“V. Dragunskiy "Sir har doim oshkor bo'ladi. V. Dragunskiyning hikoyasini qayta ko'rib chiqish "Sir aniq bo'ladi Darsning borishi hamma sir aniq bo'ladi Dragoon

2-sinfda adabiy o'qish bo'yicha ochiq darsning qisqacha mazmuni

"Rossiya maktabi" o'quv-o'quv majmuasi

Mavzu: “V.Yu.Dragunskiy ijodi bilan dastlabki tanishish

"Sir oshkor bo'ldi"

Dars maqsadlari:

Bolalarni V.Yu ishi bilan tanishtirish. Dragunskiy "Sir oshkor bo'ladi"

Ifodali o'qish ko'nikmalarini, matnni tushunish usullarini takomillashtirish, faol so'z boyligini boyitish

Ravon ifodali o'qish ko'nikmalarini rivojlantirish

V.Dragunskiy badiiy asari misolida talabalarning axloqiy fazilatlarini shakllantirish.

Uskunalar: dars uchun taqdimot, kitob ko'rgazmasi, kompyuter, proyektor, ekran, varaqlardagi test.

I.Org. Lahza(slayd)

Shunday qilib, qo'ng'iroq chalindi

Keling, darsimizni boshlaylik

Stol to'shak emas

Va siz yolg'on gapira olmaysiz

Stolingizda nozik o'tirasiz

Va o'zingizni hurmat bilan tuting.

II. Qizdirish; isitish.

Biz o'qish darsimizni isinish bilan boshlaymiz.

Ekranga qarang: sizning oldingizda to'rtlik bor (slayd)

Vanya olxo'ri eyishga qaror qildi,

Va u nima qildi - u buni yashirdi.

Otam bundan xabar topdi.

Vanyaning harakati ayon bo'ldi.

To'rtlikni shovqinli tarzda o'qing

to'rtlikni savol bilan o'qing

To'rtlikni mehr bilan o'qing

Tez o'qiydi

III. Pastki chiziq.

- Bolalar, o'ylab ko'ring, nega biz bir xil to'rtlikni turli xil va intonatsiyalarda o'qiymiz?

Bunday mashqlar o'qish tezligini rivojlantiradi, o'qish ifodali bo'lishi kerak, ba'zan esa rahm-shafqat bilan, ba'zida esa asabiy yoki savol bilan o'qish kerak. Bularning barchasi siz buni qanday his qilishingizga, uni qanday qabul qilishingizga bog'liq.

Qahramonni tanidingizmi?

"Ayon bo'ldi" so'zlarini qanday tushunasiz? (hamma bilib oldi)

Doskada yozilgan bayonotni o'qing :

Sir oshkor bo'ldi (slayd)

Bu so'zlarning ma'nosini qanday tushunasiz?

IV. Dars mavzusi va maqsadini belgilash.

Doskaga diqqat bilan qarang va takrorlanmaydigan harflarni topishga harakat qiling (slayd), bu harflarni nomlang (slayd)

Siz qanday familiya oldingiz?

(Dragunskiy) paydo bo'ladi (slayd) fotosurati va tarjimai holi bilan.

To'g'ri, bugun biz yozuvchi Viktor Dragunskiy haqida alohida gaplashamiz.

O'qituvchi tomonidan o'qilgan biografiya (slayd)

Viktor Dragunskiy 1913 yil 17 noyabrda Amerikada tug'ilgan, ota-onasi o'sha erda ta'lim olgan. O'g'illari tug'ilgandan keyin ular Rossiyaga qaytishdi. Otasidan erta ayrilgan u 16 yoshida mustaqil hayotga qadam qo‘ygan: kino va teatr aktyori bo‘lib ishlagan, sirk masxarabozi bo‘lgan. U bir nechta romanlar, ko'plab kulgili hikoyalar yozgan, ammo uning asosiy kitobi Deniskaning hikoyalari. Bu shahar bolalari haqida kulgili va quvnoq hikoyalar: Denis va uning do'stlari. Ushbu hikoyalarning bosh qahramoniga misol Dragunskiyning o'g'li Denisk edi va uning otasi qiyofasida yozuvchining o'zini tanib olish oson. .

- Qarang kitoblari ko'rgazmasiga diqqat bilan qarang. Bu uning asarlarining kichik bir qismi.

Sizningcha, Viktor Dragunskiy kim haqida va kim uchun yozgan?

(bolalar haqida va bolalar uchun)

Uning janriga qiziqqan har bir kishi Olga Gennadievnaning maktab kutubxonasiga xush kelibsiz.

V. Pastki chiziq.

- Xo'sh, Viktor Dragunskiy qanday odam edi?

(u quvnoq odam edi va bolalarni juda yaxshi ko'rardi)

- Uning asosiy kitobi qanday nomlanadi? (Slayd)

(Deniskaning hikoyalari)

Mutlaqo to'g'ri, shuning uchun u ko'plab asarlarini bolalarga bag'ishlagan.

Va bugun darsda biz uning asarlaridan biri bilan tanishamiz

Vl. Ish nomini o'qing (slayd)

(1 talaba o'qiydi)

V. Dragunskiy "Sir oshkor bo'ladi"

Asarni o'qishni boshlashdan oldin, keling, sizga duch keladigan so'zlarni ko'rib chiqaylik.

VIll. Lug'at bilan ishlash: (ekranga qarang)

Birinchi so'z - " Faceted palata"- Bu (slayd)

Moskva Kremlidagi me'moriy yodgorlik, Moskvadagi eng qadimgi fuqarolik binolaridan biri. Asrlar davomida Rossiya davlati hayotidagi ko'plab muhim voqealar Faceted Palatada nishonlandi, bu tantanali taxt xonasi edi. U yerda chet el elchilari qabul qilinib, Rossiya taxtining vorislari tantanali ravishda e’lon qilindi.

Sizningcha, qanday odam deyiladi aqlli? Ushbu iboraning izohli lug'atda berilgan ma'nosiga quloq soling . (Slayd)

Bu katta ichki madaniyatga ega, ya'ni ilm-fan, texnika va madaniyatning turli sohalarida ma'lumotli va maxsus bilimga ega bo'lgan shaxsdir.

Keyingi so'z tuhmat- bu nima degani? ( Slayd)

Tuhmat qiluvchi ma'lumotlar yoki boshqa shaxsning sha'ni va qadr-qimmatini kamsituvchi yoki uning obro'siga putur etkazadigan bila turib yolg'on ma'lumotlarni tarqatish.

Ushbu so'zning sinonimlarini toping.

Qanday so'zlarni sinonim deb ataymiz?

Yolg'on, yolg'on, ixtiro, tuhmat.

Va oxirgi so'z kinoyali th - bu nimani anglatadi? (Slayd)

Yomon masxara qiluvchi, bezovta qilishga intiladigan

Keling, sinonimlarni tanlaymiz:

g'azablangan, haqoratli, qattiq, zaharli, o'tkir.

VIl. Fizminutka (slayd)

Siz charchadingizmi?

Xo'sh, keyin hamma birga o'rnidan turdi.

(Mendan keyin takrorlang)

Va endi hamma birga o'tirdi.

Biz ko'zimizni mahkam yumamiz,

Biz birgalikda 5 ga qadar hisoblaymiz.

Oching, miltilla

Va biz ishlashda davom etamiz.

XLX. Matn bilan tanishish.

161-betdagi darsliklar ochildi

Biz ko'rsatkichlarni olib, o'qishimga ergashdik.

O'qituvchi tomonidan hikoyani ovoz chiqarib o'qib, barcha bolalar: "Va men bo'tqa bilan yolg'iz qoldim" degan so'zlarga ergashadilar.

So'zlarni o'qish: "Va o'sha paytda onam kirdi."

Sizningcha, onam Deniska bo'tqa quyganini taxmin qildimi?

Ish sizga yoqdimi?

Sizga nima yoqdi?

Bu asar qaysi janr? (janr: kulgili hikoya) slayd

XX. Sinov. (slayd) A Keling, hikoyani diqqat bilan tinglaganingizni tekshirib ko'ramiz. Juft bo'lib ishlamoq. Alyosha va Petya. Yura va Sasha. O'qing va to'g'ri javobni tanlang, keyin tekshiring.

