Podsumowanie lekcji plastyki „Rosyjski strój ludowy”. Otwarta lekcja plastyki na temat: „Obraz wizerunków kobiet i mężczyzn w strojach ludowych” Zapoznanie uczniów z rosyjskim strojem ludowym, pojęciem „zespołu”,

OGBOU „Szacka szkoła z internatem kadetów”

plastyczne w klasie 5


Przygotowane i przeprowadzone

Markushova T.E.

Nauczyciel sztuki

Cel: Zapoznanie uczniów z rosyjskim strojem ludowym z jego elementami; pokazać znaczenie symboliki i koloru w ubraniach.

Zadania:

Instruktaż: Kształtowanie wiedzy i wyobrażeń o głównych elementach stroju rosyjskiego, jego wartości artystycznej. Nauczanie umiejętności wizualnych, kształtowanie umiejętności tworzenia szkiców z materiałami graficznymi.

Rozwój: Utrwalenie wiedzy o warunkowo symbolicznym języku sztuki ludowej: znaki i symbole jako mitopoetyczne przedstawienie osoby o świecie. Rozwój twórczego myślenia u dzieci.

Edukacyjny: Wzbudzenie szacunku dla kultury rosyjskiej, kształtowanie zainteresowania sztuką ludową.

Rodzaj lekcji: łączony - lekcja studiowania nowego materiału z elementami lekcji problemowej i lekcja kształtowania umiejętności i zdolności.

Sprzęt:

Dla uczniów: szkicownik, ołówek, gumka, kredki, flamastry.

Dla nauczyciela: lalki w strojach, prezentacja, karty z nazwami elementów strojów, rosyjska muzyka ludowa.

Plan lekcji:

    część organizacyjna.

    Rozmowa wprowadzająca do tematu.

    Zestawienie zadania plastycznego.

    Praktyczna realizacja zadania.

    Zreasumowanie.

Przebieg zajęć.

1 lekcja.

    Organizowanie czasu.

Dzień dobry chłopaki!

Proszę Cię o sprawdzenie, jak zorganizowane jest Twoje miejsce pracy.

Dziś pojedziemy na lekcję-wycieczkę do muzeum.

Ale odpowiedź na pytanie, czemu była poświęcona ekspozycja naszego wirtualnego muzeum, mówisz mi na końcu lekcji, zgodna?

2. Aktualizacja podstawowej wiedzy i umiejętności.

Posłuchaj tych linii:

Koszula, czerwona sukienka

i jasny świąteczny kaftan.

Wszystko to jest częścią naszego kraju,

z którego jesteśmy bardzo dumni!

Jak myślisz, o czym jest ten wiersz? (strój ludowy)

Gdzie i dlaczego ludzie nosili ubrania?

3. Określenie tematu i celów lekcji.

Jak myślisz, o czym będzie lekcja?

Czego chciałbyś się dzisiaj nauczyć na lekcji o rosyjskim stroju?

Kto więc spróbuje sformułować temat lekcji?

Na podstawie tematu formułujemy cele lekcji:

Spotkajmy się…

Naucz się rozróżniać...

Nauczmy się korzystać...

4. Sformułowanie problemu edukacyjnego.

- Czy wiesz, jaki strój mogła nosić Twoja praprababcia?

Jak wyglądały stroje ludowe, jak i dlaczego były zdobione?

Wszystko w kostiumie przypomina piękno ojczyzny. Przez kilka stuleci w różnych częściach ziemi rosyjskiej rozwijały się własne charakterystyczne cechy ubioru, a ludzie ściśle przestrzegali lokalnych tradycji.

Czy wiesz z jakich elementów składa się strój ludowy, jaką tajemnicę skrywa jego elegancki wzór? Co trzeba zrobić, żeby się o tym przekonać?

5. Badanie nowego materiału.

My, Rosjanie, strój rosyjski

historia jest bardzo przydatna do poznania!

Kostium o ludziach zmusi cię do myślenia

o życiu, obyczaje mogą powiedzieć.

W sobie nie staniemy się ignorantami,
Przejdźmy się powoli po wystawie,
Rozważ starożytne rosyjskie ubrania:
Czy to nie proste i dobre!

(Pokazuje 2 zdjęcia rosyjskiego stroju kobiecego)

„Spotykają się po ubraniach…”

To słynne powiedzenie pochodziło z głębi wieków. W tamtych czasach naszym przodkom wystarczyło raz spojrzeć na ubranie obcego, aby zrozumieć, z jakiej miejscowości pochodził, do jakiego plemienia należał, jaki był jego status społeczny, wiek, czy był żonaty itp. .

Najbardziej różniły się stroje prowincji północnych i południowych, o których dzisiaj porozmawiamy.

