Nietradycyjne techniki na lekcjach plastyki. Plastyka w szkole podstawowej Prezentacja metodologii szkoły podstawowej

Lekcja rysunku dla młodszych uczniów. Gile.

Autor: Khatipova Gulnara Kabirovna nauczycielka.
Miejsce pracy: MOUDOD DKhSh №2

Konspekt lekcji rysunku.

Cel: kształtowanie umiejętności dostrzegania piękna rzeczywistości poprzez obserwację; rozwój obserwacji wzrokowej i wyobraźni wizualnej.
Zadania:
Edukacyjny: naucz przedstawiać gila;
wprowadzić gatunek animalizmu;
przenosić na rysunkach piękno linii, kształtów, kolorystykę, ich harmonię kolorystyczną; określenie proporcji.
Rozwój: naucz się dostrzegać piękno ptaków,
rozwijać u dzieci potrzebę kreatywności.
Edukacyjny: pielęgnować miłość do rodzimej przyrody, gust estetyczny; szacunek dla przyrody, kultywowanie umiejętności dostrzegania, rozumienia i dostrzegania piękna w życiu codziennym, piękna przyrody;
kształtowanie się uczuć estetycznych;
kształtowanie dokładności w procesie pracy.
Zasięg widzenia: prezentacja slajdów „Gile”, reprodukcje przedstawiające gile, próbka pracy wykonanej przez nauczyciela, etapowy obraz gila.

Materiały i akcesoria: gwasz, album, słoiki na wodę, pędzle, paleta, prosty ołówek, gumka, kolorowy karton A4.

Seria literacka:- wiersze (patrz podsumowanie „Przebieg lekcji”); - przysłowia

Linia muzyczna: głosy różnych ptaków.
Plan lekcji:
1. Chwila organizacyjna - 2 min.
2. Przesłanie tematu - 20 min.
3.praca samodzielna - 50 min.
4. Podsumowanie - 10 min.
5. Praca domowa - 5 min.
Podczas zajęć:
I. Moment organizacyjny:
Sprawdź gotowość do lekcji.
II. Treść tematu lekcji:
Nadeszło zimno.
Woda zamieniła się w lód.
Zając uszaty szary
Zmienił się w białego króliczka.
Niedźwiedź przestał ryczeć:
Niedźwiedź zapadł w stan hibernacji w lesie.
Kto powie, kto wie
Kiedy to się zdarza.
Dokładnie zimą. Zimą w przyrodzie zachodzą różne zmiany.
Jakie zmiany zachodzą w przyrodzie?
(Drzewa zrzucają liście, niektóre zwierzęta zapadają w sen zimowy, pada śnieg, nadchodzą mrozy).
Zimą wpadają do nas goście... Kto?
(Ptaki).
Dowiemy się, czy chłopaki nam pomogą. Niektórzy mają listy na biurkach, biorą je i idą do tablicy. Litery się pomieszały, jakie to słowo? Zgadniemy, jeśli znajdziemy odpowiedź na zagadkę:
Pozwól mi być małym ptaszkiem
Moi przyjaciele, mam zwyczaj -
Kiedy zaczyna się zimno
Tu bezpośrednio z północy. (Gil)
Zgadza się, to gil. To właśnie narysujemy dzisiaj na lekcji.
Tematem naszej dzisiejszej lekcji są „Gile”.

Najbliższym krewnym gila jest wróbel. Gil żyje w iglastych lasach tajgi. Na zimę znaczna część ptaków przemieszcza się na południe, dlatego możemy to zobaczyć w naszych ogrodach i lasach.
Długość ciała (ok. 18 cm, waga ok. 35 g)
Jakiego koloru jest upierzenie?
Czubek głowy, skrzydła i ogon są czarne.
Tył szyi i plecy są jasnoszare.
Ogon górny i dolny są czysto białe.
Dolna część ciała jest czerwona.
Oto kilka ptaków - to gile. Mężczyzna i kobieta.


Jak myślisz, który jest który?
(U samicy kolor czerwony zostaje zastąpiony brązowo-szarym).
Wyobraź sobie, że 100-150 lat temu w Rosji istniała tradycja uczenia gili śpiewu. Pisklęta zostały wyjęte z gniazd, nakarmione i uczone różnych melodii. Wytresowane ptaki były dość drogie, ale z takiego zwierzaka jest też wiele radości. Obecnie tradycje uczenia gili śpiewu i tajniki tej umiejętności zaginęły. Może tak będzie najlepiej. Ptaki powinny żyć na wolności, a nie w klatce. Rosjanie mają wiele przysłów, powiedzeń, zagadek poświęconych temu ptakowi. Na przykład, zgodnie ze znakiem starego żołnierza, gil śpiewa o zwycięstwie.
Masz na biurku przysłowie w kopercie, pokrój na kawałki, ułóż je i wyjaśnij jego znaczenie. CZERWONY PTAK TO PIÓRKO, CZŁOWIEK TO UMIEJĘTNOŚĆ. Jeśli ptak jest chwalony za swoje piękno. Ta osoba jest oceniana po swoich czynach, umiejętnościach. A dzisiaj zwiększysz swoje umiejętności, ucząc się rysować ptaki.
Gil jest bardzo lubiany w Rosji. Na przedmieściach znajduje się jedyne na świecie „Muzeum Gila”. Zawiera wszelkiego rodzaju gile, obrazy, rzeźby i inne dzieła sztuki poświęcone gilowi. Ludzie przychodzą tam, aby popatrzeć na ptaki i dowiedzieć się o ich życiu.
Artyści bardzo lubią przedstawiać gila. Spójrz na zdjęcia tego ptaka.



A kto wie, jak nazywają się artyści, którzy rysują zwierzęta?
Artyści, którzy rysują zwierzęta (a także ptaki, owady, ryby) na swoich obrazach, nazywani są malarzami zwierząt.) Ponieważ „zwierzę” - po angielsku - „zwierzę”.) A gatunek jest zwierzęcy.
Jak myślisz, na co artyści zwracają uwagę podczas rysowania ptaków?
Przed narysowaniem ptaka należy zwrócić uwagę na jego wygląd. Ten:
1) wielkość samego ptaka i jego ciała; kto to jest? (Pingwin to ptak!)
2) długie lub krótkie nogi; Zobacz, czym różnią się nogi czapli i gila
3) długa lub krótka szyja; W porównaniu do łabędzia szyja gila jest prawie niewidoczna.
4) kształt, wielkość ogona i skrzydeł; To też jest mężczyzna. Widzisz, wyróżniają się nie tylko kolorem, ale także eleganckim ogonem.
5) kształt dzioba, łap i pazurów;
6) rodzaj upierzenia i jego barwę;
Sugeruję, aby każdy z was wykonał rysunek gila. Spójrz na moją pracę tutaj, pokazującą, jak prawidłowo zbudować ptaka. Podstawą ciała każdego ptaka jest owal (jajko), głowa to okrąg, skrzydła to trójkąt, ogon to trapez. Po zbudowaniu wszystkich geometrycznych kształtów musisz płynnie łączyć wzdłuż skonstruowanych linii. Po zbudowaniu gila ołówkiem musisz go uzupełnić w kolorze. Czubek głowy, skrzydła i ogon są czarne. Tył szyi i plecy są jasnoszare. Ogon górny i dolny są czysto białe. Dolna część ciała jest czerwona.
Sekwencja pracy:
1. Wybierz format
2. Nakreśl rozmiary gila.
3. Narysuj szczegóły ptaka.
4. Biegaj w kolorze.
Twoja praca powinna się udać - znaleźć postać gila, starannie wykonaną.