1. Bosh qahramonning ismi nima?

Deniska

2. Onam Deniskani qayerga olib ketmoqchi edi?

Maqbaraga

Fasetlar palatasiga

3. Nonushtaga qanday bo'tqa taklif qilingan?

Karabuğday

Yulaf yormasi.

4. Deniska bo'tqa bilan nima qildi?

Uni derazadan tashladi

Itga berdi.

5. Bo‘tqa shlyapasiga tushganda fuqaro qayerga ketdi?

Xarid qilish uchun do'konga

Spektakl uchun teatrga

Suratga olmoq.

6. Onangiz Deniskaning harakatiga qanday munosabatda bo'ldi?

Men baxtli edim

Men yig'lay boshladim

Men juda g'azablandim.

7. Bu voqeadan Deniska qanday xulosaga keldi?

Men hali ham Kremlga boraman!

Sir har doim aniq bo'ladi.

Men butun oqshomni burchakda o'tkazaman.

Juda qoyil! Matn mazmunini yaxshi eslab qoldi.

XXI. Juft bo'lib ishlamoq.

167-sahifada 3-savolni toping va uni o'rindoshingiz bilan muhokama qiling. Men sizga 1 daqiqa vaqt beraman.

Qaysi juftlik tayyor?

Juda qoyil! Biz vazifani bajardik.

XXll. Pastki chiziq.

Biz sinfda qanday asarni o'qidik?

Ushbu qismdan qanday saboq oldingiz?

XXll. Uy. mashq qilish.

XXIV. Reflektsiya.

Jumlalarni davom ettiring: (Slayd)

- Bu darsda men o'zimni maqtagan bo'lardim ...

- Menga qiyin bo'ldi...

- Darsdan keyin men xohlagan ...

Endi bugungi ishingizni sinfda baholang. Agar siz ajoyib ish qildingiz deb hisoblasangiz, yashil kulgichni oling. Agar siz o'z baholaringizni yaxshi bajargan deb hisoblasangiz, sariq rangli tabassumni oling va agar siz yaxshiroq ishlashingiz mumkin edi, deb o'ylasangiz, lekin bugun ish bermadi, qizil tabassum qiling (slayd)

- Bugungi dars uchun rahmat. Reytinglar.

Maqsadlar: talabalarni V. Dragunskiyning "Sir oshkor bo'ldi" hikoyasi bilan tanishtirish; ravon ifodali o'qish ko'nikmalarini, qahramonlarning harakatlarini tahlil qilish va matnni bashorat qilish qobiliyatini rivojlantirish; halollikni tarbiyalash.

Rejalashtirilgan natijalar: o‘quvchilar o‘qish tezligini bosqichma-bosqich oshirib, ovozsiz o‘qishga o‘tish bilan asarni ovoz chiqarib o‘qiy olishlari kerak; ishdagi hazilni tushunish; asar nomini tahlil qilish; asar qahramonlarini solishtirish, ularning harakatlarini tavsiflash; savollarga ko'ra voqealar ketma-ketligini tiklash; o'zingizning kulgili hikoyalaringizni yarating.

Uskunalar: V. Dragunskiy portreti, uning kitoblari ko'rgazmasi; "Sir oshkor bo'ldi" hikoyasining audio yozuvi; kartalar (nutqni qizdirish uchun matn, vazifalar).

Darsning borishi №1

I. Tashkiliy moment

II. Uy vazifasini tekshirish

1. G. Oster ertakning qayta hikoya qilinishi.

2. G. Oster ijodi bilan tanishish.

— Bu yozuvchining qaysi kitoblarini o‘qiysiz, qaysilari haqida gapirmoqchisiz?

III. Nutqni qizdirish

- Topishmoqni tez, keyin ifodali o‘qing. Javobni yozing.

Dumaloq, oltin rangda yotadi

Toza plastinkada.

Iloji boricha og'zimni ochdim -

Katta tishladi!

U menga shirin tuyuldi -

Bu juda nordon bo'lib chiqdi!

Alyosha V.

- Maqolni hal qiling. Uning ma'nosini qanday tushunasiz? (Maslahat: qaysi o'lchamdagi harf bilan o'qishni boshlaysiz?)

Bu narsa, bu narsa, bu narsa. (Oshkora bo'lmaydigan sir yo'q.)

- Bu iborani qanday tushunasiz?

IV. Dars mavzusi ustida ishlash

1. Mavzuga kirish

- Biz. 159 asar nomini o'qing. Nimani sezdingiz?

— Sizningcha, bu asar nima haqida? Qanday qilib muallif bizga sir doimo oshkor bo'lishini isbotlashga harakat qiladi?

(Bolalarning taxminlari.)

2. V. Dragunskiy haqidagi o'qituvchining hikoyasi

- Bu asarni kim yozganini o'qing. (V. Dragunskiy.)

— Bu yozuvchi haqida nimalarni bilasiz? Uning asarlarini o'qiganmisiz?

O'qituvchilar uchun materiallar

Viktor Yuzefovich Dragunskiy (1913-1972) ota-onasi borgan Nyu-Yorkda tug'ilgan. Ammo 1914 yilda, Birinchi jahon urushi boshlanishidan biroz oldin, oila qaytib kelib, Gomelga joylashdi, u erda u bolaligini o'tkazdi.

Viktor Dragunskiy felyetonlar, parodiyalar, sahna va sirk uchun kulgili skitslar, qoʻshiqlar yozgan. Yosh kitobxonlar esa uning Deniska Korablev bilan birinchi marta 1959 yilda uchrashishdi. O'shandan beri V. Dragunskiy bolalar yozuvchisi unvonini mustahkamlab oldi.

V.Dragunskiyning bosh qahramoni bilan turli xil voqealar sodir bo'ldi: u minoradan suvga sakrab tushdi, sahnada ijro etdi (baxtiga u yaxshi qo'shiq aytdi - baland ovozda!) va otasi bilan baxtsiz hodisaga uchradi. Bunday holatlarning ba'zilari haqiqatan ham sodir bo'lgan - adabiy qahramon Deniska Korablev bilan emas, balki yozuvchining o'g'li Denis Dragunskiy bilan.

V. Jismoniy tarbiya daqiqasi

Biz ko'tarilayapmiz

Biz qo'llarimiz bilan tomlarga etib boramiz.

Ikki marta yuqoriga

Uch, to'rt - qo'llar pastga.

(Bolalar cho'kkalab, sekin ko'tariladi. Ular oyoq barmoqlariga cho'ziladi, qo'llarini yuqoriga, keyin esa pastga tushadi).

Biz yurdik, yurdik, yurdik -

Qulupnay topdim.

Bir, ikki, uch, to'rt, besh,

Biz yana qidiramiz.

(Bolalar rezavorlarni qanday topishlarini ko'rsatadilar.)

VI. Dars mavzusi bo'yicha ishlashni davom ettirish

(Talabalar bizning hikoyamizni o'qiydilar. 159-165.)

— Savol oldidan to‘xtab, qismlarga bo‘lib o‘qiymiz. Biz savolni o'qiymiz va keyin nima bo'lishini taxmin qilamiz. Keyin o'qishni davom ettiramiz.

- Deniska nima haqida o'ylardi? Unga irmik pyuresi yoqdimi?

- Nima yeyishni yaxshi ko'rasiz? Sizga nima yoqmaydi?

- O'ylab ko'ring: nima uchun Deniska hamma narsa oshkor bo'lganida onasiga qarashdan qo'rqdi?

— Bola umrining oxirigacha nimani esladi?

- Keling, audio yozuvni tinglaymiz. Aktyor bu hikoyani qanchalik ifodali o'qiyotganiga e'tibor bering.

VII. Reflektsiya

- Darsda nimani o'rgandingiz?

- O'zingizni nima uchun maqtagan bo'lardingiz?

- Ayniqsa, nimani yaxshi bajardingiz?

VIII. Darsni yakunlash

- Kim yozgan?

2-sonli darsning borishi

I. Tashkiliy moment

II. Nutqni qizdirish

- She'rni "guvillab" o'qing.

