Sham va bo'yoqlar bilan chizish. Shamlar va akvarellar bilan noan'anaviy texnikada rasm chizish bo'yicha darsning qisqacha mazmuni "Sehrli rasm"

O'qituvchi tomonidan yakunlandi: Popova Nadejda Aleksandrovna

O'rta guruhda tasviriy san'at darsi ("sham bilan chizish" noan'anaviy texnikasi).

Mavzu: "Sovuq naqsh"

Dars maqsadlari:

Bolalarning qishki tabiat hodisalariga qiziqishini uyg'otish.

Vizual kuzatishni, atrofingizdagi dunyoda g'ayrioddiy narsalarni sezish qobiliyatini va ishingizda ko'rgan narsalaringizni aks ettirish istagini rivojlantiring.

Erkin tajribalar o‘tkazish orqali bolalarning ko‘nikma va malakalarini oshirish vizual material, bolalarga o'z-o'zidan chizish usulini o'zlashtirishga yordam bering.

Tasavvur va ijodkorlikni rivojlantiring.

Dars uchun materiallar:

Peyzaj varag'i;

Bir parcha sham;

Akvarel bo'yoqlari;

Cho'tkasi.

Dastlabki ish: qishda derazalardagi sovuq naqshlarni kuzatish

Darsning borishi

1. Tashkiliy qism

O'qituvchi bolalarga topishmoqlarni taklif qiladi.

Osmondan yulduzlar tushmoqda,

Ular dalalarda yotishadi.

Ularning ostiga yashirinib qolsin

Qora yer.

Ko'p, ko'p yulduzlar

Shisha kabi nozik;

Yulduzlar sovuq,

Va er issiq. (Qor parchalari)

Oppoq yanvarda ayoz, Daraxtlar kumushga botadi. Butalar, qayinlar va aspenlar Engil porlash bilan bezatilgan ... (ayoz).

Bu sodir bo'ladi va osmondan toshlar uchadi.

O'tkinchilar yashiringan, Ammo qolgani ... (do'l).

Men dalada yuryapman

Men erkin uchaman

Men aylanyapman, ming'irlayman,

Men hech kimni bilishni xohlamayman.

Men qishloq bo'ylab yuguraman,

Men qor ko'chkilarini supuraman.

(Bo'ron

U teskari o'sadi

U yozda emas, qishda o'sadi,

Ammo quyosh uni pishiradi,

U yig'laydi va o'ladi. (Icicle)

Bu qanday usta?

Men stakanga barglar va o'tlarni surtdim,

Va atirgullarning chakalakzorlari. (Muzlamoqda)

Shisha kabi shaffof

Siz uni derazaga qo'ya olmaysiz. (Muz

O'qituvchi. Yaxshi bolalar, siz juda kuzatuvchansiz, shuning uchun topishmoqlarni to'g'ri topdingiz. Ayting-chi, bu tabiat hodisalari qachon, yilning qaysi davrida sodir bo'ladi?

Bolalar. Qishda.

O'qituvchi . Va qishning sodiq va almashtirib bo'lmaydigan yordamchisi kim?

Bolalar. Muzlash.

O'qituvchi. To'g'ri. Qish kelsa, sovuq ham keladi. Frost dunyo bo'ylab sayr qilmoqda. U o'rmonlar va dalalar, shaharlar va qishloqlarni kezadi. U ham bizning uyimizga keldi. U derazani taqillatdi va o'sha paytda biz uxlayotgan edik va hech narsa eshitmadik. Frost bizga chiroyli maktub qoldirdi. Ertalab uyg'onib, derazadan tashqariga qaradik. Qanday go'zal! Bo'yalgan! Hammasi dantel va naqshlarda! Frost shunday yozgan va chizgan: novdalar - o'tlarning oq pichoqlari, qor parchalari, muz gullari, palma barglari, g'alati qushlarning patlari, jingalak va muzli ilgaklar ...

sehrgar

Frost - sehrgar, uni darhol ko'rishingiz mumkin:

Men hali albomimni ochmadim,

Va u allaqachon cho'tkalar va bo'yoqlarsiz

U bir kechada biz uchun barcha derazalarni bo'yashdi.

D. Chuyako

O'qituvchi . Bolalar, sizningcha, Moroz bu naqshlarni qanday chizadi?

