Проблема коріння у творі бідність не порок. Аналіз «Бідність не порок» Островський. Тест з твору

Тема урока: О.М. Островський. Сторінки життя та творчості. П'єса «Бідність не порок».

Мета уроку: ознайомлення з біографією О.М. Островського, змістом п'єси «Бідність не порок» (огляд), повторення літературознавчих понять (драма, репліка, ремарка).

навчальні: дати уявлення про О.М. Островському як про людину і драматург, виявити його роль розвитку російського національного театру; познайомитися з особливостями сюжету п'єси «Бідність не порок» (огляд);

розвиваючі: розвивати (або формувати) навчально-пізнавальні та інформаційні компетенції; формувати загальнокультурну компетенцію;

Хід уроку.

Ви один добудували будинок, в основу якого

поклали наріжні камені Фонвізін, Грибоєдов.

Але тільки після Вас ми, росіяни, можемо з гордістю сказати:

«Ми маємо свій, російський національний театр.

Він справедливо має називатися «театр Островського».

І. А. Гончаров

Підготовка до сприйняття. Слово вчителя.

Сьогодні ми з вами ще раз побуємо у театрі, ім'я якому – театр Островського.

Формування нових знань. Звернення до епіграфу.

Сьогодні темою нашого уроку буде життя та творчість великого російського драматурга – Олександра Миколайовича Островського (1823 – 1886р).

Звернемося до епіграфу: як розумієте слова А.Н. Гончарова? Про який бік дару письменника говорить його сучасник? (слайд 2)

(про те, що Островський є творцем російського національного театру) (слайд 3)

Хлопці, як ви вважаєте, які цілі на сьогоднішній урок ми можемо собі поставити?

(Формулюються мети: знайомство з життям та творчістю драматурга А. Островського, його роллю у створенні російського національного театру, знайомство зі змістом його п'єси «Бідність не порок»).

Слово вчителя.

Вдивіться у портрет Островського пензля художника В.Перова (1871).

Яким ви бачите цього письменника? На що звернув особливу увагу митець? (слайд 4)

(Художник зробив явно не парадний портрет: тут мало світлих тонів, повсякденна поза, стомлене обличчя, серйозний погляд - перед нами - працівник, про це говорять навіть руки, що важко лежать на колінах. Островський - письменник - трудівник, він писав безперервно. Мабуть, немає серед російських драматургів тих, хто міг би змагатися з ним у числі прижиттєвих постановок його п'єс. Тільки у столичних театрах їх було близько півтори тисячі!)

Як складалося життя А.Н. Островського?

Реалізація домашнього завдання.

Обговорення статті про О.М. Островському, відповіді питання, поміщені наприкінці статті.

Формування нових знань. Підготовка до читання п'єси А. Островського «Бідність не порок».

Слово вчителя.Актуалізація знань.

Згадайте, хлопці, що таке «драма»? (слайд 5)

Які твори, які стосуються драматичних, ми вивчали? Що головною особливістю драматичних творів?

(драма - це рід літератури. Драматичні твори написані для постановки на сцені. Головна особливість - характеристика героїв складається на основі промови - реплік персонажів, їх вчинків на сцені. Вивчені п'єси - Н.В. Гоголь «Ревізор», Д.І. Фонвізін «Недоросль», А. С. Грибоєдов «Лихо з розуму»).

Слово вчителя. П'єса «Бідність не порок».

До кінця 1853 «Бідність не порок» була закінчена. 2 грудня Островський, після перших публічних читань комедії у літературних гуртках Москви, писав М. П. Погодину: «Успіх останньої моєї комедії перевершив як очікування, і навіть мрії мої» (слайд 6)

Жодна з п'єс А. М. Островського не викликала після свого опублікування таких гарячих та принципових суперечок, як «Бідність не порок». Представники демократичної критики вступили з приводу її в гостру полеміку зі слов'янофілами, які побачили у цій комедії, і насамперед у образі Любима Торцова, художнє втілення своїх суспільних ідеалів (слайд 7)

На сцені Московського Малого театру протягом другої половини ХIХ у «Бідність не порок» ставилася найчастіше п'єс Островського. У виставах цієї комедії брали участь найкращі сили «вдома Островського» (у тому числі О. О. Садовська — Пелагея Єгорівна, М. Н. Єрмолова — Любов Гордіївна та ін.; у ролі Любима Торцова гастролював один із найкращих її виконавців — артист Олександринського театру Павло Васильєв).

Незмінною популярністю користувалася "Бідність не порок" і на сценах провінційних театрів. Ця п'єса рік у рік займала в репертуарі одне з перших місць (слайд 8)

Обмін думками про прочитане.

Критик М. Добролюбов називав твори Островського «п'єсами життя». Як ви розумієте цей вираз?

Назвіть герої п'єси.

До якого стану вони належать?

(Світ купецтва).

Покажіть з прикладу тексту, що Островського справді цікавить передусім життя російського суспільства, російського людини.

Оглядова розмова щодо змісту п'єси.

Як називається та частина твору, яка знайомить нас з місцем і часом дії, представляє основних героїв та їх взаємини, але де ще немає зав'язки, не позначився конфлікт? (слайд 9)

(експозиція)

Навіщо Островський створює таку розгорнуту експозицію?

(Ввести нас у світ сім'ї Торцових, показати взаємини героїв, їх характери).

(Рішення Гордея Карпича видати заміж дочку Любу за Африкана Коршунова).

Яка розв'язка? Чим пояснити її випадковість?

(Сварка Гордія Карпича з Коршуновим. Втручання Любима Карпича).

(Головні герої: купець Торцов та його сім'я, Митя; другорядні - Гуслін, Разлюляєв та ін.)

Навіщо, на вашу думку, драматург вводить у п'єсу Гусліна, Ганну, хлопчика, Разлюляєва та інших персонажів, не пов'язаних із розвитком дії, із конфліктом, що визначає сюжет п'єси?

(краще, яскравіше показати російський купецький побут, його зв'язок із народним життям) (слайд 10)

Підсумок уроку.

Який внесок О.М. Островського у російську літературу?

(Драматург з'явився не просто «Колумбом Замоскворіччя», а й творцем російського національного театру. Його п'єси не сходять зі сцен театрів досі.)

Домашнє завдання.

Характеристика героїв (Гордей Торцов, Любим Торцов, Любов Гордіївна, Митя) за групами.

Тема урока: Патріархальний світ та загроза його розпаду. Любов у патріархальному світі та її вплив на героїв п'єси.

Ціль уроку: аналіз драматичного твору.

навчальні: дати поняття про патріархальний світ п'єси «Бідність не порок», любовний конфлікт у п'єсі;

розвиваючі: сприяти вдосконаленню навичок аналізу драматичних творів;

виховні: сприяти вихованню почуття прекрасного через інтерес до драматичного мистецтва.

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.

Хід уроку.

Оргмомент.

Підготовка до сприйняття. Слово вчителя. (Слайд)

На минулому уроці відбулося знайомство з письменником О.М. Островським, творчість якого ми детально вивчатимемо в 10 класі.

Які асоціації можуть виникнути тепер, коли ви почуєте ім'я Островського?

(Письменник, драматург, театр, "Колумб Замоскворіччя").

Театр… спектакль… глядачі… Для нас, хлопці, це не пусті слова. Чому?

(1) немає, напевно, такої людини, яка ніколи не була б у театрі; 2) наш клас відвідав кілька вистав цього навчального року, ми дивилися…).

А чому Островського називають «Колумбом Замоскворіччя»? (Слайд)

(За Москвою-рікою жили купці, Островський вперше заговорив про них у своїх творах).

