Vasiliy Baksheev ko'k bahor. V.Baksheevning “Moviy bahor” kartinasi asosidagi bolalar badiiy ijodiyoti. V. N. Baksheevning "Moviy bahor" kartinasi asosida inshoga tayyorgarlik.

Dars turi:Nutqni rivojlantirish.

Dars mavzusi: V.N.ning "Moviy bahor" rasmining tavsifi. Baksheeva

Darsning maqsadi: o‘quvchilarni rangtasvirning san’at turi sifatidagi xususiyatlari bilan tanishtirish, o‘quvchilarni rasm asosida material to‘plashga va uni insho shaklida taqdim etishga o‘rgatish.

Usullari: o`qituvchi so`zi, suhbat, illyustratsiya bilan ishlash.

Uskunalar: illyustratsiya.

Darslar davomida.

    Dars mavzusi xabari.

    San'at turlari va rangtasvir janrlari haqida suhbat.

Bugun, bolalar, biz sizni rasm chizish kabi san'at turi bilan tanishtiramiz. Biroq, avvalo, san'at nima ekanligini va uning qaysi turlarini bilishingizni aniqlashga harakat qilaylik. San'at odatda shunday tushuniladi badiiy ijodkorlik umuman olganda - adabiyot, me'morchilik, haykaltaroshlik, rangtasvir, grafika, musiqa, raqs, teatr, kino va inson faoliyatining boshqa turlari. Ko'rib turganingizdek, bularning barchasi san'atdir. Ammo bugun biz rasm va uning janrlari haqida gaplashamiz.

Keling, rasmning qanday janrlari mavjudligini eslaylik.

Portret - shaxs yoki odamlar guruhining tasviri, unda shaxsning tashqi ko'rinishi qayta tiklanadi, lekin tashqi o'xshashlikka qo'shimcha ravishda, rassom suratga olishga harakat qiladi. ruhiy dunyo tasvirlangan shaxs.

Natyurmort - tasvir jonsiz narsalar(idishlar, mevalar, o'lik o'yin, guldastalar, har qanday faoliyatning atributlari).

Manzara - hududning ko'rinishi, tasviri; rasmda - bu janrda tasvirning asosiy ob'ekti tabiat, ba'zan shaharlarning ko'rinishi yoki arxitektura majmualari.

marinizm - o'z asarlarini bag'ishlagan rassomlarning tasviri dengiz mavzusi, shu jumladan dengiz manzarasi- marina, dengizchilar hayoti va boshqalar.

Kundalik janr - tasvir Kundalik hayot.

Jang janri urush va jangovar harakatlar tasviri.

Hayvon rassomlari rasmlarida hayvonlarni tasvirlaydi.

Rassom rasm chizayotganda ob'ektlarni oldingi, o'rta va fonga joylashtiradi va bu tartibga solish muayyan niyatlarga bog'liq. Rassom uni birinchi o'ringa qo'yib, unga katta ahamiyat beradi va fonning etarlicha mustaqil bo'lmagandek tuyulgan detallari asosiy g'oyaning mohiyatini yaxshiroq ochib berishga yordam beradi.

    "Moviy bahor" kartinasi muallifi haqida ma'lumot. Shunday qilib, bugun biz sizni rus rassomining rasmi bilan tanishtiramiz Vasiliy Nikolaevich Baksheev (1862-1958). V.Baksheev faoliyati rus tilining rivojlanishida chuqur iz qoldirdi milliy madaniyat. Uning chinakam tabiat tuyg'usi bilan sug'orilgan haqiqat va ifodali asarlari jahon san'ati to'plamiga kiritilgan.

V.N. deyarli yuz yil yashadi. Baksheev. 1862 yil 25 dekabrda (12 yanvar) Moskvada tug'ilgan. 1887 yilda Rassomlik maktabini tamomlagan, diplom olgan ajoyib rassom va “Ziyoratdan qaytish” eskizi uchun katta kumush medal. Maktabda bo'lgan vaqtida V.N. Baksheev o'z asarlarini talabalar ko'rgazmalarida namoyish etdi, ularni darhol P.M. Tretyakov, Gatung va boshqalar.