Bolalarning fikrlari: U oynaga sovuq havoni puflaydi, sehrli tarzda derazalarga qor parchalarini tashlaydi va ular derazaga yopishadi.

O'qituvchi . Darhaqiqat, sovuq, ayozli havodan havoda mavjud bo'lgan suv tomchilari sovuq oynaga joylashadi, muzlashadi va shisha bo'ylab turli yo'nalishlarda tarqaladigan eng nozik ignalarga o'xshash muz bo'laklariga aylanadi. Sovuq kechada ko'pchilik, ularning ko'pchiligi shakllanadi, ular bir-biriga qurilganga o'xshaydi. Va natijada siz turli xil naqsh va chizmalarga ega bo'lasiz, ularda siz hatto tanish narsalarning konturlarini ham ko'rishingiz mumkin. Ma'lum bo'lishicha, ayoz naqshlari shunday shakllanadi va bu erda rassom, shubhasiz, Ayozdir. Siz va men ularni kuzatish imkoniga ega bo'ldik, eslaysizmi, Morozning rasmlarida kim nimani ko'rgan?

Bolalarning javoblari: Rojdestvo daraxti, qor parchalari, kardan odam, gullar, qushlar va boshqalar.

O'qituvchi. Bolalar, sizningcha, biz naqshlarni dastlab ko'rinmas, keyin esa Frostnikiga o'xshab birdan paydo bo'ladigan tarzda chizishimiz mumkinmi?

Bolalar. Yo'q.

Pedagogik d.Ammo aslida shunday bo'lishi mumkin: ma'lum bo'lishicha, bo'yash orqali biz birinchi navbatda deyarli ko'rinmas naqshlarni olamiz, lekin agar biz ularni ustiga akvarel bilan qoplasak, xuddi fotografik plyonka ishlab chiqilayotgandek naqshlar paydo bo'ladi. Bu usul. rasm chizish "fotokopiya" deb ataladi.

O'qituvchi bolalarni shamning bo'laklarini olishga taklif qiladi va sham ko'rinadigan iz qoldirmasligiga ishonch hosil qilish uchun ularni qo'shimcha qog'oz varag'i bo'ylab o'tkazishga harakat qiladi. Keyin yuqori qismini bo'yoq bilan yoping va ko'rinmas naqsh paydo bo'lishini tomosha qiling.

O'qituvchi . Bolalar, sizningcha, nega sham bilan chizilgan chiziqlar chizilmagan qog'oz varag'iga o'xshab rangli emas?

Bolalarning fikrlari.

O'qituvchi . Sham bir moddadan - mumdan iborat bo'lib, go'yo uning yuzasidan dumalab tushadigan suvni qaytaradi. Shuning uchun, suv bilan suyultirilgan akvarel bo'yog'ini qo'llashdan keyin suv o'tkazmaydigan materialdan tayyorlangan dizayn paydo bo'ladi.

Bugun biz sehr yaratishga harakat qilamiz - biz chizamiz sovuq naqsh, faqat sham yordamida. Ammo birinchi navbatda siz qishki sehrli afsun qilishingiz kerak, shunda hamma narsa siz va men uchun Frostning o'zidan yomonroq bo'lmaydi:

Qish afsunlari (she'rdan parcha)

Yoting, yumshoq qorlar.Bir doira ichida turib, qo'llaringizni boshingizdan yuqoriga ko'taring,

O'rmonlar va o'tloqlar uchunularni yon tomonlardan silliq pastga tushiring

Yo'llarni yoping Qo'llar - oldingizda, silliq, birma-bir

Filiallarni nashr eting. ularni yuqoriga va pastga silkiting.

Derazalarda Santa Klaus,Chizma harakatini simulyatsiya qilish

Kristalli atirgullarni tarqatingnavbat bilan istalgan yo'nalishda "cho'tkasi"

Yengil ko'rinishlar o'ng, chap qo'llar.

Qiziqarli g'iybat.

Odamlarning qalbini sehrlangQo'llaringizni boshingizdan yuqoriga ko'taring

Sizning g'oyalaringizning go'zalligi:, ularni yon tomonlardan silliq pastga tushiring.

Yengil naqshlarda

Ko'zlaringiz ichkariga kirsin

Siz, Metelitsa, mo''jizasiz,

Orqa suvlarning dumaloq raqslari,O'tiring, turing, qo'llaringizni ko'taring,

Oq bo'ron kabi uchib ketingo'z atrofida aylan.