III. Samodzielna praca uczniów:
Uczniowie zaczynają wykonywać zadanie. W trakcie pracy praktycznej nauczyciel pomaga uczniom.

IV. Zreasumowanie:
15 stycznia, w samym środku zimy, obchodzony jest jako Ogólnorosyjski Dzień Zimujących Ptaków. W tym roku jest ostra zima. Ptaki bardziej boją się głodu niż zimna. Możemy im pomóc.
Jak chłopaki nam powiedzą?
MRÓZ
W tym roku mrozy są dotkliwe...
W trosce o jabłoń w naszym ogrodzie,
Zaniepokojony Bugiem:
W jej hodowli
Ten sam mróz
Jak na podwórku.
Ale najbardziej martwię się o ptaki,
Dla wszystkich naszych gili, wróbli i sikorek:
W końcu jest dla nich bardzo zimno w powietrzu.
Czy możemy pomóc bezbronnym?
Chór:
Pomóżmy! Trzeba je karmić
I wtedy
Bez problemu przeżyją mróz.
E. Blaginina
Wszyscy będą doskonale pamiętać, co obiecałeś ptakom.
Więc czego nauczyłeś się dzisiaj na zajęciach?
Czego nowego się dzisiaj nauczyłeś?
Zobacz, jaką niesamowitą pracę wykonałeś!

w. Praca domowa:
Opowiedz rodzicom i przyjaciołom o tym, czego nauczyłeś się na lekcji. Przynieś materiał na następną lekcję.
Dziękuję za lekcję!

Lekcja plastyki wg GEF

Federalny stanowy standard edukacyjny reguluje główne procesy edukacyjne i etapy edukacji w szkole ogólnokształcącej. Będąc ważnym elementem systemu edukacji, przedmiot sztuk pięknych podlega wymogom federalnego standardu edukacyjnego.

Cel zajęć plastycznych w szkole można wymienić kształtowanie kultury artystycznej, estetycznej, duchowej i moralnej, rozwój potencjału twórczego uczniów jako czynnik niezbędny do stopniowego rozwoju i formacji uczniów jako jednostek.

Wyposażona w system zadań edukacyjnych zależny od grupy wiekowej uczniów, w szkole prowadzone są cztery rodzaje zajęć plastycznych: rysowanie z natury, rysunek dekoracyjny, rysowanie na tematy, rozmowy, o sztuce.

Rycina 1. Zadania lekcji plastyki

Zgodnie z normami Federalnego Standardu Edukacyjnego lekcje sztuki odbywają się od pierwszej do szóstej klasy. Czas trwania kursu wynosi 213 godzin dydaktycznych.

Rycina 2. Rozkład godzin dydaktycznych

Jeśli spojrzeć w kontekście „według roku studiów”, to lekcje plastyki są tak rozłożone, że najwięcej godzin poświęca się rysowaniu z życia.

Dominacja rysunku z życia na lekcjach plastyki wynika z następujących czynników:

  1. Rysowanie z życia jest metodą edukacji wizualnej i daje doskonałe efekty nie tylko w nauce rysunku, ale także w ogólnym rozwoju dziecka.
  2. Czerpanie z życia jest doskonałym środkiem edukacji estetycznej dzieci.

Rysowanie z natury w szkole ogólnokształcącej zapewnia nie tylko przedstawienie przedmiotów za pomocą rysunku czarno-białego, ale także nauczanie elementów malarstwa.

Ponieważ rysunek z natury jest doskonałym środkiem edukacji estetycznej dzieci, staje się oczywiste, że rysując krajobraz, drzewo, kwiat z natury, studiując naturę formy tych przedmiotów, dziecko wykazuje zainteresowanie pięknem przyrody , w bogactwie i różnorodności jego form i kolorów.

Po dokładnym przestudiowaniu wymagań dotyczących lekcji plastyki w szkole stwierdzono, że oprócz czerpania z natury, ogólny program szkolny obejmuje:

  1. zadania związane z tworzeniem wzorów
  2. projekt albumu,
  3. zlecenia związane z dekoracją wnętrz.

Takie zadania mają na celu rozwijanie zdolności twórczych uczniów i angażowanie ich w pracę społecznie użyteczną.

Zadaniem rysunku dekoracyjnego jest umożliwienie studentom zapoznania się z podstawowymi zasadami sztuki i rzemiosła.

Na lekcji plastyki (FINE) w szkole, ucząc umiejętności rysunku dekoracyjnego, dzieci uczą się wykonywania wzorów, praw kompozycji, nadal doskonalą umiejętności pracy z akwarelami, gwaszem, tuszem, uczą się kreatywności ozdobnej narodu rosyjskiego, narodów bratnich republik i innych ludów.

Rysunek 3. Zasady projektowania wzorów dekoracyjnych

Na lekcjach plastyki w szkole, w ramach tematycznych zajęć z rysunku, dzieci zdobywają następujące umiejętności:

  1. obraz różnych scen z otaczającego życia,
  2. ilustracja dzieł literackich,
  3. twórcze kompozycje obrazów o różnorodnej tematyce,
  4. obrazki na tematy wymyślone przez same dzieci,

Na lekcji plastyki poprzez rysunek-kompozycję dzieci wyrażają swoje wrażenia, sposób postrzegania otaczającego ich świata. Osobno należy wspomnieć o specjalnych pogadankach o sztukach plastycznych. Organizowane są głównie w czasie zajęć pozalekcyjnych. Podczas konwersacji nauczyciel zapoznaje uczniów z życiem i twórczością wybitnych malarzy, rzeźbiarzy i architektów. Ponadto studenci dowiedzą się, w jaki sposób artyści osiągnęli ideową głębię, emocjonalną ekspresję swoich obrazów.

Przygotowanie nauczyciela do lekcji plastyki

Jest to jeden z ważnych aspektów odzwierciedlonych w GEF. O gotowości nauczyciela do lekcji, wraz ze specjalnym szkoleniem wyrażonym w podstawach rysunku, malarstwa, DPI, znajomości teorii i historii sztuk pięknych, decydują następujące czynniki:

  1. Jasna orientacja w celach i założeniach nauczania przedmiotów plastycznych;
  2. Posiadanie nowoczesnych i adekwatnych metod opracowywania konspektów lekcji plastyki i plastyki;
  3. Posiadanie umiejętności nauczania sztuk plastycznych, przyczyniających się do asymilacji kultury, zapewniających przyswajanie wiedzy.

Przygotowanie nauczyciela do lekcji plastyki- kluczowy element nauczania tej dyscypliny we współczesnej szkole. Musi w pełni odpowiadać wymaganiom dotyczącym jakości nauczania sztuk pięknych.

Przygotowanie nauczyciela do lekcji obejmuje korzystanie z różnych programów, podręczników, literatury metodycznej, badanie innowacyjnych metod, tematyczny plan studiowania każdego tematu z przedmiotu, planowanie lekcji, tj. sporządzenie planu lub planu - podsumowanie lekcji.