Podstawą kobiecego stroju ludowego była koszula. „Koszula” - od starożytnego słowiańskiego „pocierania” - kawałek tkaniny.

-Zastanówmy się nad ozdobą na koszuli, czy już ją gdzieś spotkaliśmy?

-Jaką rolę odgrywał haft na koszulce?

Jakie kolory dominowały w ornamentyce ludowej?

- Jakie jest ich znaczenie?

Nie sprzedawali własnej koszuli: wierzono, że jednocześnie sprzedasz swoje szczęście. Na Rusi nigdy nie chodzili z paskiem, a pierwszym „ubrankiem”, jakie otrzymało noworodek, był właśnie pasek.

Miękkie, gładkie linie sukienki sprawiły, że kobieta wyglądała jak łabędź. To nie przypadek, że w ludowych pieśniach i baśniach kobietę nazywano łabędziem. Na święta sukienki uszyto z jedwabiu, błyszczącego brokatu i kolorowej gęstej tkaniny, ozdobionej wzorzystym paskiem, warkoczem, wzorzystymi guzikami i haftem.

Na północy sarafany były często uzupełniane ubraniami otwierającymi klatkę piersiową - epanechką, aw chłodne dni zakładano na sarafanie ocieplacz pod prysznic z długimi rękawami.

Sukienka była koniecznie przepasana paskiem, a dziewczyny nosiły na niej wyjmowane kieszenie - „smakoszy”

-Jak myślisz, co tam było?

Na południu Rosji zamiast sukienki nosili ponewę na koszuli, samodziałową kraciastą spódnicę z wełny, którą owinęli, wzmacniając pas w talii. Poneva była również osłonięta wstążkami i warkoczem. Na koszulę ponevowie włożyli fartuch, który nazywano „welonem”, „zasłoną”, „zaponem”. W święta na ponewę zakładano bogato zdobione szaty - głowicę lub szuszpan wykonaną z eleganckiej tkaniny, ozdobionej haftem.

Odświętny strój uzupełniono nakryciem głowy.

-Jakie rosyjskie nakrycia głowy już znasz?

-Czy istnieje różnica między nakryciem głowy dla kobiet a nakryciem głowy dla dziewczynki?

Nakrycie głowy odgrywało ogromną rolę w stroju kobiecym. Można na jego podstawie określić wiek jego właściciela.

Dziewczęta nosiły opaski, korony, korony, które zapinano z tyłu, pozostawiając rozpuszczony warkocz lub rozpuszczone włosy.

Nadchodzi czerwona dziewczyna

Jak pająk pływa

Ma na sobie niebieską sukienkę

Szkarłatna wstążka w warkoczu,

Pióro na głowie.

Najpopularniejszym rodzajem świątecznego nakrycia głowy dla kobiet był kokoshnik - gęsty solidny kapelusz ozdobiony perłami słodkowodnymi, złotymi i srebrnymi nićmi.

W regionach południowych kokoshnik nazywano inaczej: kika, rzęsa, pięta. Zróżnicowany był również kształt kokoshnika.

Strój męski był mniej skomplikowany. Było to połączenie koszuli i portów.

Jego podstawą była koszula-kosoworotka. Szyto go z białej, niebieskiej lub czerwonej tkaniny. Ozdobiony haftem.

Stare rosyjskie porty były szyte z dwóch prostych paneli z klinem między nimi. Na pasku przymocowano je sznurkiem - gashnikiem. Porty nie były szerokie, były schowane w butach lub onuchi. Podobnie jak koszule, porty mogą być następnie dolne i górne. Porty dolne zostały wykonane z cieńszego materiału (płótno, jedwab), a porty górne z gęstszego materiału (tkanina).

Fizminutka.

Jesteś zmęczony?

Cóż, wtedy wszyscy razem wstali.

6. Twórcza aktywność praktyczna studentów.

Dziś zapraszam Was do działania jako projektanci mody i stworzenia szkicu rosyjskiego kostiumu dla lalek. Ale najpierw musimy narysować model lalki: postać kobiety lub mężczyzny.

(Uczniowie pracują indywidualnie. Indywidualnie wybierają materiały do ​​pracy.)

7. Wynik lekcji, refleksja.

To do jakiego muzeum pojechaliśmy? (etnograficzne) i nasza sala wystawowa jest poświęcona temu tematowi (strój ludowy odświętny)

Odbicie:

było dla mnie interesujące…

zaskoczyło mnie...

było mi ciężko...

Chciałem…

2 lekcja.

    Organizowanie czasu.

a) Sprawdzenie gotowości uczniów do zajęć.

B) Mobilizujący początek lekcji.