M. Pojarova

2. Amaliy qism

1.Kelajak naqshning mazmuni haqida o'ylang.

2. Sham yordamida varaqni naqsh bilan to'ldirish qoidasiga rioya qilgan holda rasm chizing: chizishni uning yuqori qismidan boshlash yaxshidir, varaq ko'rinmas naqsh bilan to'ldirilganligi sababli pastga tushing, shunda chizilgan elementlar chizilgan bo'lmaydi. bir-biriga yopishadi.

Tayyor chizilgan rasmni ko'k yoki soyalarda akvarel bo'yoqlari bilan yoping siyohrang, varaq nam bo'lmasligi uchun, bo'yoqni bir xil joyga qayta-qayta surmang, bo'sh joy qoldirmasdan varaqni bir tekis yoping.

An'anaviy bo'lmagan chizish

Mumli qalamlar va mumli sham + akvarel

Chizish - ulardan biri muhim turlar san'at, bu nafaqat ma'lum bir tasvirni, balki ichki his-tuyg'ularni, tashqi dunyoni idrok etishni, his-tuyg'ularni, fantaziyalarni va boshqalarni etkazishning bir usuli.

Maqsad: bolalarni noan'anaviy chizish texnikasi bilan tanishtirish.

Ko'plab noan'anaviy chizish texnikasi mavjud, ularning g'ayrioddiyligi shundaki, ular bolalarga tezda kerakli natijaga erishishga imkon beradi.

Uchrashgan uslubiy adabiyotlar:

A. V. Nikitina

"Noan'anaviy chizish texnikasi bolalar bog'chasi»

I. A. Lykova

« Asboblar to'plami maktabgacha ta'lim muassasalari mutaxassislari uchun ta'lim muassasalari»

T. N. Doronova

"Bolalarning tabiati, san'ati va tasviriy faoliyati"

R. G. Kazakova

« Vizual faoliyat bolalar bog'chasida"

Ushbu adabiyot bilan tanishib, ko'p narsalarni topdim qiziqarli fikrlar va o'z oldimga qo'ying vazifalar:

    bolalarda texnik rasm chizish ko'nikmalarini rivojlantirish;

    bolalarni tanishtirish noan'anaviy texnologiya chizish;

    ga muvofiq chizmada o'zingizning noyob tasviringizni qanday yaratishni o'rgating noan'anaviy chizish turli rangdagi mum rangli qalamlar va mumli shamdan foydalanish.

Materiallar: mum rangli qalamlar va sham sham, qalin oq qog'oz, akvarel, qush patlari shabloni, qaychi, elim, salfetka, cho'tka, stakan suv, har bir bola uchun oddiy qalam.

Jarayon:

Bolalar topishmoqni topadilar:

Bu qanday mo''jiza qushi?!
Boyqush yoki it emas,
Turna ham, qo‘ziqorin ham emas...
Ochiq fan dumi kabi...
Moviy, yashil, qizil -
Patlarda nechta rang bor?
Faqat muhim jentlmen,
Hovlini aylanib yuradi... (Tovus).

Bolalar javoblari.

Tarbiyachi: Yaxshi, bolalar. Biz topishmoqni topdik.

Yigitlar! She'rni tinglang:

Hayvonot bog'ida tovus bor edi. Juda muhim fuqaro.

U yurdi... bizga qaradi. Va dumini silkitdi.

Va biznikida. ko'zimiz oldida. U dumini silkitdi.

Quyruq ochildi ... go'zallik. Ko'p rangli ohanglar.

To'qmoqlar o'ynay boshladi. Va barcha ranglar porladi.

U muxlisni haydab yuborganga o'xshaydi. Tovus bizni juda hayratda qoldirdi.

Biz u haqida kitoblarda o'qiymiz. Uning odatlarini hamma bilardi.

Yaqindan ko‘rganimizdek... Tezda og‘iz ochdik.

Siz uni go'zallik deb atay olmaysiz ... Hatto so'zlarni topa olmaysiz.

Biz xuddi ertakdagidek edik. Va biz tovusni uchratdik.

Sizga she'r yoqdimi?

Bolalar javoblari.

Iltimos, ayting-chi, sizningcha, tovusning eng go'zal narsasi nima?

Bolalar javoblari.