Zgodnie z drugą generacją Federalnego Państwowego Standardu Edukacyjnego, przygotowując się do lekcji sztuki, współczesny nauczyciel musi wziąć pod uwagę szereg ważnych aspektów, bez których lekcji nie można uznać za wysokiej jakości. Nauczyciel plastyki musi zrozumieć, że nowoczesna lekcja różni się od tradycyjnej i wymaga innego podejścia do prezentacji materiału.

Rysunek 4. Rodzaje lekcji

Nowoczesna lekcja to lekcja mająca na celu tworzenie i rozwój uniwersalnych działań edukacyjnych.

Osobną uwagę należy zwrócić na procedurę planowania lekcji. Wymaga to:

  1. Ustalenie tematu lekcji.
  2. Określenie celu dydaktycznego lekcji na określony temat.
  3. Ustalenie rodzaju lekcji;
  4. Myślenie o strukturze lekcji.
  5. Bezpieczeństwo lekcji.
  6. Dobór treści materiałów edukacyjnych.
  7. Wybór metod nauczania.
  8. Wybór form organizacji działalności pedagogicznej.
  9. Ocena wiedzy, umiejętności i zdolności.
  10. Refleksja lekcji.

Wymagania na lekcję plastyki

Obecnie Federalny Standard Edukacyjny wyraża szeroki zakres wymagania na lekcję plastyki. Obejmują one zarówno wykorzystanie najnowszych osiągnięć nauki, jak i konstrukcję lekcji w oparciu o prawa procesu edukacyjnego. Ponadto nauczyciel plastyki ma obowiązek realizować wszystkie zasady dydaktyczne i stwarzać warunki do produktywnej aktywności poznawczej uczniów, uwzględniając ich zainteresowania. Ogromną rolę odgrywają powiązania interdyscyplinarne i powiązanie z wcześniej studiowaną wiedzą i umiejętnościami, poleganie na osiągniętym poziomie rozwoju uczniów. Ważne jest również motywowanie i aktywizowanie wszystkich sfer osobowości uczniów w procesie uczenia się na lekcji plastyki.

Rycina 5. Zasady dydaktyczne

Na lekcji plastyki szczególny nacisk należy położyć na rozwijanie wrażliwości emocjonalnej, rozwijanie zdolności plastycznych i twórczych uczniów, aby później byli bogaci emocjonalnie i otwarci na świat piękna.

Wśród wymagań dotyczących lekcji sztuk pięknych zgodnie z drugą generacją federalnego stanowego standardu edukacyjnego jest obecność.

Technologiczna mapa lekcji to nowy rodzaj produktu metodologicznego, który zapewnia efektywne i wysokiej jakości nauczanie kursów szkoleniowych w szkole oraz możliwość osiągnięcia planowanych wyników opanowania podstawowych programów edukacyjnych zgodnie z Federalnym Standardem Edukacyjnym.

Rysunek 6. Struktura mapy technologicznej

Jednym z najważniejszych wymagań lekcji plastycznej jest odpowiednio sformułowany cel lekcji. Charakter celu pokazano na poniższym rysunku. Ponadto cel lekcji powinien być jasny i zwięzły.

Rycina 7. Charakterystyka celu lekcji plastyki

Rozwiązanie problemów nauczania i wychowania uczniów niemal całkowicie zależy od organizacji i umiejętnego prowadzenia lekcji. Przestrzeganie określonych norm podczas prowadzenia zajęć plastycznych jest niezbędnym elementem udanej działalności pedagogicznej w szkole. Wymagania na lekcję plastyki szczególnie surowy w stosunku do jego struktury. Zgodnie z Federalnym Standardem Edukacyjnym struktura lekcji plastyki w szkole średniej niewiele różni się od struktury lekcji innych przedmiotów i obejmuje:

  1. Organizowanie czasu,
  2. sprawdzenie pracy domowej,
  3. wyjaśnienie nowego materiału
  4. samodzielna praca studentów,
  5. konsolidacja przerabianego materiału,
  6. zreasumowanie.

Jednym z kluczowych wymogów lekcji plastycznej jest różnorodność i regularna zmiana zajęć. Innymi słowy, zajęcia plastyczne nie muszą być monotonne. Ponieważ lista możliwych zajęć na lekcjach plastyki jest dość szeroka, bardzo łatwo jest uniknąć monotonii. Tak więc na lekcjach rysunku z natury dzieci zajmują się zarówno rysowaniem, jak i malowaniem, a na lekcjach rysunku dekoracyjnego wykonują wzory, studiują czcionki, tworzą kompozycje dekoracyjne i zapoznają się z elementami projektowania artystycznego. Jeśli mówimy o lekcjach-rozmowach, dzieci nauczą się nowych rzeczy o sztuce.

Organizacja lekcji plastyki wymaga ścisłej koncentracji na czasie. Tego zwykle bardzo brakuje. Umiejętności nauczyciela przejawiają się w tym, że w czasie przeznaczonym na lekcję można zrobić wszystko, co zostało zaplanowane.

Każda lekcja podzielona jest na ściśle określone czasowo etapy:

1. Etap organizacyjny lekcji. Obejmuje to:

  1. wprowadzanie właściwej dyscypliny w klasie,
  2. rejestracja nieobecności w dzienniku zajęć,
  3. stosunek do nauki.

Ważnym wymogiem lekcji plastyki jest wysoki poziom przygotowania stanowiska pracy nauczyciela. Wszystkie niezbędne materiały należy przywieźć i zainstalować z wyprzedzeniem we właściwej kolejności.

Ponadto nauczyciel musi nauczyć dzieci wcześniejszego przygotowywania się do lekcji, układania przyborów do rysowania w określonej kolejności oraz czyszczenia i przechowywania ich w specjalnym miejscu po pracy.

Jeśli na poprzedniej lekcji uczniowie otrzymali zadanie domowe, powinni je sprawdzić, wskazać klasie typowe błędy i wyjaśnić, jak te błędy poprawić.

2. Publikacja nowego materiału. Nauczyciel wyjaśnia cele i zadania nowego tematu, wyjaśnia sposób wykonania zadania, ilustruje swoje wyjaśnienia pomocami wizualnymi - diagramami, rysunkami, tabelami metodycznymi. Aby upewnić się, że uczniowie to zrozumieli, nauczyciel w trakcie wyjaśniania zadaje klasie pytania.

3. Samodzielna praca uczniów. Po wyjaśnieniu nowego materiału dzieci przystępują do rysowania. Prowadzący ściśle monitoruje postęp pracy. Podczas gdy dzieci rysują, nauczyciel chodzi po klasie, komentuje, niektórym udziela dodatkowych wyjaśnień, a czasem, jeśli to konieczne, sam poprawia rysunek ucznia.

Osobno należy zwrócić uwagę na takie aspekty, jak cechy wiekowe uczniów rysunku. Na przykład małe dzieci rysują szybko. Duża szybkość tworzenia rysunku wynika z faktu, że dzieci nie są jeszcze przyzwyczajone do analizowania wyników swoich działań. W rezultacie praca jest wykonywana na podstawie pierwszego wrażenia i całkowicie niesystematyczna. W takich przypadkach nauczyciel powinien zwrócić szczególną uwagę na metodyczną kolejność konstruowania obrazu. Uczniowie szkół podstawowych zarysowują obraz nie jasnymi, ledwo zauważalnymi liniami, ale wyraźnymi grubymi liniami, których nie można usunąć gumką. Aby temu zaradzić, nauczyciel musi werbalnie i wizualnie pokazać i wyjaśnić, dlaczego konieczne jest rysowanie cienkich, ledwo zauważalnych linii.