1901-1902 yillarda ko'rgazmalarda "36 rassom" ni namoyish etdi. Parij va Rimdagi ko‘rgazmalarda qatnashgan.

1913 yil – Badiiy akademiyaning faxriy a’zosi etib saylangan.

1956 yilda V.N. Baksheev unvoniga sazovor bo'ldi xalq artisti SSSR.

1937, 1947, 1957 yillarda joylashdi shaxsiy ko'rgazmalar uning bilan bog'liq holda yubiley sanalari.

Baksheevning rasmlari ko'rgazmalarga yuborildi: Amerika, Frantsiya, Xitoy, Suriya, Misr, Yangi Zelandiya, Argentina.

Ko'pchilik mashhur rasmlar V.N. Baksheeva:

    "Ona portreti" (1887) bu rasmlarda

    "Qayin bog'i" (1943) Lvov davlat san'at galereyasi

    "Yoz oqshomi" (1935) - Kiev davlat muzeyi Rus san'ati

    "Kundalik nasr" (1892-1893) bu rasmlar

    Tretyakov galereyasida "Kabutarlar boqayotgan qiz (sevimlilar)" (1887)

    "Moviy bahor" (1930)

    "Bo'rondan oldin" (1949)

    "Bahor kuni" (1942)

    "So'nggi kiyim" (1957)

Baksheev o'z ishi haqida shunday deydi:

“Men rasmlarimning manzara va janrdagi mazmunini atrofdagi voqelikda payqadim. U dalalar va o'rmonlar orasida qishloq yo'llari bo'ylab yurishni yaxshi ko'rardi. Men bulutlarga, ularning shakliga, ertalab, tushdan keyin, kechqurun rangiga qaradim. Men daraxtlarning shakli va xarakterini kuzatdim va o'rgandim. Men eskiz yozar ekanman, men ulardagi eng xarakterli narsani topishga harakat qildim, ularda nafaqat tashqi o'xshashlik, balki ichki mazmun ham bo'lishi uchun ularda ma'naviyatli tamoyilni topishni xohlardim. Men barcha rasmlarimni atrofdagi hayotda ko‘rganlarim asosida chizganman”.

"Bahor. Hech qayerda qor yo‘q, yer deyarli quruq. Hamma narsa iliq xushbo'y havo bilan to'ldirilgan. U yerdan chirigan barglar, yashil o‘t nihollari hidi keladi; Men yurgan dala yo‘lining chetlarida tol butalari gullab, shirin, asal hidini chiqarardi. Atrofda qushlarning sayrashi eshitilardi. Pushti-sariq rangga bo'yalgan, ochilmagan kurtaklari bo'lgan qayin daraxtlarining ochiq tepalari osmonning ko'k fonida hayoliy tarzda chizilgan; Daraxtlarning zangori-binafsha soyalari bir-biri bilan aralashib, nam zamin bo'ylab cho'zilgan. Hammasi to'la issiq nur bahor quyoshi. Tabiatning bu uyg'onishida hayotning quvonchi juda ko'p. Men eskiz yozdim va uning asosida "Moviy bahor" rasmini chizishni boshladim. Ushbu rasmda men tabiatdagi hayotning uyg'onishidan meni qamrab olgan tuyg'uni etkazishga muvaffaq bo'ldim.

    Materiallar to'plami

Endi men tasvirlashni tanlagan rassomning rasmiga murojaat qilaylik va uyda tavsiflovchi insho yozishga yordam beradigan savollarga javob beraylik.

    Rassom rasmning qaysi janriga mansub? Nima uchun siz shunday deb o'ylaysiz?

    Qayin bog'i qanday tasvirlangan?

    Osmonni qanday tasvirlashimiz mumkin?

    Rasmda qaysi ohanglar ustunlik qiladi?

    Tomoshabinlarni kliringga nima jalb qiladi?

    Ushbu manzaraga qaraganingizda nimani his qilasiz va nimani o'ylaysiz?