Suratga qarang.

Albatta, tovusning tashqi ko'rinishidagi eng chiroyli tafsilot uning dumidir.

Tovusga patlarning chiroyli yuqori dumi kerak. Tovus urg'ochisini zabt etish uchun patlarni yoyadi. Chiroyli kiyim patlar faqat erkak tovusda mavjud.

Jismoniy tarbiya daqiqa:

Shu bilan bir qatorda, avval barmoqlarimizni yoyib, birlashtiramiz o'ng qo'l, keyin chapda, keyin ikkala qo'lda bir vaqtning o'zida.

Jismoniy tarbiya darsi "Qush":

Qush uchar edi

kaftlaringizni kesib o'ting

Qush charchagan.

Qush qanotlarini bukdi,

qal'a qilish

Qush patlarini yuvdi.

qulf aylanishi

Qush tumshug‘ini qimirlatdi

tekislangan bog'langan kichik barmoqlar tumshug'ini ifodalaydi

Qush donlarni topdi.

Qush donni yedi,

qo'shildi kichkina barmoqlari stolga tegib

U yana qanotlarini ochdi,

Uchib ketdi.

kesishgan kaftlar to'lqin hosil qiladi

Tarbiyachi: Bolalar, keling, qog'ozdan tovus patlarini kesib olaylik.

Har bir bola shablon (tovus pati), oq qog'oz varag'i, qaychi va oddiy qalam oladi.

Kesilgan (shablonga ko'ra) tovus patiga mumli qalam bilan naqsh qo'llang va mum sham. Ma'lum bo'lishicha, "sehrli rasm" bor, u bor, lekin agar biz sham bilan chizsak, u ko'rinmaydi.

Keyin tukni bir yoki bir nechta rangdagi akvarellar bilan bo'yaymiz. Chizma paydo bo'ladi va biz mumi sham bilan qayerda chizilganligini ko'ramiz, chunki u bo'yalmagan bo'lib qoladi. Chizish, shuningdek, mumli qalamlar bilan ham amalga oshiriladi.

Chizma (tuklar) quriganidan so'ng, biz uni tovusga elim bilan yopishtiramiz.

Bu biz olgan narsa.

An'anaviy bo'lmagan usullardan foydalangan holda mashg'ulotlar o'tkazish:

    bolalarning qo'rquvini engishga yordam beradi;

    o'ziga ishonchni rivojlantiradi;

    fazoviy fikrlashni rivojlantiradi;

    bolalarni o'z fikrlarini erkin ifoda etishga o'rgatadi;

    bolalarni rag'batlantiradi ijodiy izlanishlar va qarorlar;

    bolalarni turli materiallar bilan ishlashga o'rgatadi;

    kompozitsiya, ritm, rang, rangni idrok etish hissini rivojlantiradi;

    rivojlanadi Ijodiy qobiliyatlar.

Har birimiz ichida rassom bor va biz bu haqda hatto bilmaymiz. "Ko'milgan iste'dodlar" haqidagi masalni eslang. Ammo, haqiqatan ham, ko'pchilik o'z iste'dodini erga "ko'mib tashlaydi", o'zini ochib bera olmaydi. "Ochilmagan iste'dodlar" shunday qilib ko'chada yurib, kundalik hayot kechirishadi. Shunchaki, hech kim bolalikdagi moyillik va qobiliyatlarga e'tibor bermagan. Siz oddiy qoidani eslab qolishingiz kerak - iste'dodsiz bolalar yo'q, kashf qilinmagan bolalar bor. Va biz, kattalar, bu iste'dodlarni ochishga yordam berishimiz kerak!
V. A. Suxomlinskiy aytganidek: "Bolalarning qobiliyatlari va iste'dodlarining kelib chiqishi ularning qo'lida. Barmoqlardan, majoziy ma'noda, ijodiy fikr manbai bilan oziqlanadigan eng yaxshi iplar - daryolar keladi. Bolaning qo'lida qanchalik mahorat bo'lsa, bola shunchalik aqlli bo'ladi."

Elena Samonkina

"Chizmalar - sham (mum) bilan chizish" master-klassi

“Men sizga grataj haqida aytib beraman.

Bu qiziqish uyg'otadi.

Siz tirnalayotgan sehrgarga o'xshaysiz

Chizma butun dunyo mo''jizalar."