Увійти у світ купецтва, наочніше уявити його допоможуть митці.

Реалізація індивідуального завдання.

Презентація «Світ купецтва в полотнах російських художників» (слайд)

Як митці показують світ купецтва? (Яким ви побачили цей світ – світ купецтва?)

(Він смішний і водночас трагічний).

Формування нових знань.

Тема сьогоднішнього уроку – «Патріархальний світ у п'єсі «Бідність не порок» (слайд)

Формулювання цілей та завдань уроку.

Хлопці, як ви вважаєте, на яких питаннях ми маємо сьогодні зосередити свою увагу?

(Формулюються мети: знайомство з поняттям «патріархальний світ», які взаємини представників цього світу, їх моральні цінності).

А як ви знаєте значення слова «патріархальний»?

Маєте рацію, всі ці питання будуть розглянуті на уроці, тому що вони лежать в основі конфлікту п'єси. Без конфлікту не обходиться жоден драматичний твір.

Формування нових знань.

Слово вчителя.Актуалізація знань.

Як ви знаєте значення слова «конфлікт»? (Слайд)

(Конфлікт(Від латів. conflictus - зіткнення) - протиборство, зіткнення, втілене в сюжеті. Слід розрізняти життєві та художні конфлікти. Особливо важливу роль відіграє конфлікт у драмі).

Які герої п'єси, на вашу думку, уособлюють її конфлікт?

(Гордей Торцов, Любим Торцов, Митя, Любов Гордіївна).

Щоб яскравіше уявити конфлікт п'єси, давайте переглянемо один з епізодів.

Інсценування фрагмента.

Так, Островський – майстер!

Він дуже яскраво уявляє нам своїх героїв, характер яких зображений у самих прізвищах та іменах.

Розмова щодо змісту п'єси. Презентація (слайд)

Гордій Торцов.

Як ви розумієте слова "гордість", "гординя". Це одне і теж?

Яким ви бачите Гордія Торцова?

Чому Гордій Торцов виступає «лиходієм» і під чиїм впливом він перебуває?

(Перед нами сім'я старого типу, глава якої - багатий купець, самодур, який прагне зробити свою волю законом для оточуючих і розуміє життя лише з цієї точки зору. На початку твору Гордій Торцов представляється нам людиною недалекою, що лізе зі шкіри геть, щоб показати свою значущість, сучасність, навіть світськість. «Ні, ти ось що скажи, – каже він Коршунову, – все в мене гаразд? В іншому місці за столом-то прислуговує молодець у піддівці або дівка, а в мене фіціант у нитяних рукавичках. Ох, якби мені жити в Москві або в Пітербурху, я б, здається, всяку моду наслідував ».)

Чому Островський дає можливість йому виправитись?

(«І що це з ним сталося? То все-таки розум мав, а ось минулого року у від'їзд їздив, та перейняв у когось... всі ці штуки-то перейняв. Тепер все йому наше російське не мило; ладить одне - хочу жити по-нинішньому, модами займатися.П'яну-то, мабуть, у нього і помутніло. Вже я так думаю, що це ворог його бентежить!" Прагнення до «освіченості", плебейський сором за своїх близьких не вбили в ньому його кращих якостей. Любов до дочки змушує його згадати про гідність і честь, прогнати Коршунова. , брате, дякую, що на розум наставив, а то було з глузду з'їхав зовсім. Не знаю, як і в голову ввійшла така гнила фантазія.

Любимо Торцов.

- Які почуття викликає цей персонаж?

(Любим був колись багатий, подібно до брата, але, не задоволений обстановкою життя багатого купецтва і не знаходячи виходу з неї, він вдається до пияцтва. Його багатий брат і Коршунов допомогли йому «звільнитися» від свого стану, і тепер Любим, у підірваному пальто, хитається по шинках, роблячи з себе блазня за склянку горілки.Без грошей гроші, одягнений у лахміття, що тремтить від холоду і голоду, він приходить у приміщення молодого прикажчика, Міті, просячи дозволу переночувати - жахливий у своєму падінні і все ж таки зберіг у Люблю Торцов викриває Коршунова, нагадуючи йому, між іншим, як він допомагав його, Любима, руйнування, як він грабував бідних, як замучив першу дружину... і вказує братові, який він збирався вчинити злочин, віддаючи дочку за такого негідника. виганяють з кімнати, але він, стаючи навколішки перед братом, просить: "Брат, віддай Любашу за Митю - він мені кут дасть. Назябся вже я, наголодався. Лета мої пройшли, важко вже мені пояснювати на морозі через шматка" хліба, хоч на старість, та чесно пожити». До прохань дядька приєднуються прохання матері та дочки. Саме Любим Карпич не боїться говорити правду в обличчя сильним цього світу. Його «п'яні вибрики» провокують скандал між Гордеєм Карпичем та Коршуновим. І дивно, що під час цього скандалу пелена гордості спадає з його очей).

Це один бік конфлікту, але є й інший... Як ви думаєте, про кого має піти мова?

Любов Гордіївна та Митя.

- Що поєднує цих героїв? А у чому вони різні?

(Митявідрізняється м'якістю характеру, доброю вдачею. Митя - надзвичайно скромний, боязкий, але чесний хлопець, і мати дуже хотіла б видати свою дочку заміж за нього: «Хлопець такий простий, серцем м'який», - говорить про нього Пелагея Єгорівна. Але відчай від можливості назавжди втратити кохану робить його сміливим, зухвалим; він хоче забрати Любов Гордіївну напередодні весілля і таємно повінчатися з нею. Щоправда, він просить благословення на цей крок її матері. Але не оцінити цей порив неможливо.

Любов Гордіївна- дочка купця Гордея Торцова, яка закохана в одного з прикажчиків батька, Мітю, і, у свою чергу, кохана їм, але не може боротися за своє щастя. Любов Гордіївна твердо виконує батьківську волю, цурається пропозиції Миті. Послух і смиренність - одні з головних її рис, є головними цінностями російської православної цивілізації. Чи пристала скромній дівчині непослух, нешанування батьків! Але любов робить і її сміливою: вона освідчується Миті в коханні (кричуче порушення патріархальних традицій!) і наважується просити батька про згоду на її шлюб із Митею).

Так і в п'єсі Островського: за смішним стоїть страшне, м'який гумор поєднується із глибоким внутрішнім драматизмом.

Щасливим чи сумним кінцем завершується комедія та чому? (Слайд)

(П'єса «Бідність не порок» закінчується торжеством чесноти, покаранням пороку, весіллям головних героїв. Зовсім не так склалися б долі Любові Торцової та Міті, якби їхня любов не змогла протистояти заколотним законам патріархальної старовини. Вміння любити, гаряче серце, каже нам , здатні творити чудеса).

Підсумок уроку. Рефлексія???

Оціни себе на уроці.

-Працюючи у групах, ви спілкувалися. Як це вплинуло на результат нашого уроку?

Меню статті:

Після виходу п'єси «Бідність не порок» у суспільстві стався фурор – критика твору була однозначною. Перебували хвалителі п'єси і ті, хто висловлював подив і лаяв, але байдужих не було. За задумом автора, п'єса мала вийти під іншою назвою – «Гордим Бог противиться». У її складі має бути два акти. Але в процесі роботи над твором змінилася і тема (автор підібрав прозаїчну конотацію), і плани щодо обсягу п'єси.

Сюжет п'єси досить простий – купець хоче видати на волю дочку за старого, але багатого власника фабрики. Весілля зі старим не приваблює дівчину, наявність у неї коханого посилює неприязнь до весілля – у результаті конфлікту купецька дочка виходить заміж за коханням за непривабливу у фінансовому становищі людину.