Metodyka pracy z uczniami szkół średnich staje się coraz bardziej elastyczna i indywidualna, ponieważ trudno z góry przewidzieć skutki działań poszczególnych uczniów. Aby zwiększyć zainteresowanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych, zaleca się wykorzystanie ICT i innych innowacji pedagogicznych.

4. Podsumowanie pracy i uzupełnienie lekcji. Pod koniec pracy nauczyciel wybiera najbardziej udane, jak i najsłabsze rysunki i pokazuje je całej klasie, wyjaśniając ich zalety i wady.

Tak więc główne wymagania dotyczące lekcji plastyki są następujące:

  1. korzystanie z najnowszych osiągnięć nauki
  2. budowanie lekcji w oparciu o prawa procesu edukacyjnego
  3. realizacja wszystkich zasad dydaktycznych
  4. zapewnienie warunków do produktywnej aktywności poznawczej, z uwzględnieniem ich zainteresowań
  5. komunikacji międzyprzedmiotowej
  6. powiązanie z wcześniej studiowaną wiedzą i umiejętnościami, poleganie na osiągniętym poziomie rozwoju uczniów
  7. motywacja i aktywizacja wszystkich sfer osobowości
  8. spójność i emocjonalność wszystkich etapów działań edukacyjnych, związek z życiem, osobiste doświadczenia uczniów
  9. kształtowanie praktycznie niezbędnej wiedzy, umiejętności, sposobów myślenia i działania
  10. kształtowanie umiejętności uczenia się, potrzeba ciągłego uzupełniania zasobu wiedzy.
Ogólne wymagania dotyczące lekcji plastyki określają wymagania dydaktyczno-wychowawcze i wychowawcze.

Bardzo dobrze tego typu wymagania opisał i przedstawił I.P. Wrażliwy. Jego zdaniem wymagania dydaktyczne to m.in.:

  1. jasne określenie celów edukacyjnych każdej lekcji;
  2. racjonalizacja zawartości informacyjnej lekcji, optymalizacja treści z uwzględnieniem potrzeb społecznych i osobistych;
  3. wprowadzenie najnowszych technologii aktywności poznawczej;
  4. racjonalne łączenie różnych rodzajów, form i metod;
  5. kreatywne podejście do tworzenia struktury lekcji;
  6. łączenie różnych form aktywności zbiorowej z samodzielną aktywnością studentów;
  7. zapewnienie operacyjnej informacji zwrotnej, skutecznej kontroli i zarządzania;
  8. obliczenia naukowe i opanowanie lekcji.

IP Podlasy nakreślił system wymagań edukacyjnych dla lekcji, na które składają się:

  1. określenie możliwości edukacyjnych materiałów edukacyjnych, działań na lekcji, tworzenie i ustalanie realistycznie osiągalnych celów edukacyjnych;
  2. ustalanie tylko tych zadań edukacyjnych, które organicznie wynikają z celów i treści pracy edukacyjnej;
  3. wychowanie uczniów w zakresie uniwersalnych wartości ludzkich, kształtowanie cech życiowych;
  4. uważny i wrażliwy stosunek do uczniów, przestrzeganie wymagań taktu pedagogicznego, współpraca z uczniami i zainteresowanie ich sukcesami.

Wymagania rozwojowe dla lekcji przedstawiono na rysunku 8.

Rysunek 8. Wymagania rozwojowe do lekcji

Ważnym elementem pracy nauczyciela nad przygotowaniem lekcji plastyki w szkole jest przygotowanie konspektu. Struktura planu konspektu jest regulowana normami federalnego standardu edukacyjnego.

Struktura konspektu ISO

Opracowując konspektowy plan lekcji plastycznej, należy trzymać się określonej formy i struktury. Powinien odzwierciedlać wszystko to, co pokazano na rysunku 9.

Rycina 9. Struktura konspektu lekcji plastyki

Przejdźmy teraz do tego, co powinno zawierać scenariusz zajęć plastycznych.

1. Przede wszystkim musisz zdecydować o rodzaju lekcji. Na samym początku opracowywania planu lekcji musisz wskazać, jakiego rodzaju lekcja będzie poświęcona:

  1. czerpanie z natury (rysowanie lub malowanie),
  2. malowanie dekoracyjne,
  3. rysunek tematyczny,
  4. rozmowa o sztuce.

2. Następnie ustalamy treść tematu lekcji plastyki. Tutaj wskazujemy treść pracy studyjnej. Na przykład w rysunku z natury - „Rysunek wazy gipsowej”, w malarstwie - „Martwa natura z przedmiotów gospodarstwa domowego”, w rysunku dekoracyjnym - „Komponowanie wzoru w kole”, w rysunku tematycznym - „Jesień w lesie” , w rozmowach o sztuce – „Typy i gatunki sztuk plastycznych.

3. Po sformułowaniu tematu lekcji należy zwięźle i jasno napisać cel lekcji oraz jej cele.

4. Kolejnym krokiem w tworzeniu konspektu lekcji plastycznej jest spis sprzętu. Na przykład: dwa gipsowe wazony, dwa naturalne stoły itp. W streszczeniu można również nakreślić układ produkcji terenowych w klasie.

5. Korzystanie z tablicy. Tablica jest elementem wyposażenia lekcji, jednak specyfika naszej pracy wymaga specjalnego sposobu jej wykorzystania. Dlatego zwracamy szczególną uwagę na tę kwestię. Nauczyciel musi pomyśleć o tym, jak bardziej racjonalnie korzystać z tablicy, jak kompozycyjnie rozmieścić materiał dydaktyczny na jej płaszczyźnie.

6. Każdy nauczyciel musi najpierw zaplanować i usystematyzować przebieg lekcji plastycznej. Treść lekcji powinna być przedstawiona w formie noty metodycznej zawierającej:

  1. jaki materiał zostanie omówiony na lekcji,
  2. w jakiej kolejności będzie prezentowany i jak zostanie rozłożony czas nauki.

Literatura

  1. Volyavko NN Technologiczna mapa lekcji jako nowoczesna forma planowania interakcji pedagogicznej między nauczycielem a uczniami // URL: http://festival.1september.ru/articles/630119/
  2. Podlasie I.P. Pedagogika: 100 pytań - 100 odpowiedzi - M.: VLADOS, 2014

Wprowadzenie nowych standardów państwowych w edukacji przyczyniło się nie tylko do otwarcia szerokiego pola dyskusyjnego, ale także do poważnego, czasem gorączkowego, samostanowienia nauczycieli w zakresie własnego przedmiotu. Czy da się wyhodować coś naprawdę nowego, oryginalnego, spełniającego współczesne wymagania w tej od dawna znanej, rodzimej, często uczęszczanej przestrzeni?