Men sizga bu haqda aytib beraman qiziqarli texnologiya"graffito" yoki GRATTAGE chizish Ushbu uslub qiziqarli va har qanday yoshdagi bolalar va kattalar uchun ochiqdir.

Scratch - g'ayrioddiy texnika chizma, dan tarjima qilingan frantsuz qirib tashlash, tirnamoq degan ma'noni anglatadi - bu o'tkir asbob bilan chizish, mumga siyoh bilan to'ldirilgan qog'oz yoki karton bilan chizish. Shuning uchun grattage mehr bilan "Tsap-scratchy" deb ataladi!

Ish uchun materiallar: qog'oz yoki karton varag'i, cho'tka (gubka, sham, moyli qalamlar, siyoh (guash, bir banka suv, sovun) sovun eritmasi, chizish uchun o'tkir narsalar, peçete, gazeta.

Klassik tirnalgan qog'oz (qora va oq): qog'oz varag'ini mum (sham) bilan ishqalang. Keyin cho'tka yoki shimgich bilan yuzaga maskara (guash) surting.

Maskara (guash) yog'li yuzaga deyarli yopishmaydi. Maskaraning mum yuzasida tomchilab to'planishiga yo'l qo'ymaslik uchun bitta hiyla bor - uni sovun (sovun eritmasi) bilan aralashtiring.

Murakkab quriganida, qora fonda nozik oq chiziqlar hosil qilib, dizaynni chizish uchun o'tkir narsa - tayoq, tish pichog'idan foydalaning. Stol yopilgan bo'lishi kerak, aks holda atrofdagi hamma narsa qora siyoh mumi parchalari bilan sepiladi. Ishda karton yuzasidan qora bo'yoqni olib tashlash uchun o'tkir asboblar qo'llaniladi, natijada oq qatlam paydo bo'ladi. Natijada ajoyib qora va oq tasvir paydo bo'ladi.

Peyzaj varag'ini sham bilan emas, balki tuxum sarig'i (taglik) bilan bo'yashingiz mumkin. Chizma juda yorqin bo'lib chiqadi.

Rangli skretch qog'ozi - uni mum yoki moyli qalamlar yordamida chizish mumkin, keyin esa sham kerak emas.

1-bosqich: qog'oz varag'ini (karton) yog'li qalamlar va mumli qalamlar bilan bo'yash. (siz rangli qog'ozdan foydalanishingiz yoki varaqni akvarel bilan yopishingiz mumkin, lekin keyin chizilgan rasmni sham bilan surtishingiz kerak).

2-bosqich: qora maskaraga (guash) suyuq sovun yoki shampun qo'shing, bo'yalgan varaqni bu aralashma bilan yoping va quriting. Qalam ko'rinmasligi uchun uni bo'yash kerak. Siz bo'yoqni quritib, yana bo'yashingiz mumkin.

3-bosqich: eng qiziqarli narsa - qora rang quruq bo'lsa, siz konturlarni chizishingiz mumkin - qalam bilan yoki uni uglerod qog'ozi yordamida o'tkazishingiz mumkin. Keyin biz tish pichog'ini (tayoq, stack, naqshli igna, vilkalar) olamiz va dizaynni siyoh bo'ylab chizamiz. Qora fonda yupqa rangli zarbalar namunasi hosil bo'ladi.


G'ayrioddiy materiallar bilan chizish (in Ushbu holatda sham) ko'p quvonch keltiradi va bolalarning ijodiy qobiliyatlarini rivojlantiradi.


Bolalar rasmlari:



Ishonchim komilki, siz muvaffaqiyat qozonasiz. Agar urinib ko'rsangiz, bitta chizishda to'xtamaysiz.



Sizga va farzandlaringizga ijodning yoqimli damlarini tilayman!

Bolalar bog'chasida noan'anaviy chizish texnikasi

"Qor odam" chizish bo'yicha master-klass

Master-klassdan katta yoshdagi bolalar uchun foydalanish mumkin maktab yoshi, maktab yoshi, o'qituvchilar va ota-onalar.

Maqsad: bolalarni sham bilan chizishga o'rgatish, ob'ektlarning tuzilishi va xususiyatlarini etkazish, ijodiy qobiliyatlarni rivojlantirish va estetik didni shakllantirish.