Головні герої п'єси

Гордій Карпич

П'єса починається у маєтку Гордія Карпича Торцова. Тут і відбувається основний масив подій, що зображується у творі. Це «багатий купець», його вік точно не вказаний, автор обмежився лише розмитою згадкою «під шістдесят». Батько його не був знатного походження, проте синові вдалося домогтися в житті більшого – він суттєво покращив матеріальне становище своєї сім'ї і тепер важко уявити, що «у нас тятенька мужик був». Торцов – людина із складним характером.

"Та хіба з ним зговориш" - говорять про нього. Він не хоче зважати на чиюсь думку, звичайно, якщо це не думка багатої людини, яка займала більш високе становище в суспільстві, ніж вона.

Він потрібно поводитися з оточуючими (як із прислугою, і з членами сім'ї). Не найкраще ставлення в нього і до збіднілого брата - почуття сором'язливості за такий стан речей перед людьми найвищого рангу бере своє. Закономірно в цьому випадку було б допомогти братові змінити рівень свого існування, але не бажає. Гордія Карпича цікавить життя в Москві, все нове та незвичайне: «хочу жити по-сучасному, модами займатися» – каже він.

Торцов бачить єдиний спосіб для своєї доньки покращити свій соціальний статус – вигідно вийти заміж, причому його мало хвилює, чи добре буде жити з цією людиною його доньці чи ні. Після сварки та скасування весілля Африкана Савича та його дочки, Гордій Карпич стає більш м'яким і зговірливим, розуміє, що прислухатися до думки оточуючих, навіть якщо вони нижчі за тебе за статусом та фінансовим становищем, не так уже й погано.

Любов Гордіївна

Другим за значимістю персонажем є Любов Гордіївна – дочка Гордія Карпича. Вона дуже красива, але малоосвічена, оскільки «в пансіоні не вчилася», але щира і добра, керується позивами свого серця: «кажу що відчуваю».

Дівчина вважає, що гонка за багатством абсурдна, вона щиро вірить, що не найвище світло, чини чи гроші роблять людей щасливими. Любов Гордіївна слухняно виконує волю батька, дізнавшись про намір батька видати її заміж, вона не противиться його волі, але все ж таки просить батька не видавати її за Африкана Савіча.


Любов до Миті переповнює її і почуття це взаємно, але надія на благополучний результат їхньої любові дуже мала – батько не дивиться на її прохання. Він думає, що краще жити багато – у бідності щастя досягти неможливо.

Любимо Карпич

Любимо Карпич- Брат Гордея Карпича. Як і його брат, Любим неабияк працював і зміг собі накопичити пристойний капітал. Він добре жив, часто пив і вів пусте життя, але до крайнощів не доходив, доти, доки за нього не взявся Африкан Савич. Любим став жебраком, йому довелося бродити і випрошувати милостиню, яку теж не завжди витрачав з розумом – пропивав. Повернувшись до брата, він усвідомив свої помилки і вирішив «хоч під старість та чесно пожити», але не все так просто – його брат зайнятий знатними гостями та планами по просуванню далі соціальними сходами, йому не до жебрака. Улюблена дивує, що його брат ставить матеріальні цінності вище моральних і віддає перевагу спілкуванню з обманщиками-багачами, а простих людей, які живуть за законами моралі, не допускає до себе. Однак Любим Карпич сподівається, що в його житті все ще налагодиться. Він не залишається осторонь, коли дізнається про весілля племінниці – Любим не може допустити такого нещастя в житті Любові та Міті (який до нього дуже добре ставиться і часто допомагає йому у складних фінансових ситуаціях) – влаштований скандал не тільки дозволяє уникнути непотрібного весілля, а й вирішує питання взаємини у ній Торцова.

Пропонуємо ознайомитися з коротким змістом п'єси О. Островського, де висвітлюються проблеми, пов'язані з нерівним шлюбом.

Африкан Савич Коршунов– багатий власник фабрики, що у Москві. Саме тому він чудовий варіант чоловіка для Любові Гордіївни.

Африкан Савич - любитель випити і погуляти, по-п'яні він поводиться вкрай буйно і невиховано, але при цьому сам себе вважає людиною доброю: «я людина хороша, весела», «простий, я добрий старий».

Він жорстоко поводиться зі своїми ворогами, тому найвірнішим рішенням для тих, хто потрапив у його немилість, втектиме. Хоча і до близьких людей у ​​нього ставлення не краще – свою першу дружину замучив ревнощами. А загалом про нього «нічого доброго, крім поганого, не чути».

Митя

Митя- «Прикажчик Торцова». Рідні в нього практично мало - одна мати, та й то живе вдалині від нього. Митя допомагає їй матеріально, тому часто позбавляє себе навіть необхідних речей. Гордій Карпич завжди знайде до чого причепитися – це дуже засмучує вразливого Митю. Торцов дорікає йому за тринькання, у тому, що Митя ходить у старому сюртуку і таким чином ганьбить його в очах відвідувачів. Молодий чоловік спокійний за своєю натурою, добрий і чуйний, тому оточуючі хорошої думки про нього. Він не здобув гарної освіти і тепер намагається досягти потрібного результату власними зусиллями. Він чудово розуміє, що не може бути тим женихом, якого схвалить Гордій Карпич – скрутне фінансове становище, його бідність стали суттєвою перешкодою бажаній дії, але наказати серцю забути дочку Торцова він не в силі.

Другі герої п'єси

Пелагея Єгорівна

Пелагея Єгорівнадоводиться дружиною Гордю Карпичу Торцову. Незважаючи на те, що вона, як мати повинна брати активну участь у житті доньки, а значить активно діяти у п'єсі, Островський не наділяє її такими повноваженнями, вона є другорядним персонажем п'єси.


Загалом це мила, добра і серцева жінка. Оточуючі її люблять. В молодості жінка любила танцювати та співати, з радістю бралася за ці заняття. Зараз вона вже постаріла і її запал затих. До того ж не зовсім вдале заміжжя зробило свою підступну справу. Вона вважає себе глибоко нещасною, чоловік її не цінує, та й, власне, і за людину не вважає «нічого я йому сказати не смію; хіба з ким поговориш зі стороннім про своє горе, поплачеш, душу відведеш, тільки й усього». За багато років подружнього життя Пелагея Єгорівна змирилася з таким ставленням, тому навіть у критичних ситуаціях, як, наприклад, із заміжжям доньки, вона не суперечить чоловікові і не намагається вказати на його оману, хоч і явно бачить, що цей шлюб принесе багато нещастя доньки .

Яша Гуслін

Наступним чинний персонаж - Яша Гуслін. Він також полягає у спорідненості з Торцовим (племінник Гордея). Він чесна добра людина, але, на жаль, бідна, тому її дядько увагою та похвалою не балує. Його любить Пелагея Єгорівна за добрий вдачу і за любов до музики, вона запрошує його до себе в гості, щоб він заспівав і зіграв на гітарі. Яша дружний з Митею і допомагає йому у важких ситуаціях: заступається за нього перед Гришею, допомагає зустрітися з Любовю Гордіївною. Сам він закоханий у бідну вдову Ганну, але одружується з жінкою не доведеться можливим – дядько не бажає давати дозвіл закоханим на весілля.

Ганна Іванівна

Улюблена Гусліна вдова жінка, така ж бідна, як і сам Яша. Її звуть Ганна Іванівна. Вона є другом родини Торцових, але і це не допомагає їй але вмовити дати згоди на весілля Гордея Карпича.