Men gilam ustida o'tirgan edim.

Va u kostryulkalarni taqillatdi.

Onam va dadam yugurib kelishdi,

Fedya amaki Kapa bilan,

Hamma qozonlarni olib ketishdi

Lekin ular kutishmagan

Men burchakda nimani yashirdim

Qovurilgan idish va arra.

L. Yakovlev

- She'rni turli intonatsiyalar bilan o'qing.

- Uni ifodali o'qing.

III. Dars mavzusi ustida ishlash

— Bugun biz V. Dragunskiy hikoyasi ustida ishlashni davom ettiramiz. Nima deb o'ylaysiz, nima qilamiz, nimani o'rganamiz?

- Keling, matnni qismlarga qanday ajratganingizni tekshiramiz. Matnni qismlarga bo'lib o'qiysiz va uning rejasini tuzasiz.

Qattiq reja

1. Denis onasining so'zlari haqida o'ylaydi.

2. Nonushta.

3. Onamning taklifi.

4. Bo'tqa bilan azoblash va undan qutulish.

5. G'azablangan politsiyachi.

6. Jarohatlangan odam.

7. G'azablangan ona.

8. Hayot uchun saboq.

IV. Jismoniy tarbiya daqiqa

Ertalab ninachi uyg'ondi,

U cho‘zilib, jilmayib qo‘ydi.

Bir marta yuzimni shudring bilan yuvdim.

Ikki - u xushmuomalalik bilan aylandi,

Uch - egilib o'tirdi,

To'rtda u uchdi.

Daryo bo'yida to'xtadi

Suv ustida aylantirildi.

V. Dars mavzusi ustida ishlashni davom ettirish

1. Reja bo`yicha matnni qayta aytib berish

(Talabalar rejaga muvofiq hikoyani takrorlaydilar.)

2. Sinov

1. “Sir oshkor bo‘ldi” hikoyasida nechta qahramon bor?

2. Deniska birinchi navbatda nima yeydi?

b) tvorog;

c) bulochka.

3. Bo'tqa qanday edi?

a) tariq;

b) guruch;

c) irmik. +

4. Ona o'g'li bilan qaerga borishga va'da bergan?

a) hayvonot bog'iga;

b) sirkka;

6. Bolaning "ko'zlari boshidan chiqib, nafas olishi to'xtab qoldi", chunki u juda ko'p narsalarni qo'shib qo'yganmi?

b) otquloq; +

c) achchiq qalampir.

7. Deniska Kremlga bormasligini qachon tushundi?

a) politsiyachi kirganda;

b) amakisiga qaraganida; +

v) militsioner derazadan pastga qaraganida.

8. Jabrlanuvchi qayerga ketayotgan edi?

a) suratga olish; +

b) ishlash;

VI. Reflektsiya

- Har qanday jumlani tanlang va davom ettiring.

Bugungi darsda men bilib oldim ...

Ushbu darsda men o'zimni maqtagan bo'lardim ...

Darsdan keyin men xohlagan ...

Bugun men muvaffaq bo'ldim ...

VII. Darsni yakunlash

— Hikoyaning nomini qanday tushundingiz?

- Kim yozgan?

Tanqidiy fikrlashni rivojlantirish texnologiyasidan foydalangan holda adabiy o'qish darsi 2-sinf

Dars mavzusi: V. Dragunskiy. Sir aniq bo'ladi.

Maqsad: badiiy matn ustida ishlash jarayonida fikrlash, taxmin qilish, mulohaza yuritish, tahlil qilish, xulosa chiqarish qobiliyatini rivojlantirish.

Vazifalar:

    talabalarni V. Dragunskiyning "Sir oshkor bo'ladi" hikoyasi bilan tanishtirish;

    o'quv materialini faol idrok etish qobiliyatini rivojlantirish: qahramonlarning harakatlarini tahlil qilish, matnni bashorat qilish, o'z taxminlaringizni muallifning niyati bilan solishtirish, badiiy matn uchun reja tuzish;

    guruhda ishlash uchun muloqot qobiliyatlarini rivojlantirish;

    halollik va rostgo'ylikni tarbiyalash.

Darslar davomida

I. Tashkiliy moment

II. Uy vazifasini tekshirish

- Bolalar, siz uyda V. Dragunskiy asarlaridan parchalarni ifodali o'qishni tayyorladingiz. Hikoyalarning sarlavhalarini mazmuniga qarab aniqlay oldingizmi?

1) "Va biz Rojdestvo daraxti yonida qoldik.
U katta, jingalak yotardi va shu qadar mazali sovuq hidini his qildiki, biz ahmoqlardek turib, jilmayib qo'ydik. Keyin Alenka bitta novdadan ushlab dedi:
- Qarang, daraxtda tergovchilar osilgan.
"Detektiv"! U noto'g'ri aytdi! Mishka va men shunchaki aylanib chiqdik. Ikkalamiz ham teng kuldik, lekin keyin Mishka meni kulish uchun balandroq kula boshladi.
Mayli, taslim bo‘lganimni o‘ylamasligi uchun biroz turtib qo‘ydim. Mishka qattiq og'riyotgandek qo'llari bilan qornini ushlab, qichqirdi:
- Oh, men kulishdan o'laman! Detektiv!
Va, albatta, men issiqlikni oshirdim:
"Qiz besh yoshda, lekin u "detektiv" deydi ... Ha-ha-ha! (Sehrli xat)

2) "Va men unga shunday qaradim va birdan men bu ayiq bilan uzoq vaqt ajralmaganimni esladim, men uni hamma joyda o'zim bilan olib yurganman. Va men uni emizdim va kechki ovqat uchun yonimdagi stolga o'tirdim va unga qoshiqdan irmik bo'tqasi berdim va men unga biron bir narsa, hatto o'sha bo'tqa yoki murabbo bilan surtganimda, u juda kulgili edi. O'shanda u tirik bo'lgandek kulgili, yoqimli kichkina chehraga aylandi va men uni o'zim bilan uxlashga yotqizdim va uni ukasidek silkitib uxlardim va uning baxmal qattiq quloqlariga turli xil ertaklarni pichirladim va men uni sevib qoldim. o'shanda uni butun jonim bilan sevardim, men uning uchun turdim, keyin jonimni beraman. Va u hozir divanda o'tiradi, mening sobiq eng yaxshi do'stim, haqiqiy bolalik do'stim. Bu erda u o'tiradi, boshqa ko'zlar bilan kuladi va men unga qarshi ta'sir kuchini mashq qilmoqchiman ..." (Bolalik do'sti)

3) "Va Mishka mening samosvalimni ushlab, uyga yugurdi. Va men o't chirog'im bilan qoldim, unga qaradim va unga to'ymadim: u xuddi ertakdagidek yam-yashil edi va u yaqin bo'lsa ham, kaftimda porlab turardi. uzoqdan bo‘lsa... Men esa bir tekis nafas ololmay, yuragim qanday urayotganini eshitdim, burnimda bir oz xirillash paydo bo‘ldi, go‘yo yig‘lagim keldi.
Va men uzoq vaqt, juda uzoq vaqt shunday o'tirdim. Va atrofda hech kim yo'q edi. Va men bu dunyoda hammani unutdim. Ammo keyin onam keldi, men juda xursand bo'ldim va biz uyga ketdik. (U tirik va porlaydi)

- Sizningcha, siz o'qigan barcha parchalar qanday umumiyliklarga ega?

III. Yangi materialni o'rganish

1. Challenj

- Bugun darsda biz o'ylashni, mulohaza yuritishni, mulohaza yuritishni, eshitgan va o'qigan narsalarimizning ma'nosini tushunishni, shuningdek, o'zimiz uchun qandaydir xulosalar chiqarishni o'rganamiz. Bugun biz tanishadigan hikoya odatda (mavzuni doskaga yozish) "Hamma narsa sir ayon bo'ladi" deb nomlanmaydi. Ushbu iboraning ma'nosini qanday tushunasiz?
- Bu nomdagi hikoya nima haqida bo'lishi mumkinligini taxmin qilishga harakat qiling?
– Hikoya nomiga qarab uning hazil, kulgili, jiddiy yoki ibratli bo‘lishini aniqlash mumkinmi?
– Viktor Dragunskiyning boshqa hikoyasi bilan tanishish qiziqmi?

