrik shakllarni chizish ko'nikmalarini mustahkamlash uchun "Sviterni bezash" darsi tavsiya etiladi. Ushbu darsning maqsadi taqdimotga muvofiq blankani bezash bo'lishi kerak. Yigitlar kozokga qanday naqsh chizishlarini mustaqil ravishda tanlashadi: geometrik (turli xil rang kombinatsiyalarida o'zgaruvchan chiziqlar va shakllar) yoki tematik (ular o'simlik yoki tabiiy naqsh yaratishga harakat qilishadi - gullar, barglar, qor parchalari).

"Sviterni bezash" mavzusidagi darsning rag'batlantiruvchi boshlanishi.

O'z-o'zidan bezakni chizish o'rta yoshdagi maktabgacha yoshdagi bolalar uchun qiziq bo'lmasligi mumkin. Diqqatni faollashtirish va rag'batlantirish ijodiy faoliyat, birinchi navbatda, shaxsiy idrokni jalb qilish tavsiya etiladi vizual tasvirlar bolalar uchun va sinfda o'yin elementlaridan foydalaning.

Darsning dastlabki bosqichida rag'batlantiruvchi material.

Materiallar varianti Darsning rag'batlantiruvchi boshlanishi sifatida foydalaning
Vizual material Yigitlar kozok bilan rasmlarni o'rganishadi. O'qituvchi olib boradi suhbat:
Naqshlar qanday elementlardan yasalgan?
Qog'ozga o'xshash naqshlarni yasash uchun qanday usullardan foydalanish mumkin (ritmik takrorlash, almashinish).
Ushbu kozok modellarida qanday rang kombinatsiyalari taqdim etilgan?

Variant vizual material O'quvchilarning o'zlari kozok kiyishlari mumkin.
Belgilangan kunda sevimli kozokingizni olib kelish vazifasi alohida hayajonni keltirib chiqaradi. Darsning boshida darhol o'qituvchi moda namoyishini tashkil qilishni taklif qiladi: o'qituvchi o'z ichiga oladi quvnoq musiqa, yigitlar o'zlari olib kelgan kozoklarni kiyib, navbatma-navbat parading qilib, mahsulotdagi naqshni ko'rsatishadi. Keyinchalik, ko'rgan kozoklarning xususiyatlari haqida suhbat o'tkaziladi.

O'yin holati O'qituvchi bolalarning e'tiborini qish yaqinlashayotganiga, ayozli fasl boshlanganiga, ularning guruhidagi o'yinchoqlar/qo'g'irchoqlarning issiq kiyimlari yo'qligiga qaratadi. Bolalarga o'yinchoq tanlash va sovg'a sifatida ular uchun chiroyli sviterlar tayyorlash taklif etiladi.

Har bir talabaning oldidagi stolda qiz yoki yigitning rasmi va qog'oz kozok bor. Bolalarga blankaga naqsh chizish va bola yurish paytida muzlamasligi uchun rasmdagi kozokni "qo'yish" taklif etiladi.

Agar guruhda qog'ozli "shkaf" bo'lgan qog'oz qo'g'irchoqlar bo'lsa, unda dars uchun siz "quloqlar" bilan blankalarni yasashingiz mumkin, shunda bolalar keyingi o'yinda bezatilgan kozoklardan foydalanishlari mumkin.

Ajablanadigan daqiqalar Foxy guruhga kiradi ( kichik o'qituvchi yoki tulki kostyumidagi boshqa xodim), yigitlar bilan salomlashadi va sovuqdan shikoyat qiladi. Tulki bolalardan tulki bolalari yurish paytida muzlab qolmasligi uchun nima qilish kerakligini aytishni so'raydi. Bolalar tulkiga issiq kiyim kiyish mumkinligini aytishganda, kichkina tulki tikish yoki to'qishni bilmayman deb yig'laydi. O'qituvchi bolalarni tulkilar uchun kozoklarni chizish va bezashlari mumkin bo'lgan etakchi savollar yoki maslahatlar orqali boshqaradi.