Гриша Разлюляєв

Гриша Разлюляєв- Молодий купець, багатий спадкоємець. Батько його, як і він сам не женеться за модою і не прагне долучатися до нових віянь, що викликає крайнє несхвалення у Гордія Карпича Торцов невисокої думки про Гриша, читає його людиною неабиякого розуму. Разлюляєв – людина весела і добродушна. Він дорожить своєю дружбою з Митею.

Таким чином, у п'єсі Миколи Островського «Бідність не порок» утворилися два протиборчі табори. З одного боку Гордій Карпич та Африканій Савич, які готові в гонитві за багатством та становище у суспільстві переступити через моральні заборони та підвалини, принести в жертву що завгодно. З іншого Любимо Карпич, Любов Гордіївна, Пелагея Єгорівна, Митя, Яша, Ганна та Гриша. Вони щиро вірять у те, що у світі має бути добро, а жити головне чесно, порядно й сумлінно. Через війну добро перемагає – Гордій змінює свої погляди, усвідомлює помилковість своїх вчинків – це дозволяє уникнути життєвих трагедій практично всіх персонажів п'єси. Островський показує нам на прикладі Торцова, що не треба гнатися за чимось примарним та далеким – необхідно шукати щастя поблизу та цінувати тих, хто намагається привнести хоч трохи щастя тобі.

Островський відсуває любовну лінію другого план. Для нього важливо зобразити існування справжніх сімейних цінностей, бажання вибитися у високе суспільство за будь-яку ціну, ігнорування особистих якостей і бажань, стійкість патріархальних традицій, тому п'єса набуде нового сенсу – це не просто історія з добрим кінцем, а спосіб вказати в комічній формі на вади суспільства .

Урок літератури у 9 класі. А. Н. Островський. П'єса «Бідність не порок». Цілі уроку:  Виявити особливості драматургії Островського на прикладі аналізу конфлікту в комедії «Бідність не порок». Завдання:  Розвивати у школярів вміння мислити логічно: знаходити головне, порівнювати, узагальнювати, робити висновки; Розвивати вміння дискутувати на тему; Розвивати монологічну мову;  Виховувати правильне ставлення до моральних цінностей російського менталітету;  Виховувати інтерес та дбайливе ставлення до російської літератури. 1. Вступне слово вчителя. Сьогодні ми маємо познайомитися з драматургом Олександром Миколайовичем Островським та його п'єсою, написаною в ранній період його творчості, «Бідність не порок». Запишіть у зошиті тему уроку: «А. М. Островський. "Бідність не порок". У старших класах ви вивчатимете його знамениту п'єсу «Гроза». Але зараз ім'я це для нас нове, тому кілька слів про драматурга. Особливості:  Показ важливих загальноросійських проблем через сімейно-побутовий конфлікт;  Яскраві, відомі характери; 2. Розбір конфлікту п'єси. (Сл. 9) Сьогодні ми починаємо знайомство з комедією Островського «Бідність не порок». Назва. Отже, злидні не порок. Як ви розумієте цей вислів? До якого жанру належить цей вираз? Крім цієї назви, серед п'єс Островського є ще й такі: Свої люди – порахуємось!, На всякого мудреця досить простоти, Не в свої сані не сідай, В чужому бенкеті похмілля, Старий друг краще за нових двох, Свої собаки гризуться – чужий не приставай, Не все коту масляна, Не було гроша, та раптом алтин, Без вини винні. З півсотні драм.вироб. О. з десяток п'єс названі прислів'ями. Більше такого ви не знайдете в жодного письменника. Особливість:  Своєрідність назв. Робота із 9 слайдом. Читання тексту слайду. Ви прочитали п'єсу. Ви знаєте, що будь-який драматичний твір побудований на конфлікті. Конфлікт – це протиборство, зіткнення, у яких побудовано розвиток сюжету у мистецькому творі. Аня, нагадай, яка основа конфліктів у п'єсах молодого Островського. Знайдіть у цій пропозиції антонімічні поняття. (Патріархальний (старовинний) побут - нововведення). У чому, на вашу думку, Островський бачить ідеали народної моральності? (фортеця сімейних засад, довіра дітей до батьків, непорушність звичаїв, що панують у цій купецькій сім'ї, цілісність та ясність світогляду). Чому протистоїть цей світ? (нововведенням, сучасної, так званої «цивілізації»). Запис у зошиті (пропущені рядки):

Конфлікт комедії: Патріархальний світ народної моральності протистоїть сучасному світові влади та грошей. Отже, ми окреслили проблему загальноросійську, яка показана через сімейно-побутовий конфлікт. Хто ж у ньому бере участь? (Сл. 10). Афіша. Читання імен та прізвищ дійових осіб. Як ви поясните те, що одному з братів Торцових автор дав ім'я Любим, а другому Гордій? Які якості людей нагадують імена та прізвища – Африкан Коршунов (хижак), Любов, Гуслін, Разлюляєв, Митя? (Гордей – гордий, багатий купець, Любим – коханий усіма, хороша людина, але невдаха, Гуслін – простий, веселий хлопець (від слова «гуслі» старовинний народний інструмент), Разлюляєв – простий, веселий хлопець (від застарілого слова «розлюли» потіха ), Митя -., присвячений грецькій богині землі і родючості Деметре) П. Вже в афіші О. приховано прокоментував своїх героїв. Яким чином? У. – дав їм імена і прізвища. Особливість:  Імена, що говорять. Ще раз звертаю вашу увагу на авторську виставу героїв в афіші. Яке ім'я не вписується в загальну низку імен? Чому? З якою метою О. у такий спосіб вказує статус персонажів? Чому серед знайомих імен ім'я Гордій не викликає позитивних асоціацій? Особливість:  Незвичайне уявлення героїв в афіші, що визначає конфлікт, який розвиватиметься у п'єсі. Між якими персонажами назріває основний конфлікт? Чому? (Купець Гордій Карпич Торцов зачарований фабрикантом Коршуновим, хоче жити за модою, наново і навіть готовий віддати за старого єдину дочку) А що ж мати? (Недалека, безвільна, нерішуча, вона не може протистояти чоловікові) Яка ж роль Кохана у цьому сімейному конфлікті? (Викриває Коршунова – хижака, засмучує весілля Любові та Коршунова, заступається за Любов та Митю, допомагає прозріти своєму братові.) З яких слів Любима Торцова зав'язується конфлікт? (Зачитати: Д. 1, явл. 12. Любимо Карпич (бере). Гривенник треба. Тут все срібло, мені срібла не треба. Ти дай мені ще семитку, от і буде в справжній такт. (Митя дає.) От і досить Добра душа ти, Митю!.. Брат не вміє цінувати тебе... Ну, та я з ним штуку зроблю... Дурням багатство - зло! Дай розумній людині гроші, він діло зробить. ... Велику науку стався!.. А дурню краще грошей не давай, а то він заламається... фу, фу, фу, трр!... ось як брат, та як я, худоба... (Напівсонним голосом.) Митя, я ночувати до тебе прийду. Приходьте, тепер контора порожня... свята... Любимо Карпич (засинаючи). А я з братом кумедну штуку зроблю. (Засинає.) (Сл. 11 – читати як результат відповіді питання) 5. Короткий огляд действий. Завдання: Розподіліть за діями: експозиція, зав'язка; розвиток дії; кульмінація; розв'язування.