2. Tushunish(matnni nuqta bilan o'qish)

"Men onamning koridorda kimgadir deganini eshitdim:
- Sir har doim ayon bo'ladi.
Va u xonaga kirganida, men so'radim:
- Bu nimani anglatadi, onam: "Sir oshkor bo'ldi"?
"Va bu degani, agar kimdir insofsiz ish qilsa, ular hali ham u haqida bilib olishadi va u sharmanda bo'ladi va u jazolanadi", dedi onam. - Tushundimmi?.. Yoting!
Men tishlarimni yuvdim, yotdim, lekin uxlamadim, lekin o'yladim: qanday qilib bu sir oshkor bo'lishi mumkin?
Va men uzoq vaqt uxlamadim va uyg'onganimda ertalab edi, dadam allaqachon ishda edi, onam va men yolg'iz edik. Tishlarimni yana yuvdim va nonushta qila boshladim”.

– “Sir oshkor bo‘ladi” iborasi haqidagi fikringiz onangizning tushuntirishiga to‘g‘ri keldimi?
- Nima deb o'ylaysiz, bola bu so'zlarni nima uchun qiziqtirdi?
- Hikoyada keyin nima bo'lishi mumkin deb o'ylaysiz?

“Avval tuxumni yedim. Bunga hali ham chidash mumkin, chunki men bitta sarig'ini iste'mol qildim va oqini ko'rinmasligi uchun qobig'i bilan kesib tashladim. Ammo keyin onam bir tovoq irmik pyuresi olib keldi.
- Yemoq! - dedi onam. - Gapirmasdan!
Men aytdim:
- Men irmik bo'tqasini ko'rmayapman!
Ammo onam baqirdi: qara, kimga o'xshaysan! Koscheyga o'xshaydi! Yemoq. Siz yaxshilanishingiz kerak.
Men aytdim:
- Men unga bo'g'ilib qoldim!..
Shunda onam yonimga o‘tirib, yelkamdan quchoqlab, mehr bilan so‘radi:
- Siz bilan Kremlga borishimizni xohlaysizmi?
Xo'sh, albatta ... Men dunyoda Kremldan chiroyliroq narsani bilmayman. Men u erda Fasetlar palatasida va qurol-yarog'da edim, Tsar to'pi yonida turdim va Ivan Dahshatli qayerda o'tirganini bilaman. Va u erda juda ko'p qiziqarli narsalar mavjud. Men onamga tezda javob berdim:
- Albatta, men Kremlga borishni xohlayman! Bundan ham ko'proq!
Keyin onam jilmayib:
- Xo'sh, hamma bo'tqani yeb, ketaylik. Bu orada men idishlarni yuvaman. Faqat esda tuting - siz oxirgi marta ovqatlanishingiz kerak!
Onam esa oshxonaga kirdi."

- Bu holat sizga tanishmi?
– Nega ona o‘g‘lini bo‘tqa yedirishga majbur qildi?
- Sizningcha, keyin nima bo'ladi?

"Va men bo'tqa bilan yolg'iz qoldim. Men uni qoshiq bilan urdim. Keyin tuz qo'shdim. Men sinab ko'rdim - yaxshi, ovqatlanish mumkin emas! Keyin o'yladim, balki shakar yetishmayaptimi? Unga qum sepib, sinab ko‘rdim... Bundan ham battar bo‘ldi. Men bo'tqani yoqtirmayman, sizga aytaman.
Va u juda qalin. Suyuq bo'lsa, boshqa gap, ko'zimni yumib ichardim. Keyin olib, bo'tqaga qaynoq suv qo'shdim. U hali ham silliq, yopishqoq va jirkanch edi. Asosiysi, yutganimda tomog'imning o'zi qisqaradi va bu tartibsizlikni orqaga suradi. Bu sharmandalik! Axir, men Kremlga borishni xohlayman! Va keyin bizda horseradish borligini esladim. Horseradish bilan siz deyarli hamma narsani eyishingiz mumkin. Men butun bankani olib, bo'tqaga quydim va bir oz urinib ko'rganimda, ko'zlarim darhol boshimdan chiqib ketdi, nafas olishim to'xtadi va men hushimni yo'qotdim, chunki men likopchani olib, tezda derazaga yugurdim va bo'tqani ko'chaga tashladi. Keyin u darhol qaytib keldi va stolga o'tirdi ».

– Deniska bo‘tqani derazadan uloqtirdi. Nega u bunday qildi?
- Sizningcha, hikoya qanday tugaydi?

“Bu vaqtda onam kirib keldi. U plastinkaga qaradi va xursand bo'ldi
- Deniska qanday yigit! Men hamma bo'tqani oxirigacha yedim! Xo'sh, tur, kiyin, mehnatkashlar, Kremlga sayr qilaylik! - Va u meni o'pdi.
Shu payt eshik ochilib, xonaga politsiyachi kirib keldi. U dedi:
- Salom! – va deraza oldiga borib, pastga qaradi. - Va shuningdek, aqlli odam.
- Sizga nima kerak? — deb soʻradi onam.
- Uyat sizga! "Politsiyachi hatto diqqatni tortdi." — Davlat sizni yangi uy-joy bilan taʼminlaydi, barcha qulayliklar va aytmoqchi, chiqindixona bilan taʼminlaydi, siz esa derazadan har xil axlatni toʻkib tashlaysiz!
- Tuhmat qilmang. Men hech narsa to'kib tashlamayman!
- Voy, to'kib tashlamaysizmi?! – istehzo bilan kuldi militsioner. Va yo'lak eshigini ochib, u qichqirdi: "Jabrlanuvchi!"
Va bir yigit bizni ko'rgani keldi.
Men unga qarashim bilan darhol Kremlga bormasligimni angladim”.

- Nima bo'lishi mumkin edi? Nega Deniska Kremlga bormasligini tushundi?
- "Jabrlanuvchi" so'zi nimani anglatadi?

“Bu yigitning boshida shlyapa bor edi. Va shlyapada bizning bo'tqa bor. U deyarli shlyapaning o'rtasida, chuqurchada va bir oz chekkalari bo'ylab, lenta joylashgan joyda va yoqadan bir oz orqada, yelkada va shimning chap oyog'ida yotardi. Ichkariga kirishi bilan darrov duduqlana boshladi.
- Asosiysi, men suratga tushaman... Va birdan mana bu hikoya... Bo'tqa... mm... irmik... Aytgancha, shlyapa orqali va u.. Yonib... Bo‘tqa bilan o‘ralib qolganda, qanday qilib... ff... suratimni yuboraman?!
Keyin onam menga qaradi va uning ko'zlari Bektoshi uzumdek yashil bo'lib ketdi va bu onamning qattiq g'azablanganligining aniq belgisidir.
"Kechirasiz, iltimos, - dedi u sekin, - sizni tozalashga ijozat bering, bu erga kel!"
Va uchalasi ham koridorga chiqib ketishdi”.

- Sizningcha, o'sha paytda Deniska nimani his qildi? Va onam?

“Onam qaytib kelganida, men unga qarashga ham qo'rqardim.
Ammo men o'zimni engib, uning oldiga bordim va dedim:
- Ha, onam, kecha to'g'ri aytdingiz. Sir har doim aniq bo'ladi!
"Onam ko'zlarimga qaradi. U uzoq vaqt qidirdi va so'radi:
- Buni umringiz davomida esladingizmi?
Va men javob berdim:
- Ha".

- Nega bola onasiga qarashdan qo'rqdi?
- Bunday absurd vaziyatning oldini olish mumkinmidi? Qanaqasiga?
- Sizningcha, Denis butun umri davomida nimani eslaydi? Nega?
- Endi siz butun voqeani tinglaganingizdan so'ng, savolga javob berishingiz mumkin: sizning fikringiz asarning haqiqiy mazmuniga nima bo'lishi mumkinligi bilan mos tushdimi? Hikoyaning mavzusini uning sarlavhasiga ko'ra to'g'ri aniqladingizmi?
- Hikoyani o'zingiz o'qishni xohlaysizmi?