O'qituvchi stolida quti bor. O'qituvchining xabar berishicha, pochtachi uni ertalab guruhga etkazib bergan va manzilni o'qiydi (bolalar bog'chasining haqiqiy manzili: shahar, ko'cha, uy, guruh raqami). Quti bilan nima qilish kerakligi so'ralganda, bolalar, albatta, uni ochishni taklif qilishadi, buni o'qituvchi qiladi. Qutida bir xil rangdagi sviterlarning qog'oz blankalari va Gnome-dan kelgan xat mavjud. O'qituvchi xatni o'qiydi: Gnomning aytishicha, buvisi kuzda unga va uning ko'p akalari uchun kozok to'qigan, lekin ularning o'lchami va rangi bir xil - gnomlar qaysi sviter kimga tegishli ekanligini chalkashtirib yuborishadi va yigitlardan yordam so'rashadi. . O'qituvchi blankalarni qismlarga ajratish va shunga ko'ra bezashni taklif qiladi xohishiga ko'ra Shunday qilib, har bir gnomning o'ziga xos kozoki bor.

Didaktik o'yinlar Kollektiv tadbirlar 4-5 yoshli bolalar bilan o'tkaziladi didaktik o'yinlar: topshiriqlar kartochkalarda berilmaydi, lekin katta rasmlar/plakatlarda taqdim etiladi yoki ekranda aks ettiriladi.
O'yin variantlari:
"Farqlarni toping". Siz kozoklarning ikkita bir xil rasmidagi farqlarni topishingiz kerak, o'qituvchi darhol ularning sonini nomlaydi.
"Siluet bo'yicha kozok toping." Rasmda kozoklar va bitta soyali siluet ko'rsatilgan.
"Bir xil juftlarni toping." Rasmda ko'rsatilgan sviterlar orasida siz bir xil narsalarni topishingiz kerak.
"Qaysi sviter kimga mos keladi?" Rasmning chap tomonida sviterlar bor turli naqshlar, o'ng tomonda belgilar mavjud. Masalan, kamonli kozok qizga, mashinali kozok o'g'il bolaga, sabzi bilan kozok quyonga mos keladi.

"Sviterni bezash" mavzusida konspektlar tuzish.

Darsning maqsadi: qog'oz blankasini dekorativ naqsh bilan bezash.

Maqsadlar: cho'tka va / yoki qalam bilan chiziqlar, chiziqlar / soyalar, nuqtalar, doiralar va halqalarni, tasdiq belgilarini chizish qobiliyatini mustahkamlash; tayyor ishni tasviriy san'atning boshqa turlari elementlari (qog'oz chiziqlar yoki raqamlar, plastilin qismlari) bilan bezash qobiliyatini rivojlantirish; rang tuyg'usini rivojlantirish; atrofdagi voqelik ob'ektlarida go'zallikni ko'rish qobiliyatini rivojlantirish; fantaziyani faollashtirish; mustaqillik va tashabbuskorlikni rivojlantirish.

Gigiena me'yorlariga muvofiq, o'rta guruhda rasm chizish darsining davomiyligi 20 daqiqadan oshmaydi va quyidagi bosqichlardan iborat:

  • Tashkiliy vaqt 1 daqiqa.
  • Darsning rag'batlantiruvchi boshlanishi 4-5 daqiqa.
  • Amaliy ish 10 daqiqa.
  • Namoyish va muhokama tugallangan ishlar 2-3 daqiqa.
  • Darsni yakunlash 1 daqiqa.

O'qituvchi chizishi kerak batafsil reja Har bir dars, so'ngra majburiy tahlil: belgilangan maqsad va vazifalarga erishildimi, qo'llaniladigan o'qitish usullari va usullari samaralimi, bolalar dars davomida o'zini qanday tutganligi. turli bosqichlar darslar, darsning har qanday bosqichidagi qiyinchilik va kechikishlar va ularning sabablari, talabalar ishini tahlil qilish, darsni takomillashtirishning taxminiy usullari.