(Сл. 12) 1 дія. Перший акт - це об'ємна, яскрава, видовищна зав'язка всієї майбутньої дії. Це початковий момент розвитку подій, підготовлений експозицією. Тут читач отримує перші уявлення про характери, що зображаються, про конфлікт між ними. У першому акті звучать важливі для розвитку дії слова Любима Торцова про брата: «Йому, дурню, потрібна наука», «Ну, та я з ним штуку зроблю. Дурням багатство - зло!», «А я з братом смішну штуку зроблю». Конфлікт намічено. У таємному листі, адресованому Миті, позначено й любовну інтригу: «І я тебе люблю. Кохання Торцова». П. Як ми знайомимося з головними героями: з Гордієм Карпичем та Коханим Карпичем? У. – Про них ми чуємо з інших персонажів. Про Гордєя від Єгорушки: лається, сердить на Любима Карпича, від Пелагеї: з Африканом п'є, ніби підмінили його. (д. 1, явл. 3) Про Любима від Єгорушки: розсмішив усіх за обідом, Гордій вигнав, Любим на помсту созорничав: став з жебраками біля собору. Особливість:  «Підготовлена ​​поява» головних героїв, про них спочатку кажуть інші. П. З яких реплік вступають у дію наші герої? У. – Перша репліка Любима (побачив одних у кімнаті Любов Гордіївну та Митю), закриваючи обличчя руками: «Стій! Що за людина? За яким видом? За якою справою? Взяти під сумнів! Я, племінниця! Що, злякалася? Іди, не бійся! Я не доказчик, а кладу все в ящик…» (д.1, явл. 11) Перша репліка Гордея (д.1, явл. 7), входить у кімнату, де веселиться молодь: «Що розспілися! Горланять, мов мужиче! (Мите) І ти туди ж! Здається, не в такій хаті живеш, не в чоловіків. Що за півпивна! Щоби в мене цього не було вперед! П. – Що можна сказати про персонажів з їхньої першої репліки? (Л. – жарти, примовки, «не доказчик»; Р. – грубить, принижує, «мужича» лайка). Особливість: Значення першої репліки героя) Друга дія. Дія стрімко розвивається, залучаючи нових персонажів, причому всі (Сл.13 вони грають свою роль у ході драми та розвитку конфлікту. Атмосфера загальної молодої закоханості, свята та веселої гармидеру з піснями та музикою, ворожіннями, ряженими, уявленнями з ведмедем та козою руйнується появою Гордея Карпича і Коршунова Можливість щастя для молодих героїв стає ілюзорною «Зятюшка Африкан Савич» впевнений, що в нього немає приводу турбуватися, замовляє дівчатам «весільну» пісню. мова Святки Що за свято За якими прикметами можна здогадатися, що це святки? Чому Островський час дії п'єси співвідносить із часом святкування свят? У. – Дотримання народно-релігійних традицій. Основним змістом святий. періоду, за народними уявленнями, було відродження порядку у світі та в житті кожної людини як частинки цього світу. (Традиції усної народної творчості – фольклору) Особливість:  Фольклорні моменти.) Дія третя. Конфлікт драми, зіткнення дійових осіб завершується. Незважаючи на те, (Сл. 14 що розв'язка логічно випливає з розвитку дії, вона все ж таки носить несподіваний характер: це дійсно підкреслено щасливий кінець, тому що розвиток дії був драматичним.

"Штука", яку придумав Любим, рятує молоду пару. Рятує ця «штука» і Гордея від руйнування, яке загрожує йому, порідни він з нечесним у фінансових справах Коршуновим. Отже, розв'язка безпосередньо з розвитком дії у другому акті, вона є заключним моментом у розвитку конфлікту та інтриги. Любимий Торцов втручається в природний перебіг подій, перешкоджає торжеству зла. Протест проти сильних світу цього він одягає помітну форму: «Добре тому у світі жити, хто має сорому у власних очах». Знову прислів'я! Влучно сказано, що театр Островського – мовний театр. У нього в п'єсах гарна, поетично багата мова. Насправді, у Островського поетично говорить той, хто в душі поет. У Островського кожен персонаж говорить своєю мовою. Мова героїв – найважливіший засіб їх характеристики. Доведемо. Читання уривків. (Пелагея, Любим) Гордій Карпич. Ні, ти ось що скажи: у мене все гаразд? В іншому місці за столом-то прислуговує молодець у піддівці або дівка, а у мене фіціант у нитяних рукавичках. Цей фіціант, він вчений, із Москви, він усі порядки знає: де кому сісти, що робити. А в інших – що! Зберуться в одну кімнату, сядуть у гурток, пісні заспівають мужицькі. Воно, звичайно, і весело, та я вважаю так, що це низько, ніякого тону немає. Та й п'ють що, за неосвітою своєю! Наливки там, вишневки різні… та й не розуміють вони того, що на це є шампанське! Ох, якби мені жити в Москві або в Пітербурху, я б, здається, всяку моду наслідував. поясніть особливості промови тих персонажів, монологи яких ми читали. (Гордей неписьменний, вважає, що освіта ні до чого, головне – жити за модою. Любимо: його промови притаманний елемент безперечної інтелігентності; його мова не патріархальна, не фольклорна, а належить сучасній Островській міській культурі; одна з усіх дійових осіб він вживає якісь уривки іноземних фраз досить правильно і доречно). Особливість:  Своєрідність мовної характеристики героїв. П. – Якби я попросила вас виявити риси подібності та відмінності між певними героями п'єси, кого б ви зіставляли, порівнювали? Чому? (Митя – Коршунов. Подібність: намір одружуватися з Любовю Гордіївною; відмінність: чесність Миті – дії нишком Коршунова; Любим Торцов – Гордій Торцов. Подібність: брати, зрештою, Гордій прозріває, виявляється не чужий правді. Відмінність: Г. – самодур , йому важливий зовнішній лиск, а чи не людська душа; - Коршунов. Подібність: колишні товариші. Відмінність: чесність першого та безчестя другого.) Особливість:  Паралельний розгляд героїв, що зіставляються. 6. Це зіставлення і буде вашим домашнім завданням, а також треба відповісти на запитання: чому Любим Торцов – улюблений герой Островського? 7. Підіб'ємо підсумок уроку. (Сл. 15) Перерахуємо особливості драматургії Олександра Миколайовича Островського: Якщо дозволить час, можна обговорити слова А. І. Гончарова: «Ви один добудували будинок, в основі якого поклали наріжні камені Фонвізін, Грибоєдов, Гоголь. Але тільки після Вас ми, росіяни,

можемо з гордістю сказати: «Ми маємо свій, російський, національний театр. Він справедливо має називатися «театр Островського».

На початку 50-х драматург виступив із комедіями пофарбованими слов'янофільським настроєм. Такі п'єси «Не у свої сани не сідай» та «Бідність не порок». У цей час Островський зблизився з літературним критиком та поетом Аполлоном Григор'євим, з Тертієм Філіпповим, Борисом Алмазовим та іншими членами та співробітниками так званої «молодої редакції» журналу «Москвитянин».

Під їх впливом він трохи інакше, ніж раніше, підходить до зображення типів російського купецтва: милується патріархальними відносинами, що склалися в купецькому будинку між господарями та працівниками, засуджує претензії купців жити на новий, «європейський» манер, співчутливо відтворює збережені в купецькому , обряди та старовинні пісні («Бідність не порок»)

Навіть злі самодури, що заїдають вік своїх домашніх, виявляється, здатні часом робити справді добрі, великодушні вчинки: у критичні хвилини на них несподівано знаходить «просвітлення», вони змінюють гнів на милість, і все закінчується по-доброму. Так закінчується, наприклад, комедія «Бідність не порок». Головний герой її, провінційний купець-самодур Гордій Торцов, ображений іншим купцем, Коршуновим, несподівано змінює рішення видати дочку за Коршунова і, зворушений промовами свого брата Любима, видає дочку заміж за прикажчика Мітю.