Problem ze zrozumieniem pogarsza fakt, że niektóre okręty flagowe nowego eksperymentu zbyt szybko i pewnie obrały kurs na zreformowanie przede wszystkim technologii edukacyjnych. Stąd tak przesadzone, naszym zdaniem, przywiązywanie wagi do wykorzystania ICT w procesie edukacyjnym. Entuzjazm inspiratorów procesu wprowadzania komputeryzacji do szkoły podstawowej zadziwia prostego nauczyciela: zwykły procesor może już wydawać się rodzajem magicznej skrzynki – zapewnij im miejsce pracy dla każdego ucznia, a wszystkie zadania edukacyjne, rozwojowe i wychowawcze będą zostać rozwiązane automatycznie w całości.

Nie jest to dla nikogo tajemnicą: kryteria oceny uniwersalnych działań edukacyjnych ukształtowane przez absolwenta szkoły podstawowej są na razie tak niejasne i iluzoryczne, że niemal niemożliwe jest przekształcenie ich w swoistą wskazówkę przejścia przez labirynt najnowszych trendów. Zwłaszcza dla nauczycieli, którzy prowadzą przedmioty z cyklu estetycznego, z których być może sztuki piękne są najbardziej cierpliwe. To jego okresowo próbuje się usunąć z liczby obowiązkowych przedmiotów nauczania, skrócić liczbę godzin, zastąpić je bardziej „użytecznymi” i pragmatycznymi zajęciami, na przykład technologią materiałową. Autor niniejszego artykułu nie ma na celu krytykowania takich destrukcyjnych procesów i udowadniania potrzeby obecności sztuk plastycznych w siatce przedmiotów szkolnych. Pracę taką podjęło już wielu wybitnych pedagogów-artystów, w szczególności autor państwowego programu „Sztuki piękne i praca artystyczna” B. M. Nemensky.

W niniejszym artykule skupię się na możliwościach, jakie otwierają nauczycielom sztuk plastycznych drogę do kształtowania nie konkretnych artystycznych, ale tych samych uniwersalnych działań edukacyjnych podyktowanych nowymi standardami w edukacji.

W roku akademickim 2010-2011 proces edukacyjny dla pierwszoklasistów w GOU Progymnasium nr 1754 w Moskwie odbywa się w formie podwójnego eksperymentu. Na bazie naszej szkoły zostały otwarte dwa DGE: „Językowy komponent edukacji i jego rola w kształtowaniu kompetencji kluczowych uczniów” oraz „Podejście kompetencyjne w kształtowaniu środowiska wychowawczego szkoły podstawowej”. Każda lekcja sztuk pięknych w ramach programu Kuzin V. S. koncentruje się na rozwiązywaniu zarówno problemów przedmiotowych, jak i na kształtowaniu osobistych, regulacyjnych, poznawczych i komunikacyjnych uniwersalnych działań edukacyjnych. Językowy aspekt pracy eksperymentalnej odgrywa tu bardzo ważną rolę: język jest postrzegany jako klucz do zrozumienia sztuki. Dlatego słowo staje się niezwykle ważne na lekcjach plastyki: tutaj jest nie tyle nośnikiem informacji, co na innych lekcjach, ale nośnikiem obrazu artystycznego i poetyckiego.

Metaforyczność dzieł sztuki sama w sobie pobudza myślenie figuratywne. Nauczyciel występuje jednocześnie jako artysta, gawędziarz i poeta. Oczywiście nie jest łatwo tworzyć obrazy literackie i artystyczne za każdym razem. Tu z pomocą przyjdą wspomniane już technologie informacyjno-komunikacyjne, otwierające dostęp do poszukiwania i przetwarzania dziedzictwa literackiego i artystycznego wszystkich czasów i narodów. Niemniej jednak główną bronią nauczyciela, pomimo wszystkich innowacji, pozostaje słowo. Jasne, figuratywne, metaforyczne przemówienie nauczyciela wyostrza obserwację dzieci, rozbudza wyobraźnię. Na przykład w dialogu możesz zapytać uczniów: jak wyglądają drzewa zimą? Pytanie jest proste i całkowicie zrozumiałe, ale jeśli zmetaforyzujesz je i poprosisz dzieci, aby powiedziały, w jakie ubrania królowa mroźnej zimy owinęła drzewa, esencja będzie nie mniej wyraźna i jeszcze bliższa dziecku, ponieważ istnieje bajka w takim pytaniu - integralna część myślenia dziecka, którą psycholog i filozof W. Zenkowski nazwał mitologizmem dziecięcym.

Zainspirowani przykładem nauczyciela, uczniowie chętniej podejmują próby wyjaśnienia swoich wrażeń z tego czy innego obrazu, znajdują słowa, aby wyrazić swoje uczucia i doświadczenia, opowiadają nauczycielowi i towarzyszom o tym, co widzieli. Obrazy artystyczne znajdują odzwierciedlenie w wypowiedziach słownych i pracach twórczych.

Wspólna para i zbiorowa kreatywność dzieci w klasie pozwala na intensywne gromadzenie pozytywnych doświadczeń w rozwiązywaniu zadań komunikacyjnych i regulacyjnych: ważna jest tu umiejętność prowadzenia dialogu, obrony własnego punktu widzenia i liczenia się ze zdaniem partnera i skupić się na efekcie końcowym, a nie indywidualnym, ale ogólnym.

Zainteresowanie studentów, osiągnięte przez szczególną atmosferę emocjonalnego przeżywania tematów programu, zachęca ich do aktywności poznawczej. Tak więc obraz jesieni, stworzony przez włoskiego artystę G. Arcimboldo, zainspirował część dzieci do samodzielnego poszukiwania innych obrazów tego autora, a ktoś zapragnął stworzyć dzieło w podobnym stylu.

Jako konkretny przykład wdrażania nowych standardów edukacyjnych na lekcjach plastyki w pierwszej klasie szkoły podstawowej autor artykułu przedstawia podsumowanie jednej z lekcji w ramach programu V. S. Kuzina „Opowieść o jesieni” (patrz załącznik). Wizualny zakres lekcji to prezentacja komputerowa, tj. ponownie widać wykorzystanie ICT. I to nie jest sprzeczne z tym, co zostało powiedziane na początku artykułu. Najważniejsze, żeby nie zgubić się w gąszczu zadań i pamiętać, że duchowy i moralny rozwój dziecka nadal pozostaje priorytetem edukacji plastycznej w szkole, a najnowsze eksperymenty i technologie ich realizacji nie powinny zastąpić ten cel.

Podsumowanie lekcji plastyki w klasie 1

Temat „Bajka o jesieni”

Cele przedmiotu:

  • utrwalenie nabytych wcześniej umiejętności gwaszowych, mieszanie kolorów i tworzenie żywego połączenia kolorów w pracy;
  • spróbuj zbudować kompozycję w oparciu o własny plan;
  • dać wstępne wyobrażenie o obrazie artystycznym – „wytworze” twórczości literackiej i wizualnej, ujawniając jego metaforyczny charakter.

Tworzenie powszechnych działań edukacyjnych (UUD).

Osobisty UUD:

  • zwiększenie poziomu motywacji do działań edukacyjnych i twórczych;
  • koncentrować się na zrozumieniu przyczyn sukcesu lub niepowodzenia wykonywanej pracy, na postrzeganiu i zrozumieniu propozycji i ocen nauczycieli i towarzyszy;
  • rozwijanie uczuć estetycznych na podstawie znajomości dzieł sztuki;
  • duchowy i moralny rozwój dzieci poprzez kształtowanie szczególnego stosunku do natury – źródła piękna i inspiracji.