"Kozokning bezaklari" mavzusidagi rasm chizish bo'yicha uslubiy ishlanma (o'rta guruh).
Tanish elementlardan foydalangan holda kiyim qismini bezash qobiliyatini mustahkamlash: chiziqlar, chiziqlar, nuqtalar, halqalar va doiralar.
Ish qismini qog'oz chiziqlar bilan bezash.
Estetik idrok va mustaqillikni rivojlantirish. Materiallar Turli xil rangdagi qalin qog'ozdan tayyorlangan kozok blankalari, bo'yin chizig'ini bezash uchun qog'oz chiziqlar, manjetlar va elastik. Tarbiyaviy ishning boshqa jihatlari bilan aloqasi Kiyimlardagi bezak naqshlarini o'rganish. Darsning borishi Muammoli vaziyatni yaratish. O'qituvchi guruhga to'ldirilgan quyonni olib keladi va A. Bartoning "Sevgi quyonni tashlab ketdi" she'rini o'qiydi. Yigitlarga quyonning o'zi yomg'irda ho'l bo'lgani va, albatta, uning kozoki ho'l bo'lib qolgani haqida xabar berishadi - u rangsiz bo'lib qoldi va chizma yuvilib ketdi. Quyonga qanday yordam bera olasiz? Yigitlar quyonning kozokidagi naqshni qayta chizishni taklif qilishadi.
Dars maqsadini bildirish, amaliy ish uchun vazifani aniqlash.
Gullar haqidagi she'r satrlariga "Ehtiyot bo'l" jismoniy tarbiya darsini o'tkazish.
Bolalar vazifani boshlashdan oldin, o'qituvchi ularning stollarida apelsin bo'yoqlari etarli emasligiga e'tibor qaratadi, bolalar to'q sariq rangga ega bo'lish uchun qanday ranglarni aralashtirish kerakligini eslashadi.
Pedagogik ko'rgazma. O'qituvchi bolalarni dekorativ rasm uchun elementlarni eslab qolishga taklif qiladi va ularni doskada / molbertda amalga oshirishni namoyish etadi.
Amaliy ish paytida o'qituvchi bolalarning palitrada bo'yoqlarni aralashtirish jarayonini, cho'tka bilan chizishning to'g'riligini, ish qismining butun maydonini to'ldirishni va o'quvchilarning holatini kuzatib boradi.
Bolalar bezatilgan kozoklarni magnit taxtaga biriktiradilar.
Ishlarni muhokama qilish.
Darsni yakunlash. Bunnyning aytishicha, yigitlar qiziqarli naqshli yorqin va chiroyli kozoklar yasagan va ularga kuchlari va tasavvurlari uchun rahmat.

"Sviterni bezash" mavzusidagi ishni bajarish tartibi.

Pedagogik ko'rgazmada o'qituvchiga doskada yoki dastgohda bolalar tomonidan atalgan texnikalarning chizilgan rasmini ko'rsatish, keyin esa misol ko'rsatish tavsiya etiladi. bosqichma-bosqich chizish kozokdagi naqsh. Siz berilgan mavzu bo'yicha tugallangan ishlarning misollarini ko'rishingiz va bolalarni ushbu chizmalar qanday texnikada va qanday ketma-ketlikda yaratilganligini aniqlashga taklif qilishingiz mumkin.

Qog'oz chiziqlar va qalam bilan bezash.

Kozokni bezash uchun qog'oz chiziqlar bo'yin, manjetlar va elastik tasmalar o'lchamiga qarab tanlanadi.
Qog'oz chiziqlarini yopishtirish
Qalam bilan vertikal chiziqlar torting
Kozokdagi qalam chiziqlarini almashtirish
Biz elka sohasiga halqalarni chizamiz, ularni yarim doira ichiga joylashtiramiz
Chiqib ketish elementlari
Kozok va manjetlarning pastki chetiga halqalarni torting, ularni soya bilan bo'yash
Biz shunga o'xshash elementlarni mahsulotning markaziy transvers chizig'i bo'ylab chizamiz

Qalam bilan naqsh chizish va plastilin elementlari bilan bezash.

Bo'yin chizig'ini, manjetlarni va elastik tasmalarni qalam chiziqlari bilan loyihalash
Pushti qalam bilan zigzag chiziqlarini chizish
Zigzag chiziqlarni chizish yashil qalam
Rolling plastilin elementlari
Plastilin sharlarini tekislash yo'li bilan biriktirish
Kozokni bezash jarayoni
Tugallangan ish

Chizma yordamida naqsh yaratish.