Проте слов'янофільські настрої Островського були глибокими і тривалими. Події 50-х років (Кримська війна, крах старого, кріпосного порядку) мали розсіяти слов'янофільські ілюзії про патріархальне життя.

Островський й у москвитянинский період бачить соціальну конфліктність зображуваного їм побуту, показує, що ідилія патріархальної сім'ї загрожує драмою. Правда, в першій п'єсі-«Не в свої сани не сідай» - драматизм внутрішньосімейних відносин підкреслено позбавлений соціального забарвлення («Мені не треба ні знатного, ні багатого, а щоб був добра людина та любив Дунюшку»,- каже батько, обґрунтовуючи своє право вирішувати долю дочки). Соціальні мотиви тут пов'язані лише з образом Віхо-Рева, дворянського марнотратника життя, корисливі домагання якого порушують мирний перебіг життя Русакових і передбачуваного нареченого Дунечки Бородкіна.

Найкращою п'єсою цього періоду по праву вважається народна комедія "Бідність не порок"(1854). Знову у центрі уваги драматурга патріархальна купецька сім'я, гармонійне життя якої порушено під впливом спокус часу. Глава родини Гордій Торцов підпадає під сильний вплив фабриканта Африкана Савича Коршунова. Торцов засліплений «капіталом», можливістю жити в столиці «по-панськи», новим, «наслідуючим модою» життям, а не таким, яким живе і жила вся його родина та домочадці. Заради цього він готовий віддати дочку заміж за лиходія старого Коршунова. Тиранство та самодурство Гордія Торцова в будинку - спотворення уявлень про важливу роль господаря та глави родини. Дружина і дочка не можуть протистояти його владі та самодурним рішенням. Любов Гордіївна наголошує, що її покірність – прояв вірності «закону», патріархальної традиції шанобливості молодших до старших, віри у справедливість батьківських рішень.

Заслуга Островського – створення образу Любима Торцова, людини, яка відірвалася від патріархально-купецького «домашнього» середовища. Йому притаманні найкращі моральні якості – доброта, милосердя, чуйність. Любим здатний поглянути на те, що відбувається з висоти набутого ним гіркого життєвого досвіду. Любому довірена в п'єсі дуже важлива роль. Будучи значною мірою виразником авторської точки зору, Любим наводить дію до щасливої ​​розв'язки: навчить брата, викриває Коршунова і показує його справжню особу, позбавляє племінницю від нещастя і влаштовує її шлюб із коханим.

Важливу роль п'єсі грає фольклорне початок - святкові ігри, ряжіння, народні пісні. Поезія народної обрядово-фольклорної стихії нерозривно пов'язана із життям купецького будинку. Тільки Гордій Торцов та фабрикант Коршунов не приймають цього патріархально-ідилічного світу. Фольклорна символіка відчутна і в іменах персонажів: Коршунов - злий хижий шуліка, ворог, який бажає заволодіти Любушкою Торцової, та й ім'я Африкан підкреслює в контексті комедії його чужорідність і ворожість. Ономастика імен героїв комедії характеризує погляд Островського на сучасну російську людину, сприяє розумінню конфлікту твору. Двох братів Торцових звуть Гордій та Любим.

Органічною частиною єдиної народної культури мислилася Островським і культура середніх міських соціальних верств, яка включала і «старе» - святкові звичаї, весільну народну поезію, ліричні пісні, і «нове» - творчість Кольцова, купецько-міське просторіччя, обороти «приказчиною». Представником міських соціальних верств у п'єсі є прикажчик Митя - поважний син, чесний працівник, щирий і відданий наречений.

Щасливі розв'язки п'єси «Бідність не порок» та інших творів Островського цього періоду на перший погляд не випливають із розвитку дії. Н.А. Добролюбов одним із перших у статті «Темне царство» відзначав їхню «випадковість» і надуманість. Але, на думку драматурга, закономірність подібних щасливих фіналів була природною для світу, в якому збереглися традиційні ідеали добра і краси.

У наступний період творчості О.М. Островського (1855-1860) перевага надається драмі, а не комедії. Островський пише «У чужому бенкеті похмілля» (1855-1856), «Прибуткове місце» (1856), «Вихованку» (1858). У цей час драматург співпрацює з «Сучасником» (з 1857 р. – постійний автор журналу), йому близький демократичний напрямок у літературі. У «Сучаснику» публікуються статті Н.А. Добролюбова, присвячені творчості Островського.

Досліджуючи життя, Островський поступово приходить до розуміння утопічності ідеї повернення до патріархальної ідилії, в основу його п'єс 2-ї половини 50-х років покладено протиріччя між природними почуттями, прагненнями людей та грубою, часто жорстокою повсякденністю. Традиційні для російської літератури теми («батьки та діти», купецьке самодурство, лихоліття і свавілля чиновників, життя поміщицької садиби та ін.) отримують у творах О.М. Островського нове художнє осмислення. Значна увага приділяється питанню вибору людиною свого шляху, «виходу в люди». Від «Прибуткового місця» – першої античиновницької п'єси драматурга – тягнуться нитки до «На всякого мудреця досить простоти».

П'єса «Бідність не порок».

Цілі уроку:

    Виявити особливості драматургії Островського на прикладі аналізу конфлікту в комедії «Бідність не порок».
    Розвивати в школярів вміння мислити логічно: знаходити головне, порівнювати, узагальнювати, робити висновки; Розвивати вміння дискутувати на тему; Розвивати монологічну мову; Виховувати правильне ставлення до моральних цінностей російського менталітету; Виховувати інтерес та дбайливе ставлення до .

Вступне слово вчителя. Сьогодні ми маємо познайомитися з драматургом Олександром Миколайовичем Островським та його п'єсою, написаною в ранній період його творчості, «Бідність не порок». Запишіть у зошиті тему уроку: «. "Бідність не порок". У старших класах ви вивчатимете його знамениту п'єсу «Гроза». Але зараз ім'я це для нас нове, тому кілька слів про драматурга.

(Сл. 2) народився 1823 року у Москві: у Замоскворечье, - у старовинному купецькому і чиновницькому районі. Батько майбутнього драматурга, освічений та вмілий судовий чиновник, а потім – відомий у московських комерційних колах адвокат; піднімаючись службовими сходами, отримав права спадкового дворянина, став поміщиком; Відомо, що йому хотілося і сина пустити юридичною частиною. (Сл. 3) Олександр Островський отримав непогану домашню освіту - з дитинства пристрастився до літератури, володів німецькою і, добре знав латину, охоче займався музикою. Він з відзнакою закінчив гімназію і в 1840 без іспиту був прийнятий на Московського університету. Але кар'єра юриста Островському не подобалася, непереборно тягло його мистецтво. Він намагався не пропускати жодної вистави: багато читав і сперечався про літературу, пристрасно полюбив музику. Водночас сам намагався писати вірші та оповідання.


(Сл. 4) Охолодивши до занять в університеті, Островський залишив вчення. Декілька років на вимогу батька служив дрібним чиновником у суді. Тут майбутній драматург надивився людських комедій та трагедій. Остаточно розчарувавшись у судовій діяльності, Островський мріє стати письменником. У 1867 році він спільно з братом викуповує у мачухи маєток Щеликова, в якому великий російський драматург проживав з весни до пізньої осені протягом багатьох років і писав свої чудові п'єси: «Снігуронька», «Безприданниця», «Без вини винні» та ін.