Na tablicy: 1 2 3 4 5

Na tablicy napisałam cyfry od 1 do 5. Czy mamy lekcję matematyki? Dlaczego je spisałem?

Dziś każdy z Was spróbuje ocenić swoją pracę w punktach. Naprawdę chcę, aby twoje wyniki były bliższe -5.

Uśmiechajcie się do siebie i zabierzcie się do pracy w dobrym nastroju.

2. Aktualizacja podstawowej wiedzy i umiejętności.

Lubisz rozwiązywać zagadki?

Następnie zagrajmy i jednocześnie pamiętajmy, z jakich elementów składał się rosyjski strój ludowy.

1. Położyli mnie na ciele,

Wszyscy w Rusi mnie znają.

Nie jestem tematem, nie jestem kapeluszem

zgadłem -

I(koszula)

2.Kochane tu i tam

jasny czerwony (sukienka)

3.Założę spódniczkę w kratę.

bardzo kocham( ponewa)

4.Siedzę na głowie i już wiem o tobie wszystko.

Nie zaczynam z tobą kłótni.

Tak myślałem (stroik)

5.Chłopaki mają więcej niż jeden ze swoich wygodnych (ulubionych) (spodnie)

Powiedz mi, dlaczego studiujemy stroje ludowe? ( Poznać tradycje swojego ludu) .

A we współczesnym życiu możemy wykorzystać tę wiedzę i gdzie? ( Na bazie stroju ludowego zbudowano strój nowoczesny, w zespołach folklorystycznych artyści ubrani są w stroje ludowe).

Strój narodowy jest znakiem rozpoznawczym każdego narodu, to w stroju ludowym zawsze i wszędzie spotyka się drogich gości innych krajów i narodów.

    Nauka nowego materiału.

Kobieta w rosyjskim stroju ludowym to kwiat. Kostium Rosjanki jest wielowarstwowy, z wieloma detalami.

Ryazan kostium był chyba najjaśniejszy w południowych prowincjach. W prowincji Ryazan od dawna panuje zwyczaj: każda wioska to nowy kostium! Kostium, stworzony przez rzemieślniczki z Ryazan, jest wielowarstwowy i kolorowy. Bogactwo czerwieni łagodzi żółty, uszlachetniają poziome hafty, a jasnozielone wstążki i wspaniała michajłowowska koronka dodają kostiumowi elegancji.

Składał się z koszuli, ponevy, fartucha-zaponu i kichki. Koszula damska była dłuższa niż męska, jej rąbek opadał prawie do stóp. Aby koszula nie przeszkadzała w chodzeniu, podnoszono ją w pasie paskiem, tak aby górna część ubrania wisiała nad nią. Kołnierzyk, rękawy i dół obszyto bogatym haftem.

Na koszulę noszono kucyki - najstarsze spódnice wykonane z samodziałowej wełnianej tkaniny. Tkanina na kucyka może być w paski lub kratkę, w różnych kolorach.

Ważną częścią kobiecego stroju było nakrycie głowy - sroka, kichka, rogi.

Charakterystyczną cechą stroju ryazańskiego jest specjalny rodzaj odzieży wierzchniej noszonej na koszuli - „nas” wykonany z wełnianej domowej tkaniny o splocie hipotecznym z tkanymi geometrycznymi wzorami płodności. Czerwona huśtawka „shushpan” - rodzaj tej odzieży.

W dystrykcie Szackim w regionie Ryazan kostium składał się z koszuli, sukienki, ponevy, głowicy i szuszpana.

Do połowy XIX wieku w rejonie szackim istniała otwarta sundress w kształcie klina. Ludzie nazywali taką sundress - „klinikami”, „sukmanem”,

"Chiński". Uszyli sukienkę z 3 prostych paneli i ukośnych klinów między nimi.

W drugiej połowie XIX wieku sukienkę ze skośnym klinem zastąpiono „prostą sukienką” (prosta, Moskwa) - uszytą z 4-6 paneli, zmontowanych w górnej części do poszycia, z paskami. Na koszulę noszono sukienkę. Koszula była z polikami - z prostokątnymi lub trapezowymi wstawkami.

Poneva składała się z czterech paneli: trzy z wełnianej lub półwełnianej tkaniny) zostały zszyte, górna krawędź została zebrana na amortyzatorze, a czwarty panel (lekka tkanina niewełniana) - „szew” - łączył trzy główne . Taki poneva nazywano „głuchym”.

Nakrycie głowy - głuchy naramiennik uszyto z białego płótna lub z samodziałowego sukna. W regionie szackim nazywano go - „nasovchik”, „śliniak”.

Po raz kolejny podziwiać stroje ludowe. Jak myślisz, co nadaje jej niezwykłej urody? ( Ubrania są haftowane)

Haft nie tylko upiększał i wzbogacał kostium, ale miał też inne znaczenie.