UUD regulacyjny:

  • rozwinąć umiejętność przyjmowania i podtrzymywania zadania twórczego, planowania zgodnie z nim swoich działań;
  • rozwinąć umiejętność odróżniania metody od wyniku działania;
  • ustalać we współpracy z nauczycielem nowe zadania twórcze i edukacyjne.

UUD poznawczy:

  • rozwinąć umiejętność semantycznej percepcji tekstu literackiego;
  • analizować obiekty, ustalać analogie.

Komunikatywny UUD:

  • odpowiednio wykorzystywać środki komunikacyjne (mowa) do rozwiązywania różnych zadań komunikacyjnych, opanować dialogiczną formę komunikacji;
  • zadawaj istotne pytania, formułuj własne opinie;
  • negocjować i podejmować wspólną decyzję we wspólnych działaniach, w tym w sytuacjach konfliktu interesów;
  • odpowiednio ocenić swoją rolę w zbiorowej (parowej) działalności twórczej.

Wyposażenie i materiały:

  • papier A4 (do krajobrazu);
  • Papier A5 (aby stworzyć obraz jesieni);
  • gwasz, duże i cienkie pędzle, woda, szmata;
  • instalacja multimedialna.

Rząd wizualny. Prezentacja komputerowa „Bajka o jesieni” (wybór tematyczny fotografii i rysunków). Na prośbę nauczyciela prezentację slajdów można zastąpić wizualnym tworzeniem obrazków-ilustracji w trakcie opowiadania bajki, ale w tym przypadku praca powinna być wykonana przez nauczyciela niemal natychmiast, aby percepcja fabuła nie jest nudna.

Podczas zajęć

1. Moment organizacyjny.

Przygotowanie pracy.

2. Dialog między nauczycielem a dziećmi na temat bajki, baśniowego obrazu.

Nauczyciel. Dziś chcę Was zapytać: czy lubicie bajki? Jak myślisz, czy można skomponować bajkę o jakiejś porze roku, na przykład o jesieni? (Włącz pokaz slajdów prezentacji. (Dodatek. Slajd 1. „Opowieść o jesieni”).

Czy słyszałeś kiedyś, jakie piękne słowa pisarze i poeci mówią o jesieni? A nazwy obrazów wielu artystów są bardzo interesujące. Oto zdjęcie wspaniałego rosyjskiego malarza Izaaka Lewitana, już ci znanego. (Slajd 2. I. Lewitan „Złota jesień”.) Jak to się nazywa, pamiętaj.

Nauczyciel. Jesień często nazywana jest pięknością, królową, a jesienne grzyby i owoce to jej dary. Ale czy pora roku może dawać prezenty? Albo być królową? nie żyje. A jesienią na drzewach nie znajdziesz złota. Ale dlaczego w takim razie mówią o jesieni w ten sposób?

Dzieci. Bo jesień jest bardzo piękna. Liście są jak złoto. Najpiękniejsza pora roku, czyli królowa.

Nauczyciel. Czy zauważyliście, że dostajemy już prawie bajkę? W końcu tylko w bajkach przedmioty nieożywione mogą zachowywać się jak żywe istoty: myśleć, mówić, radować się, smucić. Zjawiska naturalne i pory roku ożywają. Pojawiają się przed nami w postaci jakiegoś magicznego stworzenia, osoby lub zwierzęcia. Czytaliście kiedyś takie historie? Pamiętać.

Dzieci podają przykłady bajek G. Kh. Andersena, A. S. Puszkina i innych.

3. Bajka o jesieni (autor Ogareva E.V.).

Nauczyciel. A oto historia, która przydarzyła się naszemu staremu przyjacielowi, Bear Cubowi (na poprzednich lekcjach pojawiła się już postać Bear Cub, która pomogła dzieciom zapoznać się z nowym materiałem).

Kiedyś Miś wyszedł na spacer i zobaczył w lesie Niezwykłą Bestię. (Slajd 3. Lisiątko.) Chociaż na początku wydawało mu się, że zwierzę jest całkiem zwyczajne, a nawet nie zwierzę, ale zwierzę: lis.

Cześć - powiedział niedźwiadek. - Jestem misiem. Bardzo się cieszę, że cię widzę. Zagrajmy?

Cześć, odpowiedział lis. - Niestety nie mam czasu na zabawę: dużo pracy.

Praca? - Miś był zaskoczony i pomyślał: „Gdzie słychać, że młode nie bawią się, ale pracują?”. Potem zastanowiłem się jeszcze trochę i powiedziałem:

Czy chcesz abym ci pomógł? Mogę też pracować. A wasza dwójka będzie się lepiej bawić!

Ale moja praca jest wyjątkowa - powiedział mały lis. Ale masz rację, razem jest fajniej. Spróbujmy. Będziesz mi rozsuwał na boki gałęzie drzew i krzewów, zwłaszcza te, które są splątane.

Niedźwiadek chętnie się zgodził: bardzo lubił wspinać się na drzewa. Ale żeby młode mogły to zrobić, nie słyszał. Jednak jego nowy znajomy migotał wśród gałęzi. A Miś zauważył również, że futro lisiątka jest niezwykłe: będzie migać na czerwono, potem na czerwono, potem na bordowo, a potem będzie świecić złoto-złoto. (Slajd 4. Lisiątko na tle żółto-zielonych drzew.)

Pracowali razem przez długi czas. Mały miś był zdyszany, zmęczony i bardzo się ucieszył, gdy mały lis zatrzymał się i powiedział:

Cóż, wygląda na to, że gotowe. Dziękuję, Mały Miśku.

Uff! Z przyjemnością pomogłem - odpowiedział niedźwiadek. - Powiedz mi tylko: dlaczego ty i ja tak długo skakaliśmy po gałęziach?

A ty sam spójrz - niezwykły lis uśmiechnął się i machał wielobarwnym ogonem. (Slajd 5. Jesienny las.)

Niedźwiadek rozejrzał się po lesie i sapnął: były zielone drzewa, ale stały się złote, pomarańczowe, czerwone, wszelkiego rodzaju.

Tak jak? - zapytał magiczny lis.

Nadal tak! Uroda! - z radością odpowiedział niedźwiadek. - Ale to... jesień nadeszła. Złota jesień!

Jestem złotą jesienią - powiedział niezwykły lis i ponownie machnął ogonem, a lekki wir pięknych liści wirował gładko w powietrzu. - Cóż, teraz do widzenia, przyjacielu Niedźwiedź! Muszę jeszcze odwiedzić wiele lasów!

Dlaczego nie spotykamy się za rok? - zapytał mały miś.

Pewnie się spotkamy. Po prostu nie wiem, kim będę następnym razem. W końcu jesień może przybierać różne oblicza. Taki mam charakter. Żegnaj, Mały Miśku!

A magiczny lisiątko, które okazało się najbardziej złotą jesienią, wskoczył w zabarwione przez niego zarośla i natychmiast zniknął. I niedźwiadek poszedł do domu, myśląc po drodze, jak wspaniale, że pomógł Jesieni, i próbował odgadnąć, w kogo ona się zmieni następnym razem, za rok, kiedy znów zawita do jego rodzinnego lasu.