Chizish eng qiziqarli va qiziqarli narsalardan biridir qiziqarli tadbirlar maktabgacha yoshdagi bolalar uchun. Rasm chizish jarayonida kuzatish, estetik idrok etish, badiiy did, ijodiy qobiliyatlar takomillashtiriladi.

An'anaviy bo'lmagan chizish- an’anaga asoslanmagan holda tasvirlash san’ati.

Ishlash uchun sizga kerak: landshaft varag'i, qalam, cho'tka, akvarel bo'yoqlari, sham, stakan suv.

Ish jarayoni:

1. Qalam bilan peyzaj varag'ida engil harakatlar o'zingiz yoqtirgan syujetni chizing (siz qalam ishlatishingiz shart emas, shunchaki sham bilan chizishingiz kerak).

2. Shamni pichoq yordamida oldindan keskinlashtiring.

3. Chizma konturini sham bilan chizing.

4. Cho'tkadan foydalanib, albom varag'ini namlang va nam yuzaga bo'yoq surting. (cho'tka o'rniga siz ko'pikli kauchukdan foydalanishingiz mumkin)

5. Bu juda kulgili kardan odam.

Bo'yoq quriganida, siz o'zingizning tasavvuringiz nimaga boy bo'lishidan qat'i nazar, Rojdestvo daraxti yoki uyga rasm chizishingiz mumkin.

"Chizishning noan'anaviy usullari" - Vitrajni chizish. Chizma sovun pufakchalari. An'anaviy bo'lmagan usullar va bolalar bilan mashg'ulotlarda rasm chizish texnikasi. Muhr. Monotip. G'ijimlangan qog'ozga rasm chizish. Nam qog'ozga chizish. Blotografiya. Rölyef chizish. Chizma chizish. Diyotipiya. Shishish. Vaksografiya. Maktabgacha yosh. Püskürtme.

"Noan'anaviy chizish texnikasi" - Biz kartoshka, barmoqlar, piyoz bilan chizamiz. Buzilgan mum. Vilkaning tishlarini bir necha marta aylantirib, kesilgan joyga relef hosil qiling. Xuddi shu effektga birinchi navbatda ish yuritish elim bilan chizish orqali erishish mumkin. Quritgandan so'ng, chizish uchun flomasterdan foydalaning kichik qismlar. Tuzli akvarel. Bargni oching va kelebek yoki gul oling!

"Noan'anaviy rasm" - Ko'pikli bosma. Mumli qalamlar + akvarel. Nam ustiga chizish. Kirpi. Ko'pikli iz. Peyzaj varag'i yoki rangli qog'oz. Iloji boricha o'zlashtirish Ko'proq turli vizual texnikalar. Buzilgan qog'oz bilan bosib chiqarish. Rasmni olish usuli. Qattiq, yarim quruq cho'tka bilan poking. Belgilangan va kesilgan kaftlardan ilovalar.

"Noan'anaviy texnika bilan chizish" - Barg izlari. Noan'anaviy chizish texnikasi. O'qituvchilar uchun tavsiyalar. An'anaviy bo'lmagan tasviriy san'at. Palma chizish. Mumli qalamlar. Mavzu monotipi. Ota-onalar uchun tavsiyalar. Ko'pikli iz. Turli xil noan'anaviy chizish texnikasi yosh guruhlari. Buzilgan qog'oz bilan bosib chiqarish.

"Noan'anaviy chizish usullari" - ifoda vositalari. Bo'yoq. Yaratilish. Bolalarda ijodkorlikni rivojlantirish. Monotip. Yangi ko'rinish. Peyzaj monotipi. Akvarel. Qattiq yarim quruq cho'tka bilan bo'yash. Ijodiy rivojlanish doira sinfidagi talabalar. Nuqtalar bilan chizish. Chizma. Xom ishlaydi. Insonning ruhi. Eski shakl. Mumli qalam bilan chizish.

"Noan'anaviy chizish texnikasidan foydalanish" - Scratch. Silgi texnikasi yordamida chizilgan rasmga misol. Plastilin markalari. Rolling pinlar. Pul uchun yopishtirilgan bank elastikidan tayyorlangan markalar. Rulondan olingan shtamplar. Ip shtamplari. Rangli rangdagi rasmlar. Siz ariza berishingiz mumkin. Kubok nashrlaridan tayyorlangan rasm.

Jami 6 ta taqdimot mavjud