    Lug'at bilan ishlash

Qoyil, diqqat bilan qarang

Osmon yorqin ko'k, yorug'

Havo salqin, toza, shaffof

Yer og'ir, zich, bahor quyoshi bilan isitiladi

Hidi bahor o'rmoni; chirigan barglarning hidi u yerdan u yerdan keladi

Yashil o't

Glade oltin-yashil; ko'k-binafsharang soyalar

Filiallar nozik, moslashuvchan, yashil gulchambarlar kabi

Qayin daraxtlarining tepalari pushti-sariq rangda.

    Rejalashtirish

    Rasmni yaratuvchisi haqida ma'lumot.

    "Moviy bahor" rasmining rasm janri.

    Qayin bog'i tasviri.

    Samoviy balandliklarning tavsifi.

    Rasmda ko'rsatilgan kayfiyat.

    Bu qanday his-tuyg'ularni uyg'otadi?

    Uy vazifasi

Uyda V.N.ning rasmi asosida tavsiflovchi insho yozing. Baksheev "Moviy bahor", doskada yozilgan iboralar va rejadan foydalangan holda.

Sizning elektron manzilingiz: *
Sizning ismingiz: *

V.N. Baksheev

V.N. Baksheev (1862-1958) ishchi sifatida uzoq umr ko'rdi. V.N. Baksheev 19-asrning 80-yillari oxirida rassom bo'ldi. Vasiliy Nikolaevich Baksheev o'zining qiziqish va intilishlarini faoliyat bilan bog'ladi

V.N. Baksheev "Pionlar" 1957 yil

Uning kursdoshlari va badiiy faoliyat kabi rassomlar bor edi, I.I. S.V. Ivanov. Allaqachon boshida ijodiy yo'l V.N. Baksheev landshaftlar ustida ishlagan, ammo uning ishi unga shuhrat keltirgan.

V.N. Baksheev "Kundalik nasr" 1892-1893.

Bu rasmlar personajlarning psixologik aniqligi, munosabatlari va vaziyatga sodiqligi bilan ajralib turadi. Rassom burjua muhitining "kundalik hayoti" ning dramatik mazmunini ochib beradi va mehnatkashlarning og'ir ahvoli haqida hamdardlik bilan gapiradi.

V.N. Baksheev "O'rmondagi yo'l" 1925 yil

Inqilobdan keyin V.N. Baksheev o'zining demokratikligi va realistik rasm uslubi bilan tabiiy ravishda paydo bo'ldi faol ishtirokchi Rassomlar uyushmalari inqilobiy Rossiya, yangi hayotni aks ettiruvchi bir qancha rasmlar yaratdi.

V.N. Baksheev "Kolxozchi" 1955 yil

Asta-sekin, V.N. ijodidagi asosiy janr. Baksheev I. Levitan, M. Nesterovdan kelgan an'anani davom ettirib, ajoyib muvaffaqiyatlarga erishdi.

V.N. Baksheev "Terastada" 1892 yil

Eng mashhur asarlar V.N. Baksheeva: "Kabutarlar boqayotgan qiz" (1887), "Kundalik nasr" (1892-1893), "1917 yilda Petrogradda birinchi may" (1927), "O'rmondagi yo'l" (1925). Oxirgi qor" (1936).

V.N. Baksheev "Moviy bahor" 1930 yil

"Moviy bahor" ulardan biri eng yaxshi manzaralar V.N. Baksheeva. U o'zini yozadi sevimli vaqt yilning - erta bahor. Ko'pgina rassomlar, shu jumladan Levitan ham bu mavzuga murojaat qilishdi, ammo Baksheev bahor manzarasining go'zalligini o'ziga xos tarzda ochib berishga muvaffaq bo'ldi.

Rassom uni ushbu rasmni yaratishga ilhomlantirgan taassurotlarini qordan xalos bo'lgan va deyarli quruq yerning taassurotlari deb ta'rifladi. Xushbo'y havo hamma narsani to'ldiradi; u chirigan barglarning hidiga o'xshaydi va u erda va u erda birinchi o't paydo bo'ladi; musavvir yurgan yo‘l bo‘yida asalning yoqimli hidi taratgan tollar gullaydi. Qushlarning qo'shig'i eshitiladi. Osmonning ko'k fonida, ochilmagan kurtaklari bo'lgan nozik, sarg'ish-pushti qayin shoxlari paydo bo'ladi; Daraxtlarning zangori-binafsha soyalari bir-biri bilan aralashib, nam zamin bo'ylab cho'zilgan. Butun joy iliq bahor nuri bilan to'ldirilgan. Rassom eskiz yozdi va uning asosida "Moviy bahor" rasmini chizishni boshladi.