4. Obrazy jesieni w dziełach sztuki.

Zobaczmy teraz, jak artyści i fotografowie widzieli jesień iw jakich obrazach przedstawiali ją później w swoich pracach. W końcu obraz jest tworzony za pomocą wyobraźni osoby. Bez wyobraźni nie da się skomponować bajki. (Slajd 6. „Obrazy jesieni.”) Jesień to taka piękna dama w wyobraźni artysty. Ale uważny fotograf zauważył, że lot jesiennego liścia jest bardzo podobny do lotu ptaka na niebie. (Slajd 7. „Ptak-liść.) Artysta stworzył obraz jesieni z liści, przedstawiając go w postaci magicznego ptaka. (Slajd 8. „Jesienny ptak.”) Ktoś porównał szybkie pojawienie się jesieni z biegiem pięknego konia, a ten obraz zainspirował młodą artystkę z naszego Progimnazjum: jej jesienny koń wzbił się w niebo, rozrzucając po ziemi kolorowe liście . (Slajd 9. „Jesień to galopujący koń”).

Jesienią często pada deszcz i to jest trochę smutne. (Slajd 10. „Jesień otwiera parasole.”) Mokre liście, samotna postać z parasolem w oddali… Ale zupełnie inny nastrój pojawia się, gdy wyobrażasz sobie, jak kolorowe i zabawne jest wiele otwartych kolorowych parasoli! To właśnie taka wesoła i odświętna królowa wielobarwnych parasoli, którą artysta wyobraził sobie jesień. A inny artysta, prawdziwy gawędziarz Giuseppe Arcimboldo, stworzył zupełnie niezwykły obraz jesieni: złożył jej portret z jesiennych owoców. (Slajd 11. D. Arcimboldo „Jesień”.) Widzisz, jak różne, w przeciwieństwie do siebie i magiczne, okazały się obrazy zrodzone z fantazji. A teraz twoja kolej, aby wyobrazić sobie, w jakiej postaci może pojawić się piękna jesień. To będzie Wasza własna bajka, którą wspólnie stworzycie.

5. Twórcza praca dzieci w parach.

Nauczyciel. Teraz narysujesz własną bajkę o jesieni. Będziesz pracować w parach ze swoim kolegą z biurka. Skonsultujcie się, przedyskutujcie, kto wcieli się w głównego bohatera bajki - Jesień, a kto - krajobraz, który udekorowała Jesień. Aby bajka się powiodła, obie muszą okazać się bardzo piękne. W końcu jesień to najbardziej kolorowa pora roku. Gdy magiczne stworzenie Jesień będzie gotowe, wycinasz je nożyczkami i wklejasz w krajobraz. Bardzo ważne jest, aby wybrać dla niego odpowiednie miejsce: na ziemi, na drzewach lub w powietrzu. Pomyśl o tym, to jest twoja historia, twoja bajka opowiedziana twoim ogólnym obrazem.

6. Wystawa i ocena zbiorowa prac. Podsumowując: bez którego nie da się stworzyć bajki, obrazu.

Zobaczmy, kto dostał najciekawsze zdjęcia. Wyjaśnij dlaczego. Co musieliśmy zrobić, aby stworzyć własną bajkę, bez której nie ma bajki?

Czyja para nie mogła dojść do porozumienia w sprawie fabuły całego obrazu? Dostałeś ciekawą pracę, co o tym myślisz?

7. Praca domowa (opcjonalnie).

A kto chciałby opowiedzieć całą swoją bajkę, zapisać ją w domu lub wydrukować (z pomocą rodziców), a na następnej lekcji przeczytamy tę bajkę.

Adnotacja do materiału

Prezentacje artystyczne- najlepszy materiał pokazowy, który dzięki zastosowaniu technologii informatycznych w szkole pozwoli nauczycielowi nie tylko nauczyć dzieci rysowania, ale także da możliwość zapoznania się z dziełami plastycznymi, pracami plastyków rysunkowych lekcje w szkole. Prowadzenie lekcji plastyki bez obecności obrazów wizualnych jest dziś niemożliwe. Prezentacje rysunkowe sprawiają, że lekcja na dowolny temat jest łatwa do zrozumienia i zrozumienia dla dzieci. Tylko te elektroniczne podręczniki pomogą uczniom zanurzyć się w świat sztuki, zobaczyć prace światowych artystów, poczuć się jak początkujący projektant i odkryć nowe techniki przedstawiania przedmiotów za pomocą farb i pędzli, plasteliny czy nietradycyjnych materiałów wykorzystywanych współcześnie w twórczości.

Nowe podejście do nowoczesnej edukacji wymaga od nauczyciela wykorzystania prezentacji multimedialnych na temat rysunku na lekcjach plastyki jako:

  • Główne źródło informacji na temat lekcji
  • Niezawodny pomocnik nauczyciela podczas demonstracji procesów pracy lub rysowania krok po kroku
  • Próbka do projektów studenckich
  • Narzędzie, które pozwala zademonstrować proces działania artystycznego za pomocą programów graficznych

Gdy tylko nauczyciel ściągnie za darmo prezentacje o sztuce, lekcja nabiera zupełnie innych kolorów:

  • Staje się atrakcyjny
  • Jego materiał jest pouczający i przekonujący.
  • Jego slajdy motywują uczniów do uzyskania przyzwoitego wyniku.

Na zajęciach ze sztuk wizualnych prezentacja może służyć jako przewodnik do wyjaśnienia tematu lub jako środek do sprawdzenia wiedzy. Nauczyciel może bezpłatne pobieranie prezentacji rysunkowych dla szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych o życiu i twórczości artystów (artystów, architektów), o muzeach i rodzajach sztuk plastycznych w celu wyjaśnienia nowego materiału za pomocą najlepszych wizualizacji zaczerpniętych z wirtualnych muzeów i galerii sztuki w Internecie. Podsumowując wiedzę na dany temat, możesz pobrać prezentacje do lekcji plastyki z testami, których realizacja nie zajmuje dużo czasu na lekcji, ale pozwala nauczycielowi szybko sprawdzić przerabiany materiał, powodując żywe zainteresowanie dziecka do dalszego studiować temat.

Aby dzieci nauczyły się pięknie rysować, trzeba w nich obudzić to pragnienie i możliwości. Pomogą w tym wspaniałe prezentacje na temat rysunku (iso, plastyki), które oferujemy bezpłatnie z sekcji według klas. Każda praca została stworzona przez profesjonalistę, więc dzieci docenią materiał, który zostanie przedstawiony na lekcji. Oprócz prezentacji plastycznych dla wielu klas można pobrać konspekty lekcji rysunku w szkole podstawowej i średniej.

Naucz dzieci rysować. Być może jest to jakaś prezentacja plastyczna, która pozwoli zapalić w dziecku iskierkę kreatywności i na Ziemi pojawią się zdjęcia kolejnego utalentowanego artysty, który nie zatracił swojego daru.

IZO (sztuki plastyczne) - I kl

Wszystkie małe dzieci uwielbiają rysować, ale po pójściu do szkoły wiele traci zainteresowanie lekcjami plastyki. Cały problem polega na tym, że nauczyciel nie potrafi kompetentnie zbudować lekcji i zabija zainteresowanie pierwszoklasistów tą działalnością, wymagając od młodych uczniów niemożliwego. Na lekcji plastyki prezentacja w klasie 1 pozwala nauczycielowi być ...