3. O'qish texnikasini mashq qilish

- Mustaqil ishni boshlashdan oldin, keling, ularni qanday talaffuz qilishni tushunishingiz uchun bir nechta qiyin so'zlarni o'qishga tayyorlanaylik (bo'g'inlarni, keyin butun so'zlarni o'qish)

Sta-no-vit-sya - bo'ladi, raz-shred-sal - maydalanadi, po-ra-vit-sya - yaxshilanadi, shrink-ma-et-sya - qisqaradi, ra-do-va-las - quvonadi, mi -li-tsi-o-ner - politsiyachi, pre-do-tav-la-et - ta'minlaydi, in-tel-li-gent-ny - aqlli, mu-so-ro-pro-vo-dom - axlat qutisi, post-ra-dav-shiy - qurbon, fo-to-gra-fi-ro-va-t-sya - suratga olish.

- Bu so'zlarning ma'nosini tushunmaydiganlar bormi? Ha bo'lsa, keling, ularning ma'nosini birgalikda aniqlashga harakat qilaylik.

4. Reflektsiya

- Endi quyidagi savollar haqida o'ylab ko'ring: o'zingiz uchun qanday xulosalar chiqarasiz, bu voqea sizga nimani o'rgatdi? Lekin ularga javob berishga shoshilmang, matnni o'zingiz o'qing, o'ylab ko'ring, javobni do'stlaringiz bilan muhokama qiling, keyin fikringizni bildiring.

O'zingiz uchun hikoyani mustaqil o'qish.

5. O'qishdan oldin berilgan savollarga javoblar

IV. Matn bilan ishlash

– Uyda qayta hikoya tayyorlaysiz. Bu vazifani engish uchun nima kerak?
"Albatta, biz reja tuzishimiz kerak."

1. Hikoya rejasini tuzish (guruhlarda ishlash)

– Ish matnidan kelib chiqib, rejaning taklif qilingan bandlarini tartibda joylashtirish.

Reja

    Denis onasining so'zlari haqida o'ylaydi.

  1. Onamning taklifi.

    Porridge bilan azoblang va undan qutuling.

    G'azablangan politsiyachi.

    Yaralangan odam.

    G'azablangan onam.

    Hayot uchun dars.

2. Reja nuqtalari bo'yicha tanlab o'qish

V. Darsni yakunlash. Talabalar faoliyatini baholash

- Bugun darsda nimani o'rgandingiz?
- Qanday yangi qiziqarli narsalarni o'rgandingiz?
– V.Dragunskiyning boshqa asarlari bilan tanishishni xohlaysizmi?
– Maktab kutubxonamizdan uning hikoyalari to‘plamini olib, o‘qishingiz mumkin. Umid qilamanki, ular sizga ham yoqadi.
- Dars uchun barchaga rahmat.

Kutubxona
materiallar

(ikkinchi dars)

Dars maqsadlari:

Rejalashtirilgan natijalar:

Mavzu:

Metamavzu:

Ishni tahlil qilish;

Shaxsiy:

O'qishga qiziqish ko'rsatish;

Uskunalar: darslik « Adabiy o'qish » , muallif L.F.Klimanova, V.G.Goretskiy 2-sinf, multimedia proyektori, taqdimot, audioyozuvlar, V.Dragunskiy kitoblari ko'rgazmasi.

Darslar davomida

I . (1-slayd)

Quyosh xursandchilik bilan uyg'ondi Ehtiyotkorlik bilan uzatildi Nurlar ko'tarilish vaqti keldi, Va bizning darsimiz boshlanadi.

II. Dars mavzusi va maqsadini belgilash

III .Nutqni qizdirish

Sekin ovoz chiqarib o'qing;

So'roq shaklida o'qing;

- Ushbu bayonotning ma'nosini qanday tushunasiz?(bayonotni muhokama qilish)

(Neft va suv tajribasi)

IV . (4-slayd)

V. Kognitiv faoliyat uchun motivatsiya

Yoshligingizda nima qildingiz? (U kichik guruhlarni tashkil qildi. San'atkorlar qo'shiq kuylashdi, raqsga tushishdi va sahna ko'rinishlarini namoyish etishdi.)

Viktor nimani o'ylab topdi? ( palyaçolar, skitslar, qo'shiqlar uchun kulgili va aqlli matn bilan keldi )

(V.Dragunskiy bolalar uchun kitoblari nashr etila boshlaganida, salkam ellik yoshda edi.)

Natija: 16 yoshida u tokar bo'lib ishlagan, hatto qayiqchi bo'lgan va odamlarni Moskva daryosi bo'ylab qayiqda sayr qilgan.Ammo dunyodagi hamma narsadan ko'ra, Viktorni teatr va sirk o'ziga tortdi. U hamma narsadan ko'ra masxaraboz bo'lishni xohlardi.

VI

1. Lug‘at bilan ishlash

- "Sir oshkor bo'ladi" (7-slayd)

Lug'at bilan ishlash (8-slayd)

Birinchi ifodani o'qing "Yuqorli palata"

Sizningcha, qanday odam deyiladi aqlli.

Keyingi so'z tuhmat - bu nima degani?

Va oxirgi so'z kinoyali- bu nima degani? (Yomon masxara, bezovta qilmoqchi)

ras-krom-sal - maydalangan

mi-li-tsi-o-ner - politsiyachi

VII. Yangi materialni birlashtirish

Yaxshi o'qish talabalari

So'zlardan oldin 2-qism : « Va men bo'tqa bilan yolg'iz qoldim."

Deniska nonushtaga qanday qaraydi? Bu haqda qanday bildingiz?

3-qism so'zlardan oldin: « Shu payt onam kirib keldi”.

- xren- ildizida o'tkir efir moyi bo'lgan o'simlik; bu o'simlikning ildizi ovqat uchun achchiq ziravor sifatida ishlatiladi. (10-slayd)

- "Ko'zlarim kattalashdi va nafas olishim to'xtadi."

Jismoniy mashqlar.

4-qism oxirigacha.

Bu haqda qanday bildingiz?

Buni qaysi so'zlar tasdiqlaydi? ( uning ko'zlari Bektoshi uzumni kabi yashil rangga aylandi va bu onam juda g'azablanganligining aniq belgisi)

Ketma-ketlikni aniqlang matnda sodir bo'ladigan harakatlar, ularni tartibga solish.

VIII. Dars xulosasi:

Nega bu sir oshkor bo'ldi?

Uy vazifasi:

Xulosa:

Sinov

1.

a) tuxum

b) sendvich

c) bo'tqa

d) tarvuz

a) dahshatli bola

b) Koscheyning tupurgan surati

c) suyak

d) oriq

a) derazadan

b) koridorga

c) axlat qutisida

d) lavaboda

4. Bo‘tqa kimga quyilgan?

a) politsiyachiga

b) it uchun

c) o'tkinchida

d) ayol uchun

a) Men buni boshqa qilmayman

b) kechirasiz

c) qilmayman

d) sir oshkor bo'ladi

Reja

2. nonushta

3.Onamning taklifi

5. G'azablangan politsiyachi

6. Jarohatlangan odam

Har qanday dars uchun material toping,
faningiz (toifa), sinfingiz, darslik va mavzuingizni ko'rsatgan holda:

Barcha toifalar Algebra Ingliz tili Astronomiya Biologiya Umumiy tarix Geografiya Geometriya Direktor, bosh o'qituvchi Qo'shimcha. ta'lim Maktabgacha ta'lim Tabiatshunoslik Tasviriy san'at, MHC Xorijiy tillar Informatika Rossiya tarixi Sinf o'qituvchisi uchun Tuzatish ta'limi Adabiy o'qish Nutq terapiyasi Matematika Musiqa Boshlang'ich sinflar Nemis tili Hayot xavfsizligi Ijtimoiy fanlar Atrofimizdagi dunyo Tabiiy tarix Dinshunoslik Rus tili Ijtimoiy fanlar uchun pedagog Texnologiya Ukraina tili Fizika Jismoniy tarbiya Falsafa Fransuz Kimyo Chizmachilik maktabi psixolog Ekologiya Boshqalar

Barcha sinflar Maktabgacha yoshdagi bolalar 1-sinf 2-sinf 3-sinf 4-sinf 5-sinf 6-sinf 7-sinf 8-sinf 9-sinf 10-sinf 11-sinf.