Ushbu rasmda rassomning asosiy rasm vazifalaridan biri yorqin quyosh nurini etkazish edi. Quyosh o'zining yorqinligi, chaqnashlari va miltillashi bilan qanday ko'zni qamashtirayotganini his qilamiz. Yorug'lik hamma narsani qamrab oladi, magistrallarning konturlarida, soyalarda - barcha shakllarda qandaydir loyqalik paydo bo'ladi. Baksheev plener ustasi. Uning rang sxemasi juda aniq va hayratlanarli darajada murakkab. Rang soyalarini so'z bilan aniqlash qiyin (pushti, binafsha, mayin yashil, sarg'ish, kumush-kulrang), ammo bahor osmonining yorqin firuzasi hamma narsada g'alaba qozonadi. "Moviy bahor" V.N. Baksheeva haqiqatan ham "nur bahori" dir.

15.12.2015

V.N.ning rasmi asosida hikoya tuzish. Baksheeva "Moviy bahor"

Stepaxina Lyudmila Aleksandrovna, o'qituvchi-logoped, MDOU " Bolalar bog'chasi№ 24 Ryazan

Maktabga nutq terapiyasi tayyorgarlik guruhining bolalari bilan nutqni rivojlantirish bo'yicha frontal darsning konspekti.

Maqsad:

Tasviriy turdagi monolog bayonotini qurish qobiliyatini rivojlantirish uchun bolalar faoliyatini tashkil qilish.

Vazifalar:

  • bahor faslidagi tabiat hodisalarini tavsiflovchi tushunchalar haqidagi bilim va g‘oyalarni shakllantirishga ko‘maklashish, bolalar nutqini yangi kognitiv mazmun bilan boyitish;
  • tuza olish qisqa hikoya rasmga ko'ra, nutq terapevti tomonidan berilgan namunaga asoslanib;
  • nutqqa qiziqishni rivojlantirish; bolalarni dialogning asosiy qoidalari (tinglash va tushunish; savol berish va javob qurish) va monolog (rasm bo'yicha o'z taassurotlarini grammatik jihatdan to'g'ri, izchil, obrazli ifodalash qobiliyati) bilan tanishtirish;
  • xotira va e'tiborni rivojlantirishga yordam berish;
  • maxsus orqali nutq va fikrlash faoliyatini rivojlantirish uchun sharoit yaratish didaktik o'yinlar va mashqlar;
  • - tashkil qilish amaliy faoliyat grammatik jihatdan to'g'ri dialogik o'zlashtirish bo'yicha va monolog nutqi;
  • - bolalar faoliyatiga berilgan mavzu bo'yicha umumiy tushunchalarni o'zlashtirish uchun sharoit yaratish.

Maqsadlar shaklida kutilgan natijalar:

Bolalar bilishadi:

  • matnning strukturaviy xususiyatlari haqida (boshi, o'rtasi, oxiri);
  • o'z fikrini ifodalash sharoitida, o'qituvchi, tengdoshlar bilan muloqot jarayonida nutq nutqini qurishning o'ziga xos xususiyatlari haqida;
  • bahor faslida jonsiz va tirik tabiatda sodir bo‘ladigan o‘zgarishlar haqida (qor erib, daryolar muzdan ozod bo‘ldi, yer quriydi; kun yorug‘ligi kuchaydi; quyosh charaqlab, daraxtlar va hayvonlar uyg‘onadi);

Bolalar:

  • nutqda so‘z va iboralarni muloqot sharoiti va vazifalariga, nutqiy va kognitiv vaziyatga mos ravishda qo‘llash, ularni ma’no jihatdan bog‘lash;
  • fikr va his-tuyg'ularingizni ifodalash uchun nutqdan foydalaning, dialogni shunga muvofiq olib boring muayyan qoidalar, yozishni bilish tavsiflovchi hikoya monolog bayon shaklida rasm asosida;
  • sabab-oqibat munosabatlarini o'rnatish, tabiat hodisalariga mustaqil ravishda tushuntirishlar berish; bilimlarni umumlashtirish, tavsiflashda dalillarni qurish tabiiy hodisalar;
  • savollarga javob berishda, fikr yuritish jarayonida, rasmni tasvirlashda tabiatdagi o‘zgarishlar haqidagi bilimlaringizdan foydalaning.