IZO (rysunek) - klasa 2

Plastyka w klasie 2 z prezentacją to ulubiona lekcja wielu uczniów. Nowoczesne podręczniki elektroniczne całkowicie zmieniły zwykłe zajęcia, kiedy nauczyciel musiał spędzić większość lekcji na wyjaśnianiu materiału lekcyjnego. A ile radości daje dzieciom wirtualne podróże do muzeów i galerii sztuki, zapoznawanie się z twórczością artystów i kontemplacja niesamowitych dzieł...

IZO (sztuki plastyczne) - klasa 3

Lekcja plastyki w klasie 3 z prezentacją to ulubiony i długo wyczekiwany przedmiot w szkolnym planie każdego gimnazjalisty. To właśnie na tych zajęciach dzieci mają okazję wykazać się kreatywnością, pokazać swoje zdolności, ujawnić swój charakter, włożyć duszę w proponowaną pracę. Nawet ci faceci, którzy w przyszłości nie zostaną artystami, w podstawowym ...

Sztuki piękne (sztuki plastyczne) - klasa 4

Prezentacja plastyczna w klasie 4 to niezawodna pomoc wizualna dla nauczyciela, która jest w stanie zainteresować każdego ucznia szkoły podstawowej rysunkiem lub plastyką. W związku z tym każdy nowoczesny nauczyciel powinien umieć nie tylko korzystać z komputera, który znajduje się w jego klasie, ale także umieć komponować multimedialne opracowania, po mistrzowsku ...

IZO (sztuki plastyczne) - klasa 5

Prezentacje plastyczne dla klasy 5 pomogą nauczycielowi utrzymać zainteresowanie uczniów plastyką i rysunkiem, gdy dzieci przechodzą na poziom średni. Materiał ilustracyjny na tych lekcjach powinien być obecny w dużych ilościach. W końcu uczniowie nie tylko uczą się rysować, ale najpierw zapoznają się z historią powstania rzeczy, z biografiami artystów, z ...

IZO (sztuki plastyczne) - klasa 6

Prezentacje plastyczne w klasie 6 są niezbędnym materiałem do prowadzenia lekcji plastyki współczesnej. Znajomość różnych rodzajów sztuki, nauczanie rysunku powinno odbywać się przy użyciu ogromnej ilości wysokiej jakości wizualizacji. W dobie rozwoju technologii komputerowej nie ma co odbierać uczniowi możliwości kontemplacji, podczas gdy w klasie piękne obrazki, znane każdemu...

Praktycznie nie ograniczają się do niczego, ale na lekcjach rysunku w szkole może być inaczej. Zasady, zakazy, surowe ograniczenia czasem zamieniają ten ukochany od dzieciństwa proces w bolesną porcję numeru. Nietradycyjne podejścia i metody, które są tak niezbędne do lekcji rysunku w ogóle, aw szczególności, pomogą i sprawią, że sama lekcja rysunku będzie interesująca i ekscytująca.

Jak interesujące jest prowadzenie lekcji rysunku: 11 nietradycyjnych pomysłów

Proces rysowania jest bardzo przydatny dla dzieci, ponieważ rozwija uwagę, zdolności motoryczne, wyobraźnię i pamięć. Podobne można wykorzystać nie tylko na szkolnych lekcjach rysunku, ale także do zabawy dziecka i jego przyjaciół na łonie natury lub w domu.

Obraz nr 1">

Konturowanie cienia

Rysunek można przekształcić, jeśli przeniesiesz cały proces na świeże powietrze. Wszystko czego potrzebujesz to papier, przedmioty, które będą rzucały cień i flamastry. To także sposób na wyjaśnienie dzieciom roli światła i cienia, ruchu słońca oraz zmiany dnia i nocy.

autoportret

Pozwól dzieciom narysować swój autoportret, ale nie rysując go od podstaw, ale rysując tylko prawą / lewą stronę. Zasada symetrii nie została anulowana.

Portret z pamięci

Lub poproś dzieci, aby narysowały swoje portrety z pamięci. Przymocuj liście do pleców dzieci (to już je rozbawi), ustaw wszystkich w linii jeden po drugim i pozwól każdemu narysować portret tego, który stoi przed nim. Ci z przodu nie mogą się odwracać. Technika jest świetnym i długotrwałym poprawiaczem nastroju.

Fantazyjne wzory na filmie

Zamiast tradycyjnego płótna papierowego użyj szerokiej folii spożywczej. Rozciągnij folię między dwoma stołami, przykryj podłogę i pozwól dzieciom założyć fartuchy. Podziel dzieci na grupy: jedna rysuje, a druga leży pod filmem i obserwuje proces poprzez film od dołu do góry. Powiedz nam, że farba różnie spada na różne powierzchnie, więc nawet plamy wyglądają nietypowo.

Najdłuższy pędzel

Przyklej długi kij do każdego frędzla. Poproś dzieci, aby zaczęły, a dopiero potem przejdź do rysowania. Taki oryginalny sposób rysowania rozwija zdolności motoryczne, koordynację i zręczność, ponieważ długim pędzlem dużo trudniej jest nim zarządzać niż zwykłym.

Rysunek stopy. Każdy może rysować rękami. Ale co z rysowaniem stopami? To równie ciekawy i ekscytujący proces, który wymaga skupienia i cierpliwości. Ta technika rysowania jest szczególnie przydatna.

Odwróć głowę. Oprócz rysowania stopami możesz także używać… głowy. Jak? Przymocuj dwa frędzle złożone pod ostrym kątem do każdego kasku rowerowego, rozdaj kaski dzieciom i powieś przed nimi dużą kartkę papieru. Zadaniem dzieci jest rysowanie na papierze poprzez poruszanie głową. Doskonałe ćwiczenie na odcinek szyjny.

Rysowanie-dmuchanie

Zamiast pędzli można użyć rurek koktajlowych i dmuchać nimi na farbę, tworząc w ten sposób kolorowe plamy na kartce papieru. Dlatego fryzury wcześniej narysowanych postaci są interesujące.

Na lewą stronę

Możesz rysować nie tylko przy stole, ale także pod nim. Przymocuj kartki po wewnętrznej stronie stołu i poproś dzieci, aby rysowały siedząc lub leżąc na plecach, tak jak zrobił to Michał Anioł. Dzieci to pokochają, zobaczysz.

Od rysunku do abstrakcji

Aby stworzyć zbiorową abstrakcję, możesz użyć siatki konturów ciała. Przykryj podłogę dużymi paskami papieru i poproś dzieci, aby obrysowały nawzajem kontury swoich ciał, układając kontury jeden na drugim. Następnie dzieci wybierają dla siebie poszczególne części obrazu i malują je według własnego uznania.

świecący obraz

Można użyć płynu z fluorescencyjnych bransoletek lub sztyftów. Weź kilka takich neonowych pałeczek, ostrożnie odetnij ich końce i wyjmij pręty. Najlepiej robić to w rękawiczkach. Świecące „wypełnienie” bransoletek lub patyczków umieść w plastikowych kubeczkach wypełnionych do połowy wodą. Daj dzieciom papier, wyłącz światła i niech zacznie się magia!

Urozmaicą one standardowy program do rysowania i sprawią, że lekcje rysunku będą interesujące i zabawne. Jak rysujesz z dziećmi w domu lub na zajęciach? Podziel się swoimi podejściami w komentarzach.