Barcha darsliklar

Barcha mavzular

Siz shuningdek material turini tanlashingiz mumkin:

Hujjatning qisqacha tavsifi:

Mavzu: V.Yu. Dragunskiy. "Sir oshkor bo'ladi."(ikkinchi dars)

Dars maqsadlari:

Talabalarni V.Dragunskiyning “Sir oshkor bo‘ldi” hikoyasining g‘oyaviy mazmuni bilan tanishtirish; ushbu ishni tahlil qilish; hikoyadagi voqealar ketma-ketligini tiklash.

Rejalashtirilgan natijalar:

Mavzu:

V. Dragunskiyning "Sir oshkor bo'ladi" hikoyasini biling;

Asar qahramonlarini tavsiflash;

Kotirovka va rasm rejasi asosida matnni tiklang.

Metamavzu:

Ishni tahlil qilish;

Reja tuzish va takrorlash.

Shaxsiy:

O'qishga qiziqish ko'rsatish;

Inson hayotida hazil va yaxshi hazilning muhim rolini tushuning.

Uskunalar: "Adabiy o'qish" darsligi, muallif L.F.Klimanova, V.G.Goretskiy 2-sinf, multimedia proyektori, taqdimot, audio yozuvlar, V. Dragunskiy kitoblari ko'rgazmasi.

Darslar davomida

I. O'quv faoliyati uchun motivatsiya(1-slayd)

Bahor keldi. Quyosh porlayapti. Bu bizga yorug'lik va issiqlik beradi. Keling, bir-birimizga iliqligimizdan bir parcha uzataylik.

Quyosh xursandchilik bilan uyg'ondi
Ehtiyotkorlik bilan uzatildi
Nurlar ko'tarilish vaqti keldi,
Va bizning darsimiz boshlanadi.

Yaxshi kayfiyat, bolalar va aziz mehmonlar, adabiy o'qish darsiga.

II . Dars mavzusi va maqsadini belgilash

Bugun darsda biz Dragunskiyning "Sir oshkor bo'ladi" asari bilan tanishishni davom ettiramiz va matnni rasm va tirnoq rejasidan foydalanib tahlil qilishni va qayta aytib berishni o'rganamiz (2-slayd) va darsimizning epigrafi bo'ladi. ispan yozuvchisi Servantesning so'zlari "Haqiqat har doim yolg'ondan ko'tariladi, suv ustidagi moy kabi" (3-slayd)

III .Nutqni qizdirish

Sekin ovoz chiqarib o'qing;

Tasdiqlovchi intonatsiya bilan o'qing;

So'roq shaklida o'qing;

Har bir so'zga mantiqiy urg'u qo'yib, faqat vergulgacha o'qing;

Ushbu bayonotning ma'nosini qanday tushunasiz? (bayonotni muhokama qilish)

(Neft va suv tajribasi)

IV. Kerakli bilimlarni yangilash(4-slayd)

Qaysi bo'limni o'rganayotganimizni eslaysizmi?

Ayting-chi, Viktor Dragunskiy she'r, ertak yoki hikoyalar yozadimi?

Haqiqiy hikoyalar va ularning barchasi boshqacha (6-slayd)

V . Kognitiv faoliyat uchun motivatsiya

Yoshligingizda nima qildingiz? (U kichik guruhlar tashkil qildi. Ulardagi san'atkorlar qo'shiq kuyladi, raqsga tushdi va sahna ko'rinishlarini namoyish etdi.)

Viktor nimani o'ylab topdi?(masxarabozlar, skitslar, qo'shiqlar uchun kulgili va aqlli matnni o'ylab topdi)

Dragunskiy kitoblari nashr etilganda necha yoshda edi?

(V. Dragunskiy bolalar uchun kitoblari nashr etila boshlaganida deyarli ellik yoshda edi).

Natija: Dragunskiy Nyu-Yorkda tug'ilgan va u 12 yoshida oila Moskvaga ko'chib o'tgan. U erta ishga kirishdi.16 yoshida u tokar bo'lib ishlagan, hatto qayiqchi bo'lgan va odamlarni Moskva daryosi bo'ylab qayiqda sayr qilgan. Ammo dunyodagi hamma narsadan ko'ra, Viktorni teatr va sirk o'ziga tortdi. U hamma narsadan ko'ra masxaraboz bo'lishni xohlardi.U "Deniskaning hikoyalari" turkumining muallifi. Barcha hikoyalarning bosh qahramoni - Deniska ismli bola. Dragunskiyning o'g'li ham Deniska deb ataladi.

VI . Kognitiv faoliyatni tashkil etish

1. Lug‘at bilan ishlash

- "Sir oshkor bo'ldi" (7-slayd)

Bu nomdagi hikoya nima haqida ekanligini qanday tushundingiz?

Lug'at bilan ishlash (8-slayd)

Keling, ushbu hikoyada paydo bo'lgan ba'zi so'zlarni ko'rib chiqaylik.

Birinchi iborani o'qing "Fasetlar palatasi"

Moskva Kremlidagi me'moriy yodgorlik, Moskvadagi eng qadimgi binolardan biri. Asrlar davomida Rossiya davlati hayotidagi ko'plab muhim voqealar Faceted Palatada nishonlandi, bu tantanali taxt xonasi edi. U yerda chet el elchilari qabul qilinib, Rossiya taxtining vorislari tantanali ravishda e’lon qilindi.

Sizningcha, qanday odam aqlli deb ataladi?

Bu katta ichki madaniyatga ega, ya'ni ilm-fan, texnika va madaniyatning turli sohalarida ma'lumotli va maxsus bilimga ega bo'lgan shaxsdir.

Keyingi so'z tuhmat - bu nimani anglatadi?

Tuhmat qiluvchi ma'lumotlar yoki boshqa shaxsning sha'ni va qadr-qimmatini kamsituvchi yoki uning obro'siga putur etkazadigan bila turib yolg'on ma'lumotlarni tarqatish.

Ushbu so'zning sinonimlarini toping.

Qanday so'zlarni sinonim deb ataymiz? (Yolg'on, yolg'on, ixtiro, tuhmat)

Va oxirgi so'z kostik - bu nimani anglatadi? (Yomon masxara, bezovta qilmoqchi)

Keling, sinonimlarni tanlaylik: g'azablangan, haqoratli, qattiq, zaharli, kostik.

Ba'zi so'zlarni o'qish siz uchun qiyin bo'lishi mumkin. Keling
Keling, ularni avval bo‘g‘in bo‘g‘in, keyin butun so‘z bilan o‘qib chiqamiz.

ras-krom-sal - maydalangan

mi-li-tsi-o-ner - politsiyachi

Pre-dos-tav-la-et - beradi

in-tel-li-gent-ny - aqlli

Mu-so-ro-pro-vo-house - axlat qutisi

fo-to-gra-fi-ro-vat-suratga olinadi

Bu ajoyib hikoya ustida ishlash vaqti keldi.

VII . Yangi materialni birlashtirish

1. Ikkilamchi idrok - qismlarga bo'lib o'qish

Audioyozuvni tinglash (Denis Dragunskiy tomonidan o'qilgan)

1-qism: "Avval men tuxum yedim" so'zlaridan oldin.

- "Bu nimani anglatadi, onam: "Sir oshkor bo'ladi"?"

Bu savolga qanday javob bergan bo'lardingiz?

Yaxshi o'qish talabalari

2-qism: "Va men bo'tqa bilan yolg'iz qoldim."

– Deniska nonushtaga qanday qaraydi? Bu haqda qanday bildingiz?

- "Oqsil maydalangan", bu iborani qanday tushunasiz?

Uni sinonim bilan almashtirishga harakat qiling. Nima o'zgaryapti? Nima uchun Dragunskiy ushbu fe'lni tanlaydi?