Uskunalar: proyektor, V. Baksheevning “Moviy bahor” kartinasi reproduktsiyasi; mos yozuvlar signallari; Whatman qog'ozi bo'yalgan, kulgichlar; magnit taxta (flanelograf)", "baholash daraxti".

Dastlabki ish: lug'at, grammatik shakllarni to'ldirish, o'qituvchi, ota-onalar tomonidan kuzatuvlarni tashkil etish; badiiy adabiyot o'qish.

Darsning borishi

Bolalar faoliyati

O'qituvchining faoliyati

1. Org. moment

"Nima uchun" o'yini

Men "Nima uchun"man. Juda qiziquvchan, men savol berishni yaxshi ko'raman. Savollarimga javob bera olasizmi?

Nima uchun qor bahorda eriydi?

Nima uchun kurtaklar bahorda shishiradi? (Nega hasharotlar paydo bo'ladi? Nima uchun daryolar oqadi?...)

Nutq muammosini hal qilish. Kognitiv faoliyat uchun motivatsiya.

Bolalar uchun savollar. Ularni kognitiv faoliyatga jalb qilish

2. E'lon

Kirish suhbati: rasm asosida bahor haqida hikoya tuzamiz. Nutq mashqlarini bajaring. Bo'yamoq. Birgalikda, birgalikda harakat qiling.

Eshitish

Kirish suhbati.

3. Masalan. "So'zni tanlang"

Aytgancha, bahorgi ob-havo belgilarini oling (ismlarni sifatlar bilan moslashtirish).

Bahor qanday?

Quvonchli, do'stona, erta, quyoshli ...

Bu qanday quyosh?

Yorqin, iliq, mehribon

Osmon qanday?

Shaffof, ko'k, baland

Qanday havo?

Issiq, xushbo'y

(Daraxtlardagi kurtaklar qanday? - shishgan, qatronli

Bu qanday o't? - chirigan, qurigan, joylari yashil ...)

Nutq va aqliy faoliyat

Bolalar uchun savollar (3-4).

Fikr bildirish.

4. Masalan. "Keling, bahor kayfiyatini chizamiz"

Bolalarning individual chizmalaridan bahor haqidagi kollaj. Savol: "Sizda qanday kayfiyat bor?"

Vazifani tik turgan holda bajaring. Kollektiv kognitiv va samarali faoliyat

Bolalar bilan birgalikda kognitiv va samarali faoliyat.

5. V.N.ning rasmining namoyishi. Baksheeva "Moviy bahor"

Rasmni ko'rsatish va ko'rish

Bolalar ekran oldida gilam ustida o'tirishadi. Rasmga qarab.

Rasmni idrok etish.

Proyektor orqali rasmni ko'rsatish

6. Rasm asosida suhbat

Rasmda nimani ko'ryapsiz?

Rasmda yilning qaysi vaqti tasvirlangan?

Rasm sizda qanday kayfiyatni uyg'otadi?

Rasmga sarlavha bering

Kognitiv va tadqiqot faoliyati.

Fikrlash, javoblar, bolalar

Bolalar uchun savollar.

Fikr bildirish.

Rasmga munosabatingizni bildiring.

7. Jismoniy mashqlar “Bahorni chaqiramiz!”.

Oy, bahor quvonch bilan kelsin ...

Chapga va o'ngga aylanadi.


8. Rasm asosida hikoya-tavsif

Vasiliy Nikolaevich Baksheevning "Moviy bahor" rasmi. U haqidagi hikoyani tinglang: "Bahor o'rmonda quvnoq! .."

Hikoya tinglash. Rasmga qarab

Rasm asosida hikoya-tavsif. Fikr bildirish

9. Guruhlarda hikoyalar tuzish.

2 guruhda ishlash (intellektual va nutq qobiliyatlari teng): “Golub. bahor" rasm-ramzlari yordamida (hikoyaning boshi, o'rtasi, oxiri).