Diagonal ravishda bir xil rangdagi zarbalarni qo'llash
Oldin qo'llanilgan chiziqlarni aks ettirish uchun diagonal ravishda boshqa rangdagi chiziqlarni qo'llash
Bo'yin chizig'i, manjetlar, elastik tasmalar bilan bezash

Chiziqlar va nuqtalar yordamida naqsh chizish.

Bo'yin chizig'i va manjetlarni chiziqlar bilan belgilash
Manjet va bo'yin dizayni
Chizilgan chiziqlar: turli rangdagi o'zgaruvchan chiziqlar
Nuqtalarni chizish: Ritmik takrorlash

Akvarel bilan chizish: tonlama, chiziqlar va halqalar.

Ish qismini gorizontal chiziq bilan ajratish
Kozokning yuqori qismini tonlash
Kozokning pastki qismini va yenglarini boshqa rang bilan bo'yash
Zigzag chiziqlarni chizish (almashinuv)
Kozok bo'yni dizayni
Halqalarni chizish (shaxmat taxtasi naqshida navbatma-navbat)

Guash bilan chizish: doiralar va nuqtalar.

Bo'yin chizig'ini, manjetlarni, chiziqlar bilan elastiklikni belgilash
Nuqtalarni chizish: ikkita rangning o'zgaruvchan nuqtalari
Shaxmat taxtasi naqshida doiralar chizish
Boshqa rangdagi doiralarni chizish
Kozok va yenglarning pastki chetida nuqtalarni chizish
Ikkinchi rangdagi nuqtalarni chizish
Doira markazida nuqta chizish
Tugallangan ish

"Qishki naqshlar": rangli asosda gouache bilan chiziqlar va nuqtalarni chizish.

Keling, kozokning pastki qismida Rojdestvo daraxtlarini chizishni boshlaylik: diagonal chiziqlarni takrorlash
Diagonal chiziqlarni oyna holatida takrorlang
O'rtada biz Rojdestvo daraxtlarining tanasini belgilaymiz vertikal chiziqlar
Shaxmat taxtasi naqshida nuqtalarni chizish
Biz manjetlar, bo'yin chizig'i va elastik tasmasini loyihalashtiramiz
Tugallangan ish