Qaysi voqea qismning boshlanishi bo'lib xizmat qildi? (Onam Deniskaga hamma bo'tqani yesa, uni Kremlga olib borishga va'da berdi.)

Nega onam Kremlga borishga va'da berdi? Bu Deniska uchun muhimmi? Deniska uchun Kreml qadrli ekanini tushunishingizga nima yordam berdi? O'qing. (9-slayd)

3-qism: "O'sha paytda onam kirdi."

Muallif yozgan jumla bizga nimani aytadi: "Va men bo'tqa bilan yolg'iz qoldim".

Odatda kim bilan yolg'iz qolishingiz mumkin? (bir kishi bilan).

Nega Deniska bo'tqa haqida shunday gapiradi? (U dushman, unga hech kim yordam bera olmaydi, uni engish, mag'lub etish, yo'q qilish kerak. Demak u harakat qilmoqda.)

Bu taklifni olib tashlash mumkinmi? Uning matndagi roli qanday? (vaziyatning komediyasini oshiradi)

Qanday qilib u bo'tqani derazadan tashladi?

U boshidan bu haqda o'ylaganmi?

Deniska bo'tqani ko'chaga tashlaganida nimani his qildi? Muallif bu haqda qanday gapiradi? (Va, ehtimol, men qorayib ketganman).

Siz o'zingizni hushingizni yo'qotayotgandek his qilgan vaziyatda bo'lganmisiz?

O'sha paytda o'zingizni qanday his qildingiz?

Deniskaga nima sabab bo'ldi? (bo'tqaning dahshatli ta'midan).

Horseradish - ildizida o'tkir efir moyi bo'lgan o'simlik; bu o'simlikning ildizi achchiq ovqat uchun ziravor sifatida ishlatiladi. (10-slayd)

- "Ko'zlarim boshimga tushdi va nafas olishim to'xtadi."

Nega Deniska bo'tqa bilan shunday qildi? O'sha paytda u nima haqida o'ylardi? (qanday qilib undan tezroq qutulish mumkin).

U buni qilishdan oldin yaxshilab o'ylab ko'rganmi? Nega? (u bu holatda bo'lganida o'zini yomon his qiladi; biz harakatlarimizni nazorat qilmaymiz).

Bu muhim? Nima uchun bu muhim? (Agar men bu haqda o'ylaganimda, buni qilmagan bo'lardim).

Jismoniy mashqlar.(bolalar imo-ishoralar va yuz ifodalari yordamida porridgeni "yaxshilash" va xayoliy derazadan "tashlash" jarayonini tasvirlaydi).

4-qism oxirigacha.

Bo'sh plastinkani ko'rgan onam nimani his qildi?

Nega Deniska onasiga haqiqatni aytmadi? U yolg'onchimi? (uning o'ziga kelishga vaqti yo'q edi, hamma narsa juda tez sodir bo'ldi).

Qanday bildingiz? (“O'sha paytda eshik ochildi...”).

Deniska qurbonni ko'rganida nima deb o'yladi?

Bu haqda qanday bildingiz?

Jabrlanuvchining hikoyasini o'qing. Nega buni kulgili deb bilasiz? Nega u duduqlanadi?

Biz bilan yana kim kuldi? Deniska? Ona? Politsiyachi? Jabrlanuvchimi? Bu kulgili vaziyatni kim yaratgan? (muallif)

Nega muallif o'zi kuladi va boshqalar kulgili bo'lmasa, bizga kulish imkoniyatini beradi? Bu hikoyada kulgi qanday rol o'ynaydi? (boshqalar ustidan kulib, siz ularning o'rnida bo'lishni xohlamaysiz. Hech kim ustidan kulish yoqmaydi.)

- Deniska onasini yaxshi bilarmidi?

Buni qaysi so'zlar tasdiqlaydi? (...uning ko'zlari Bektoshi uzumni kabi yashil rangga aylandi va bu onam juda g'azablanganligining aniq belgisidir)

Nega ona o'g'lini tanbeh qilmadi?

- Deniska onasiga nima dedi? O'qing.

- Nega u unga shuncha vaqt qaradi?

- U qanday his-tuyg'ularga ega edi?

- Onamning gaplarini tushundimi? Nima uchun shunday deb o'ylaysiz?

- 2. Amaliy ish (juftlikda ishlash), reja tuzish

- Keling, ushbu hikoya uchun kotirovka rejasini tuzamiz.Stollaringizda matndan tirnoqli qog'oz parchalari mavjud.

Matnda sodir bo'ladigan harakatlar ketma-ketligini aniqlang, ularni tartibda joylashtiring.

Sizningcha, rejani ko'rib chiqsak, biz muvaffaqiyatga erishamizmi? (Yo'q, boshlanish yo'q.)

Sizningcha, birinchi rasmda nima ko'rsatilishi kerak? Iqtibosni tanlang.

VIII. Dars xulosasi:

Nega bu sir oshkor bo'ldi?

Uy vazifasi:Bilan. 159-165 o'qing, qayta hikoya qiling

Xulosa: Dragunskiyning yaqin do‘sti shoir Yakov Akim bir paytlar shunday degan edi:

“Yosh odamga barcha vitaminlar, jumladan, barcha axloqiy vitaminlar kerak. Mehribonlik, olijanoblik, halollik, odob, jasorat vitaminlari. V.Dragunskiy bu vitaminlarning barchasini bolalarimizga saxiylik va qobiliyat bilan berdi”.

Dragunskiyning hikoyalarini o'qing va axloqiy vitaminlarni oling.

Sinov

1. Deniska nonushta uchun nimani iste'mol qilishni xohlamadi?

a) tuxum

b) sendvich

c) bo'tqa

d) tarvuz

2. Onam Deniskaning bo‘tqa yemoqchi emasligini eshitib, unga nima dedi?

a) dahshatli bola

b) Koscheyning tupurgan surati

c) suyak

d) oriq

3. Deniska bo'tqaga xren qo'shganda uni qayerga tashladi?

a) derazadan

b) koridorga

c) axlat qutisida

d) lavaboda

4. Bo‘tqa kimga quyilgan?

a) politsiyachiga

b) it uchun

c) o'tkinchida

d) ayol uchun

5. Deniska tavbasini tushunishi uchun onasiga qanday so'zlarni aytdi?

a) Men buni boshqa qilmayman

b) kechirasiz

c) qilmayman

d) sir oshkor bo'ladi

Reja

1Denis onasining so'zlari haqida o'ylaydi.

2. nonushta

3.Onamning taklifi

4. Bo'tqa bilan azoblash va undan qutulish

5. G'azablangan politsiyachi

6. Jarohatlangan odam

7 G'azablangan ona 8. Hayot uchun saboq

O'qituvchilar DIQQATI: Maktabingizda mental arifmetika to‘garagi tashkil etish va unga rahbarlik qilishni xohlaysizmi? Ushbu texnikaga talab doimiy ravishda o'sib bormoqda va uni o'zlashtirish uchun to'g'ridan-to'g'ri shaxsiy hisobingizda bitta malaka oshirish kursini (72 soat) o'tashingiz kerak bo'ladi. "Infourok" veb-sayti.

Kursni tugatgandan so'ng siz olasiz:
- malaka oshirish sertifikati;
- batafsil dars rejasi (150 bet);
- talabalar uchun muammoli kitob (83 bet);
- “Hisob va qoidalarga kirish” kirish daftarchasi;
- CRM tizimiga BEPUL kirish, darslarni o'tkazish uchun shaxsiy kabinet;
- Qo'shimcha daromad manbai (oyiga 60 000 rublgacha) imkoniyati!

Fikringizni qoldiring

Savol berish uchun.

Tatyana Chernova
V. Dragunskiyning “Sir har doim oshkor bo‘ladi” hikoyasi asosidagi dars konspektlari

Maqsad: to'g'ri o'rgatish, tasvirlangan narsaning axloqiy ma'nosini tushunish, qahramonning harakatlarini rag'batlantirish hikoya.