Yordam bering. Hikoya tuzilishi haqida savollar. Yo'nalishlar. Tushuntirishlar.

Ind yordam.

10. Rasm asosida bolalar hikoyalari

Guruh vakilining so‘zlovchi nutqi

Kognitiv faoliyat. Bolalar va tengdoshlar o'rtasidagi aloqa.

Ind. Yordam bering. Og'zaki ko'rsatmalar, gramm. tuzatishlar. Ish faoliyatini baholash

11.Xulosa bilan yakuniy suhbat

Biz qaysi rasmga qaradik?

Guruhlarda hikoyani qanday tuzdingiz? Ular rasm haqida qanday gaplashishdi? Taassurotlaringizni baham ko'ring, o'zingiz uchun kulgichni tanlang.

Analitik faoliyat.

12. Reflektiv baholash

Bolalar o'z faoliyatini "Baho daraxti" yordamida baholaydilar.

O'z-o'zini hurmat.

Birgalikda tahliliy faoliyat.

Adabiyot:

1. federal qonun 2012 yil 29 dekabr 273-FZ-sonli “Ta'lim to'g'risida Rossiya Federatsiyasi- M.: 2013 yil

2. Rossiya Federatsiyasi Ta'lim va fan vazirligining (Rossiya Ta'lim va fan vazirligi) 2013 yil 17 oktyabrdagi 1155-sonli buyrug'i "Federal davlat ta'lim standartini tasdiqlash to'g'risida"

maktabgacha ta'lim" // Rus gazetasi. 2013 yil 25 noyabr. Bir xil [ elektron resurs]. Kirish rejimi: http://www.rg.ru/2013/11/25doshk-standart-dok.html

3. Maktabgacha ta'lim bo'yicha Federal davlat ta'lim standartlarini maktabgacha ta'lim tashkilotlari amaliyotiga joriy etish / komp. N.V. Nishcheva. - SPb.: MChJ nashriyoti. "BOLALIK - PRESS", 2015 yil.

4. Amalga oshirish jarayonida nutq terapevtining faoliyati ta'lim standartlari yangi avlod / tahrir. K.A. Fokina. - M.: Perspektiv, 2013 yil.

5. Filicheva T.B., Chirkina G.V., Tumanova T.V. va boshqalar Nutq buzilishlarini tuzatish: Maktabgacha ta'lim dasturlari ta'lim muassasalari Nutqda nuqsoni bo'lgan bolalar uchun kompensatsiya turi /auth-comp. G.V. Chirkina. - M., 2010 yil.

ILOVA № 1

Vasiliy Nikolaevich Baksheev
"Moviy bahor"

O'rmonda baxtli bahor! Har kuni tabiat uyqudan ko'proq uyg'onadi. O'rmon iliq xushbo'y havo bilan to'ldirilgan; chirigan barglar hidi, u yer-bu yerda yashil o‘t nihollari, shishgan kurtaklari qatron hidi. Oldinda qayin daraxtlari tasvirlangan. Ularning tepalari fonda bir-biriga bog'langan ko'k osmon. Yupqa, oq-pushti novdalar yumshoq quyosh bilan yoritilgan. Ko'k-binafsha soyalar daraxtlardan erga cho'ziladi. Nam tuproqni chuqurlikda buloq oqimi oqadi. Bir oz narida, qayinlar orasida quvnoq, yaramas Rojdestvo daraxtlari bor. Tez orada o'rmon barg bilan qoplanadi, chekkalarida qush giloslari gullaydi, soylar ustida shovqinli bulbullar gursillab o'tadi. Uzun dumli kakuklar qichqiradi: “Puk-ku! Kuku! Ku-ku! Mashg'ul chumolilar dumg'aza ustida yugurishadi, qishki boshpanadan uchib ketishadi va birinchi ari dovdirashlari. Moviy va oq qor barglari o'rmon bo'shliqlarini qoplaydi. Tabiatning bu uyg'onishida hayotning qanchalik quvonchi bor! ...