П. На жаль, у шкільній програмі мало представлено драматичних творів, адже кожен драматург неповторний, у кожного своя манера письма, свої достоїнства, проте тільки називають у світі мистецтва і літератури «батьком російського театру».

У зв'язку з цим виникає запитання... Яке? (Чим же заслужив він на це звання? Які особливості його творчості?) Це і належить нам з вами сьогодні з'ясувати.

Пропустимо 2-3 рядки після зазначеної теми уроку, допишемо:

Особливості драматургії (по ходу уроку відзначатимемо і записуватимемо, будьте уважні).

Про що писав Островський у своїх творах?

Виступ підготовленого учня.

Багаті, але ще вчора люди, що жили по-старому, і нові вимоги, які владно пред'являє їм сучасне життя, де світом правлять влада і гроші, - ось основа комедійних конфліктів молодого Островського, та ще таких, де смішне переплетено з сумним: адже примхи мають владу не тільки кумедні, а й небезпечні для бідних: залежних та пригноблених. (Сл. 5) Його всеросійська популярність почалася з комедії - «Свої люди - порахуємося!» (або «Банкрот» 1849 р.), опублікована в журналі «Москвитянин», молоді співробітники якого тяжіли до слов'янофільства, що проповідує ідеї національної самобутності, що збереглася серед селянства і патріархального купецтва. П'єса мала величезний успіх. Проте постановку її було заборонено за вказівкою самого царя Миколи 1. Цензурна заборона протрималася одинадцять років. (Сл.6 – читає учень). (Сл. 7) Вже в комедії «Свої люди - порахуємося!» проявилися основні риси драматургії Островського: вміння через сімейно-побутовий конфлікт показати важливі загальноросійські проблеми, створити яскраві та відомі характери. У його п'єсах звучить соковита, жива народна мова. Островському захотілося показати героїв позитивних, здатних протистояти аморальності та жорстокості сучасних відносин. Саме такі, що викликають співчуття герої і з'являються в комедії «Не свої сани не сідай» (1853) (перша з п'єс Островського, яка пішла на сцені) і «Бідність не порок» (1954). . У наступні періоди творчості Островського з'являється понад 50 оригінальних п'єс, що склали цілий народний театр, де перед читачем пройшла історія всіх станів Росії.

Крім письменницької творчості, успішно займався громадською діяльністю. Він організував Московський артистичний гурток, Товариство російських драматичних письменників та композиторів. Але його заслуга – створення великого драматичного репертуару для російського театру. (Сл. 8)

особливості:

    Показ важливих загальноросійських проблем через сімейно-побутовий конфлікт; Яскраві, відомі характери;
Розбирання конфлікту п'єси.

(Сл. 9) Сьогодні ми починаємо знайомство з комедією Островського «Бідність не порок».

Назва. Отже, злидні не порок.

Як ви розумієте цей вислів?

До якого жанру належить цей вираз?

Крім цієї назви, серед п'єс Островського є ще й такі: Свої люди – порахуємось!, На всякого мудреця досить простоти, Не в свої сані не сідай, В чужому бенкеті похмілля, Старий друг краще за нових двох, Свої собаки гризуться – чужий не приставай, Не все коту масляна, Не було гроша, та раптом, Без вини винні.

Із півсотні драм. произв. О. з десяток п'єс названі прислів'ями. Більше такого ви не знайдете в жодного письменника.

Особливість:

    Своєрідність назв.

Робота із 9 слайдом.

Читання тексту слайду.

Ви прочитали п'єсу. Ви знаєте, що будь-який драматичний твір побудований на конфлікті.

Конфлікт – це протиборство, зіткнення, у яких побудовано розвиток сюжету у мистецькому творі.

Аня, нагадай, яка основа конфліктів у п'єсах молодого Островського.

Знайдіть у цій пропозиції поняття. (Патріархальний (старовинний) побут - нововведення).


У чому, на вашу думку, Островський бачить ідеали народної моральності? (фортеця сімейних засад, довіра дітей до батьків, непорушність звичаїв, що панують у цій купецькій сім'ї, цілісність та ясність світогляду).

Чому протистоїть цей світ? (нововведенням, сучасної, так званої «цивілізації»).

Запис у зошиті (пропущені рядки):

Конфлікт комедії: Патріархальний світ народної моральності протистоїть сучасному світові влади та грошей.

Отже, ми окреслили проблему загальноросійську, яка показана через сімейно-побутовий конфлікт. Хто ж у ньому бере участь?

(Сл. 10). Афіша. Читання імен та прізвищ дійових осіб.

Як ви поясните те, що одному з братів Торцових автор дав ім'я Любим, а другому Гордій? Які якості людей нагадують імена та прізвища – Африкан Коршунов (хижак), Любов, Гуслін, Разлюляєв, Митя?

(Гордей – гордий, багатий купець,

Любимо – кохана всіма, хороша людина, але невдаха,

Гуслін - простий, веселий хлопець (від слова "гуслі" - старовинний народний інструмент),

Разлюляєв – простий, веселий хлопець (від застарілого слова «розлюли» - потіха),

Митя -. присвячений грецькій богині землі та родючості Деметре)

П. – Вже в афіші О. приховано прокоментував своїх героїв. Яким чином?

У. – дав їм імена і прізвища.

Особливість:

    Імена, що говорять.

Яке ім'я не вписується в загальну низку імен? Чому? З якою метою О. у такий спосіб вказує статус персонажів? Чому серед знайомих імен ім'я Гордій не викликає позитивних асоціацій?

Особливість:

    Незвичайне уявлення героїв в афіші, що визначає конфлікт, який розвиватиметься у п'єсі.

Між якими персонажами назріває основний конфлікт? Чому?

(Торцов зачарований фабрикантом Коршуновим, хоче жити за модою, по-новому і навіть готовий віддати за старого єдину дочку)

А що мати? (Недалека, безвільна, нерішуча, вона не може протистояти чоловікові)

Яка роль Любима в цьому сімейному конфлікті? (Викриває Коршунова – хижака, засмучує весілля Любові та Коршунова, заступається за Любов та Митю, допомагає прозріти своєму братові.)

З яких слів Любима Торцова розпочинається конфлікт?

Любимо Карпич (бере). Гривенник треба. Тут усе срібло, мені не треба срібла. Ти дай мені ще семитку, от і буде справжній такт. (Митя дає.) Ось і годі. Добра душа, Митю! (Лягає.) Брат не вміє цінувати тебе. Ну, та я з ним штуку зроблю. Дурням багатство – зло! Дай розумній людині гроші, він діло зробить. Я походив по Москві, я все бачив, все ... Велику науку стався! А дурню краще грошей не давай, а то він заламається… фу, фу, фу, трр!… ось як брат, та як я, худоба… (Напівсонним голосом.) Митя, я ночувати до тебе прийду.

Митя. Приходьте. Тепер контора порожня… свята…

Любимо Карпич (засинаючи). А я з братом кумедну штуку зроблю. (Засинає.)

5. Короткий огляд действий.

Завдання: Розподіліть за діями: експозиція, зав'язка; розвиток дії; кульмінація; розв'язування.

(Сл. 12) 1 дія. Перший акт - це об'ємна, яскрава, видовищна зав'язка всієї майбутньої дії. Це початковий момент розвитку подій, підготовлений експозицією. Тут читач отримує перші уявлення про характери, що зображаються, про конфлікт між ними.