Dasturiy ta'minot vazifalari:
Dymkovo o'yinchoqlari haqidagi bilimlarni mustahkamlash;
Elementlarni chizish bo'yicha ko'nikmalaringizni mustahkamlang Dymkovo rasm(doira, nuqta, chiziqlar, panjara, halqa, to'lqinli yoylar);
Bolalarning Dymkovo rasm janrida dekorativ kompozitsiyani yaratish qobiliyatini mustahkamlash;
Chizish texnikasini mustahkamlash silliq chiziqlar cho'tka bilan ishlaganda va cho'tkaning uchi bilan bo'yash qobiliyati.
Mehnatga hurmatni tarbiyalash xalq hunarmandlari, ularning ijodiga qoyil qolish.
Uskunalar:
Dymkovo o'yinchoqlarining bir nechta rasmlari, Dymkovo naqshining elementlari bilan rasmlar; akvarel bo'yoqlari, cho'tkalar, suv, salfetkalar, tayyor shablonlar.
Dastlabki ish:
O'qituvchining hikoyasi, Dymkovo o'yinchoqlari haqidagi albomlar va rasmlarga qarash; suhbatlar; Dymkovo o'yinchoqlarini loydan modellashtirish; bo'yash kitoblarini bo'yash, Dymkovo o'yinchog'i haqida gapirish.
Darsning borishi:
Tarbiyachi:
Men ko'rgan narsa! Qanday ajoyib!
Atrofda juda ko'p quvonch!
Bu yer go'zal emasmi, bolalar?
Bu hayajonli!
Bugun men sizni o'yinchoqlar rasmlari galereyasiga taklif qilaman. Qarang, bu yer qanchalik go'zal. Keling, ularga qaraylik. (Bolalar Mist uslubida bo'yalgan o'yinchoqlarni mustaqil ravishda tekshiradilar.) Ularning barchasi juda yorqin, chiroyli va juda boshqacha. Ammo ularda umumiy narsa bor!
Barcha yigitlar uchun ustalar
Kuyovlar ustiga yopishib qolishdi
Chavandozlar, tovuqlar,
Ularni vannaga solib qo'yishdi.
Ekilgan, quritilgan, oqlangan
Yorqin bo'yoq bilan kiyingan
Ular hamma narsani patnisga solib qo'yishdi,
Bezatilgan sharfda
Va tez orada soting
Hammani o'yinchoq bilan xursand qiling
Yaltiroq, oqlangan,
Bundan oldin ular yoqimli edi.
Bolalar, bu o'yinchoqlar nima deb ataladi?
Bolalar Dymkovo
- Bilasizmi, nega ular bunday deb ataladi?
– Olisda, olisda, gavjum o‘rmonlar ortida, yam-yashil dalalar ortida, moviy daryo bo‘yida katta qishloq turardi. Har kuni ertalab odamlar o'rnidan turib pechka yoqib, uylarining mo'rilaridan ko'k tutun chiqib turardi. Qishloqda ko'plab uylar bor edi. Shuning uchun ular o'sha qishloqni Dymkovo deb atashdi. O‘sha qishloqda xushchaqchaq va yaramas odamlar yashar edi. Ular kulgili, yorqin, rang-barang o'yinchoqlar va hushtaklarni haykal qilishni yaxshi ko'rardilar. Ular uzoq qishda ularni ko'p qiladilar. Oltin bahor quyoshi osmonda ko'tarilganda, qor dalalardan qochib ketadi. kulgili odamlar Ular o'zlarining kulgili o'yinchoqlarini olib kelishdi va hushtak chalishdi - qishni haydash va bahorni maqtash uchun.
Qiziqarli o'yinchoqlar sotildi turli shaharlar va qishloqlar. Va bu nomdan keyin qishloq va o'yinchoqlar Dymkovo deb atala boshlandi.
- Dymkovo o'yinchoqlari qanday rangda?
(Faqat oq rangda)
- Dymkovo o'yinchoqlarida qanday naqshlar bor?
(To'g'ri chiziq, to'lqinli chiziq, nuqta, doira, halqa, qafas, panjara)
- Qaysi rang ko'proq? Qanday ranglar ishlatiladi?
- Naqshlarni yasashda qanday texnikalardan foydalaniladi?
(cho'tkaning uchini cho'mdirib, qoziq ustiga tekislang)
- Bemalol o'tiring, boshlaylik.
Mustaqil ish paytida o'qituvchi barcha bolalarni ko'zdan kechiradi, kompozitsiyani yaratishda qiynalayotganlarga yordam beradi, qo'nish va ishni bajarish texnikasini nazorat qiladi.
10 daqiqalik mustaqil ishdan so'ng jismoniy tarbiya tanaffusi beriladi.
Bugun rasm chizdik
Barmoqlarimiz charchagan.
Keling, barmoqlarimizni silkitamiz

Keling, yana chizishni boshlaylik.

Oyoqlar birga, oyoqlar bir-biridan ajralib,

Biz bolg'acha bilan mixlaymiz.

Quyoshli quyonlar

Quyoshli quyonlar devorda o'ynaydi,

Men ularga barmog'im bilan ishora qilaman,

Menga yugurishsin.

Xo'sh, qo'lga oling, tezda qo'lga oling!

Mana, mana, mana - chapga, chapga!

U shiftga yugurdi.

Endi ishingizni tugating, naqshlarni chizishni tugating, keyin biz chizmalarni ko'ramiz.

Xulosa qilib aytganda, o'qituvchi barcha chizmalarni osib qo'yadi.

1. Qaysi ish sizga ko'proq yoqdi? Nega?
2. Bu erda sizga nima ko'proq yoqdi?
3. Bu ishning o'ziga xos xususiyati nimada?
4. Bu ish boshqalardan nimasi bilan farq qiladi?

O‘qituvchi baytni o‘qiydi:

Hamma o'yinchoqlar oddiy emas,
Va sehrli bo'yalgan,
Qor-oq, qayin daraxtlari kabi,

Doiralar, kvadratlar, chiziqlar -
Oddiy ko'rinadigan naqsh
Lekin men uzoqqa qaray olmayman.

Yaxshi, hamma yangi chiroyli Dymkovo naqshlarini yaratishga harakat qildi. Dars tugadi.