Ilovadagi dars uchun taqdimot (pptx, 1MB)


Vasiliy Nikolaevich Baksheev (1862 - 1957)

Vasiliy Nikolaevich Baksheevning (1862 - 1957) rasmlari odamlarni o'ziga xos tiniq sukunat, dunyoga yorqin qarash va ma'naviy poklik bilan jalb qiladi. Uzoq va baxtli hayot kechirgan Levitanning tengdoshi va sinfdoshi ijodiy hayot, u kundalik va portret janrlariga murojaat qildi, lekin tabiatning murakkab va jonli ranglarini qayta yaratib, landshaftga ustunlik berdi.

Peyzaj va janr rassomi. 1862 yilda Moskvada tug'ilgan. 1878 yildan 1888 yilgacha o'qigan.

Baksheev ajoyib yozuv ustasi ochiq havoda. Uning palitrasi cheklangan, ammo bu unga eng yaxshi, noyob soyalarni va ohanglarning o'tishlarini etkazishga to'sqinlik qilmaydi. Baksheev manzaralari o'ziga xos sukunat va ma'naviy poklik bilan o'ziga jalb qiladi.

Rossiyalik rassom Vasiliy Baksheev kundalik janrdagi manzara va rasmlarni chizgan. U eng ko'p Moskva rassomlik maktabida o'qigan mashhur ustalar landshaft ikkinchi 19-asrning yarmi asr - Aleksey Savrasov, "Qalqonlar keldi" kartinasi muallifi va Vasiliy Polenov - "Moskva hovlisi". Va u ulardan nafaqat rassomlik san'atini, balki rus tabiatiga muhabbatni ham o'rgandi.

Baksheev barcha fasllardan ko'proq bahorni yaxshi ko'rardi va o'z landshaftlarida tabiat uyg'onishning eng yaxshi, yorqin lahzalarini tasvirlagan. qishki uyqu. Mana "Moviy bahor" kartinasi. Rassom nima uchun bunday nom bergani aniq - bu erda ko'k rang o'ynaydi asosiy rol. Yorqin osmon uzoqdan asta-sekin yorishadi va qayinlarning qor-oq tanasi tumanli tumanda eriydi va yumshoq pushti rangga ega bo'lib ko'rinadi. Qor allaqachon erib ketgan, yer qurigan. Daraxtlar orasidagi yo'l uzoqqa boradi. Bu rasmning chetidan boshlanadi, go'yo rassom bizni do'stona bahor o'rmonida sayr qilishga va toza havodan nafas olishga taklif qilmoqda.

Baksheev boshqa rasmda manzaraga olib boradigan yo'l bilan bir xil texnikadan foydalanadi - "Bahor boshida." Bundan ham ko'proq ranglar va soyalar mavjud: jigarrang, yashil, sariq, ko'k tuproqda aralashtiriladi, bej ranglar. Oldinda to'q yashil yoyilgan archa bor, qayin shoxlari pushti va nilufar soyalarida porlaydi. Uzoqdan, diqqat bilan qarasangiz, yo'l olib boradigan qishloq ko'rinadi.

Yozgi manzaralar Baksheevda ham bor. Masalan, "Hosil" rasm. Bu ham manzara, ham kundalik janr. Endi g'alla hosili mashinalar bilan yig'iladi, ammo 19-asrning oxirida, rasm chizilganida, dehqonlar buni qo'lda qilishgan, quloqlarini maxsus katta yarim doira pichoqlar - o'roqlar bilan kesib tashlashgan.

Uy rasmlari Baksheeva eng ko'p gapiradi oddiy hayot. Endi ota va uning otasi jiddiy suhbatlarini yakunlashdi. katta yoshli qizi - "Kundalik janjal" rasmi, unda siz shahar kvartirasining ichki qismini ko'rishingiz mumkin kech XIX asr - samovar, yashil abajurli chiroq, naqshli dasturxon. Bu erda oila kechki ovqatga yig'ildi va qiz stol ostida o'tirgan itni davolaydi. Baksheev yaxshi hikoyachi va uning rasmlariga qarab, siz yuz yil oldin hayot qanday bo'lganini yorqin tasavvur qilishingiz mumkin.