Eshik taqilladi, xatni olib, qo‘ng‘iroqni bosaman. (bolalar o'qituvchiga yaqinlashadilar)

Bolalar, qaranglar, bizga nima yuborishdi? (Pochta kartasi va flesh-disk)

Kimdan deb o'ylaysiz? (Bolalarning taxminlari)

Sizning taxminlaringiz qiziq, ammo bu otkritka kimdan ekanligini qanday aniqlash mumkin? (manzilni va otkritkani kim yuborganini o'qing)

Haqiqatan ham, kema kapitanidan. Uni o'qiymizmi? (Ha)

Salom bolalar! Bir kema kapitani sizga xat yozmoqda. Bizda o'qishni yaxshi ko'radigan dengizchi bor. Va sizning kemalaringiz suzib o'tdi va u sizga o'zining sevimli elektron kitobini yuboradi, sizga yoqadi degan umidda.

Hurmat bilan, kapitan.

Kitobni ko'rishga qiziqasizmi? Keyin o'z o'rningizga o'tiring, holatingizni tekshiring va tomosha qilishga tayyorlaning.

Taqdimotni yoqaman

Viktor kitobi 1 slayd Dragunskiy«»

2 slayd Dragunskiy Viktor Yuzefovich - sovet yozuvchisi, nosir, mashhur asarlar muallifi bolalar uchun hikoyalar(Takrorlang - Viktor Dragunskiy)

3 slayd "Deniskins hikoyalar» , "Bolalik do'sti", "Deniska tush ko'rmoqda", "Bu qayerda ko'rilgan, qaerda eshitilgan" (Sizlardan qaysi biringiz ma'lumotlar bilan tanish? hikoyalar)

4 slayd "Maktab haqidagi kulgili hikoyalar" "Qiziqarli hikoyalar"

5 slayd Denis Dragunskiy 1950 yil 15 dekabrda tug'ilgan. Qahramon "Deniskinniki hikoyalar» Dragunskiy o'g'lidan yozgan. Bu asar qahramoni obrazini yaratishda yozuvchiga xizmat qilgan haqiqiy shaxs.

6 Slayd Jismoniy tarbiya daqiqasi Tabassum.

Yuqoriga va pastga qo'l silkitish,

Biz bayroqlarni hilpiratayotganga o‘xshaymiz.

Keling, elkalarimizni cho'zaylik.

Qo'llar tomon harakatlanadi. (Bir qo'l yuqoriga, ikkinchisi pastga, qo'llar silkinish bilan o'zgaradi.)

Qo'llar sonda. Tabassum.

Chapga va o'ngga buking. (Yon tomonga egiladi.)

Squatlarni boshlang.

Shoshmang, orqada qolmang. (Squats.)

Va oxirida - joyida yurish,

Buni hamma uzoq vaqtdan beri biladi. (O'rnida yuring.) Mashqni takrorlang

Slayd 7 Orqaga o'tiring va tinglang hikoya

(O'qish hikoya+ 7-12 slaydni ko'rish)

Jismoniy tarbiya daqiqa

Biz qo'llarimizni yelkalarimizga qo'yamiz, (Bolalar qo'llarini yelkalariga qo'yishadi.)

Keling, ularni aylantirishni boshlaylik. (Elkalarni oldinga va orqaga aylantiring.)

Shunday qilib, biz pozitsiyani tuzatamiz, bir-ikki-uch-to'rt-besh! (To'g'rilang.)

Biz qo'llarimizni ko'kragimiz oldiga qo'yamiz, (Tirsaklarini ko'kraklari oldida buking.)

Biz ularni yon tomonlarga ajratamiz. (Qo'llarni yon tomonlarga silkitadi.)

Biz har qanday ob-havoda isinish qilamiz. (O'ngga va chapga buriling.)

Keling, o'ng qo'limizni ko'taraylik, (O'ng qo'l ko'tariladi.)

Va biz ikkinchisini pastga tushiramiz. (Chap qo'l pastga tushadi.)

Biz ularning joylarini almashtiramiz, qo'llarimizni silliq siljitamiz. (Qo'l holatini o'zgartiring.)

Endi joyida birga yuramiz. (Bolalar joyida yurishadi.)

Ko'zlar uchun gimnastika. Slayd.

Taqdimot rasmlari bo'yicha suhbat

1. Denis nonushta uchun birinchi bo'lib nima yedi?

2. U nimani eyishni istamadi?

3. Onam Deniskaning bo‘tqa yemoqchi emasligini eshitib, unga nima dedi?

Koscheyga o'xshaydi!

Zararli bola

Och

4. Denisning onasi bo'tqa yesa, uni qayerga olib borishga va'da bergan?

6. Deniska bo'tqani qayerga tashladi?

7. Bo‘tqa kimga quyilgan?

O'tkinchida

8. Denis qanday rezavorlar bilan solishtirgan?

onamning ko'zlari?

Krijovnik

9. Deniska tavbasini tushunishi uchun onasiga qanday so'zlarni aytdi?

« Sir aniq bo'ladi

10 Siz qanday tushunasiz?

« Sir aniq bo'ladi»

Menga ayting Deniska bu maqolning haqiqatiga qanday ishonch hosil qildi?

Bolalarning javobi:

Deniskaning harakati haqida nima deya olasiz? U buni ataylab qilganmi?

(O'ylab ko'rmadim, aldandim, erkakning kostyumini iflos qildim...)

Aldash tasodifiymi yoki qasddanmi, farq qilmaydi ma'lum bo'ladi.

Nima deb o'ylaysiz. Nega onam Deniskani jazolamadi?

Uni nima deb atagan bo'lardingiz?

V uni nima deb ataganini kim eslaydi? Dragoon bu hikoya« Sir aniq bo'ladi

Bolalar, buni payqadingizmi? hikoya xuddi shu narsani aytadi, sarlavhada nima bor? O'shanda siz o'zingiznikini o'ylab topasiz hikoyalar va ertaklar, esda tutingki, sarlavha shunday bo'lishi kerakki, insho nima haqida ekanligi aniq bo'lishi kerak.

Dengizchining sovg'asi sizga yoqdimi?

(Viktor Dragunskiyning hikoyasi« Sir har doim aniq bo'ladi» )

Bilasizmi, bu kitob endi mening sevimli kitobim bo'ladi, sizchi?

Bunday ajoyib sovg'a uchun dengizchiga rahmat aytishimiz kerak, men bilan rozimisiz?

Endi biz sayrga boramiz, dam olamiz, sport zalida kuch topamiz sinf havoda va qaytib sovg'a haqida o'ylang. Kelishilganmisiz?

Mavzu bo'yicha nashrlar:

Tashqi dunyo bilan tanishish uchun o'quv faoliyatining qisqacha mazmuni "Qor qanday suvga aylanadi" Xulosa - axborot, aloqa va o'yinlardan foydalangan holda yosh bolalar bilan bevosita ta'lim faoliyati.

Chukovskiy hikoyasi asosida elementar matematik tushunchalarning shakllanishiga oid konspekt"Chukovskiyning "Qarsaklar pashshasi" hikoyasi asosida" ikkinchi kichik guruhda elementar matematik tushunchalarni shakllantirish bo'yicha darsning qisqacha mazmuni.

5-sinf uchun adabiyot darsining qisqacha mazmuni: "Kavkaz asiri" hikoyasi bo'yicha insho Dars rejasi Mavzu: adabiyot Sinf: 5 Sana: 26.01.17. Mavzu: L. N. Tolstoyning “Kavkaz asiri. Maqsad: rivojlanish.

E.Xolmogorovaning “Saxovatli rus jangchisi” hikoyasi asosida 6-sinfda o‘tkazilgan adabiyot darsining qisqacha mazmuni. 6-sinf Dars mavzusi: E.Xolmogorova bo'yicha "Saxovatli rus jangchisi". Dars turi: birlashtirilgan. UMK: adabiyot bo'yicha ish dasturi.

M. Prishvinning "Yigitlar va o'rdaklar" hikoyasi asosida katta guruhdagi darsning qisqacha mazmuni"Yigitlar va o'rdaklar" Maqsadlar: - M. Prishvinning "Yigitlar va o'rdaklar" asarini tanishtirish; - Asar qahramonlarining xarakterini his qilishni va tushunishni o'rganing.