У першому акті звучать важливі для розвитку дії слова Любима Торцова про брата: «Йому, дурню, потрібна наука», «Ну, та я з ним штуку зроблю. Дурням багатство — зло!», «А я з братом смішну штуку зроблю». Конфлікт намічено. У таємному листі, адресованому Миті, позначено й любовну інтригу: «І я тебе люблю. Кохання Торцова».

П. - Як ми знайомимося з головними героями: з Гордієм Карпичем та Улюбленим Карпичем?

У. – Про них ми чуємо з інших персонажів.

Про Гордєя від Єгорушки: лається, сердить на Любима Карпича,

від Пелагеї: з Африканом п'є, наче підмінили його. (Д. 1, явл. 3)

Про Любима від Єгорушки: розсмішив усіх за обідом, Гордій вигнав, Любим на помсту созорничав: став з жебраками біля собору.

Особливість:

    "Підготовлена ​​поява" головних героїв, про них спочатку говорять інші.

П. - З яких реплік вступають у дію наші герої?

У. – Перша репліка Любима (побачив одних у кімнаті Любов Гордіївну та Митю), закриваючи обличчя руками: «Стій! Що за людина? За яким видом? За якою справою? Взяти під сумнів! Я, племінниця! Що, злякалася? Іди, не бійся! Я не доказчик, а кладу все в ящик…» (д.1, явл. 11)

Перша репліка Гордея (д.1, явл. 7), входить у кімнату, де веселиться молодь: «Що розспілися! Горланять, мов мужиче! (Мите) І ти туди ж! Здається, не в такій хаті живеш, не в чоловіків. Що за півпивна! Щоби в мене цього не було вперед!

П. – Що можна сказати про персонажів з їхньої першої репліки? (Л. – жарти, примовки, «не доказчик»; Р. – грубить, принижує, «мужича» - лайка).

Особливість:

    Значимість першої репліки героя

(Сл.13) Друга дія. Дія стрімко розвивається, нових персонажів, причому всі вони відіграють свою роль у ході драми та розвитку конфлікту. Атмосфера загальної молодої закоханості, свята та веселої гармидеру з піснями та музикою, ворожіннями, ряженими, виставами з ведмедем та козою руйнується з появою Гордія Карпича та Коршунова. Можливість щастя молодих героїв стає ілюзорною. «Зятюшка Африкан Савич» упевнений, що він не має приводу турбуватися, замовляє дівчатам «весільну» пісню. Любов Гордіївна в тривозі, подруги оточують схвильовану дівчину.

П. – Про яке свято йдеться? Святки. Що за свято? За якими прикметами можна здогадатися, що то святки?

Чому Островський час дії п'єси співвідносить із часом святкування свят?

У. - Дотримання народно-релігійних традицій. Основним змістом святий. періоду, за народними уявленнями, було відродження порядку у світі та в житті кожної людини як частинки цього світу. (Традиції усної народної творчості – фольклору)

Особливість:

    Фольклорні моменти

(Сл. 14) Дія третя. Конфлікт драми, зіткнення дійових осіб завершується. Незважаючи на те, що розв'язка логічно випливає з розвитку дії, вона все ж таки носить несподіваний характер: це дійсно підкреслено щасливий кінець, тому що розвиток дії був драматичним. "Штука", яку придумав Любим, рятує молоду пару. Рятує ця «штука» і Гордея від руйнування, яке загрожує йому, порідни він з нечесним у фінансових справах Коршуновим. Отже, розв'язка безпосередньо з розвитком дії у другому акті, вона є заключним моментом у розвитку конфлікту та інтриги. Любимий Торцов втручається в природний перебіг подій, перешкоджає торжеству зла. Протест проти сильних світу цього він одягає помітну форму: «Добре тому у світі жити, хто має сорому у власних очах».

Знову прислів'я!

Влучно сказано, що театр Островського — мовний театр. У нього в п'єсах гарна, поетично багата мова. Насправді, у Островського поетично говорить той, хто в душі поет. У Островського кожен персонаж говорить своєю мовою. Мова героїв - найважливіший засіб їхньої характеристики. Доведемо.

Читання уривків. (Пелагея, Любимо)

Гордій Карпич. Ні, ти ось що скажи: у мене все гаразд? В іншому місці за столом-то прислуговує молодець у піддівці або дівка, а в мене фіціант у нитяних рукавичках. Цей фіціант, він вчений, із Москви, він усі порядки знає: де кому сісти, що робити. А в інших – що! Зберуться в одну кімнату, сядуть у гурток, пісні заспівають мужицькі. Воно, звичайно, і весело, та я вважаю так, що це низько, ніякого тону немає. Та й п'ють що, за неосвітою своєю! Наливки там різні... а й не розуміють вони того, що на це є шампанське! Ох, якби мені жити в Москві або в Пітербурху, я б, здається, всяку моду наслідував.

Поясніть особливості промови тих персонажів, монологи яких ми читали.

(Гордей неписьменний, вважає, що освіта ні до чого, головне – жити за модою.

Любимо: його мови властивий елемент безперечної інтелігентності; його мова не патріархальна, не фольклорна, а належить сучасній Островській міській культурі; один із усіх дійових осіб він вживає якісь уривки іноземних фраз досить правильно і доречно).

Особливість:

    Своєрідність мовної характеристики героїв.

П. – Якби я попросила вас виявити риси подібності та відмінності між певними героями п'єси, кого б ви зіставляли, порівнювали? Чому?

(Митя - Коршунов. Подібність: намір одружитися на Любові Гордіївні; відмінність: чесність Міті - дії нишком Коршунова;

Любимо Торцов - Гордій Торцов. Подібність: брати Гордей прозріває, виявляється не чужий правді. Відмінність: Г. – самодур, йому важливий зовнішній лиск, а чи не людська душа; Л., який у молодості теж піддався на нібито обов'язкове підтримання статусу і прогуляв весь свій стан, усвідомив, що головне в житті не гроші, тому що можна і без грошей залишатися доброю людиною;

Любимо Торцов - Коршунов. Подібність: колишні товариші. Відмінність: чесність першого та безчестя другого.)

Особливість:

    Паралельний розгляд героїв, що зіставляються.

6. Це зіставлення і буде вашим домашнім завданням, а також треба відповісти на запитання: чому Любим Торцов – улюблений герой Островського?

7. Підіб'ємо підсумок уроку.

(Сл. 15) - Перерахуємо особливості драматургії Олександра Миколайовича Островського:

    Показ важливих загальноросійських проблем через сімейно-побутовий конфлікт
    Яскраві, відомі характери; Своєрідність назв. Імена, що говорять. Незвичайне уявлення героїв в афіші, що визначає конфлікт, який розвиватиметься у п'єсі. "Підготовлена ​​поява" головних героїв, про них спочатку говорять інші. Значимість першої репліки героя. Фольклорні моменти Своєрідність мовної характеристики героїв. Паралельний розгляд героїв, що зіставляються.

Якщо дозволить час, можна обговорити слова: «Ви один добудували будівлю, в основі якої поклали наріжні камені Фонвізін, Грибоєдов, Гоголь. Але тільки після Вас ми, росіяни, можемо з гордістю сказати: «Ми маємо свій, російський, національний театр. Він справедливо має називатися «театр Островського».

МБОУ «Калинінська ЗОШ»

ВІДКРИТИЙ УРОК З ЛІТЕРАТУРИ

В 9 КЛАСІ

ОСОБЛИВОСТІ ДРАМАТУРГІЇ А. Н. ОСТРОВСЬКОГО.

П'ЄСА «БІДНІСТЬ НЕ ПОРОК».

Вчитель та літератури