Jaki ornament i jakie kolory zastosowano w hafcie? Jaką funkcję pełnił haft? (Odpowiedzi uczniów)

Fizminutka.

Jesteś zmęczony?

Cóż, wtedy wszyscy razem wstali.

Wyobraź sobie, że jesteś na wybiegu i chwalisz się nowymi strojami ludowymi od współczesnych projektantów.

Wyprostowali ramiona, ściągnęli brzuchy i płynnie ruszyli do przodu, a potem do tyłu, odwrócili się, uśmiechnęli, ukłonili, usiedli. Dobrze zrobiony!

4. Twórcza aktywność praktyczna studentów.

Chłopaki, więc dowiedziałeś się, jak wyglądały stroje narodowe naszych przodków. Musisz ukończyć szkice kostiumów do wyboru. Mogą to być zarówno nowoczesne stylizowane zespoły z elementami stroju ludowego, jak i rosyjski ludowy strój świąteczny z własnym ozdobnym amuletem. Dzisiaj będziemy pracować w grupach.. Każda grupa wykona swoje zadanie: pierwsza grupa to południowy zestaw ubrań, druga to północny, trzecia grupa to zdobienie męskiego garnituru.

Wykonując pracę, użyj szablonów postaci ludzkich, które wykonałeś na ostatniej lekcji.

W jakiej kolejności będziemy pracować?

Etapy pracy:

    narysuj model lalki (na 1 lekcji)

    wybierz garnitur

    zbudować ogólny kształt kostiumu;

    zaznacz miejsca dekoracji i ozdób;

    określić kolor (kolor) kostiumu;

    pracować w kolorze.

Tak jak rzemieślniczki na Rusi tkały, przędły, haftowały przy melodyjnych dźwiękach rosyjskich pieśni ludowych, tak my postaramy się pracować przy muzyce. (Utwór wykonywany jest do muzyki ludowej z elementami nowoczesnej obróbki. Grupa Iwana Kupały, kompozycja Kostroma, Kolyada, Pszczoły)

5. Wynik lekcji. Odbicie.

Chłopaki, czy wiecie, że stworzenie wszystkich ludzi na świecie jest genialne. Nikt nigdy nie będzie w stanie zrozumieć i odzwierciedlić w swojej pracy treści naszej lekcji w taki sam sposób jak ty. I tak cała Twoja praca jest godna podziwu. Zabierz je do tablicy. Teraz zorganizujemy ekspozycję. Jeszcze raz podziwiajmy różnorodność modeli rosyjskich kostiumów. Zobacz, ilu przyszłych konkurentów Yudashkina i Zajcewa jest w naszym zespole.

Proponuje ocenę swojej pracy na lekcji w systemie 5-punktowym i zaznaczenie tego numerem na niedziałającej stronie albumu.

Streszczenie lekcji plastycznej dla młodszych uczniów na temat „Piękno stroju ludowego”


Opracowanie przeznaczone jest dla nauczycieli sztuk plastycznych oraz nauczycieli szkół podstawowych, wiek dzieci wynosi od 7 do 17 lat.
Cel: Uzbrojenie w wiedzę o strojach ludowych.
Zadania:
- zapoznanie studentów z cechami rosyjskiego stroju odświętnego, z różnorodnością i wszechobecnością stroju narodowego jako symbolu narodu, kraju;
- utrwalenie umiejętności tworzenia obrazu artystycznego w kompozycji dekoracyjnej, opanowanie materiałów graficznych, technik aplikacji; wzmacnianie powiązań interdyscyplinarnych (literatura, historia, geografia);
- rozwój samoświadomości narodowej, wzrost samooceny.
Podczas zajęć
1. Motywacja do zajęć edukacyjnych (2 min)
Cześć chłopaki. (Załącznik 6)
Mottem lekcji jest „Zadbaj o swoje ubranie na nowo i szanuj od najmłodszych lat”.
Jak rozumiesz znaczenie przysłowia? (Zastanawiają się, wyrażają swoją opinię. Zdają sobie sprawę, jak ważne jest unikanie czynów uwłaczających przede wszystkim własnej godności. Honorowa obecność jest gwarantem wysokiej moralności i integralności jednostki.)
2. Samostanowienie do działania. (4 minuty)
Do ściany przymocowane są dwie tablice (załącznik 3). Pierwsza mówi, że mam swój strój ludowy. Drugi mówi, że nie mam stroju ludowego.
- Wstań, proszę, przesuń krzesła, podejdź do napisu, który ci w tej chwili odpowiada.
- Podnieś rękę do góry, znajdź mata z innego rogu.
Pierwsza mówi ta z ciemniejszymi włosami.
Zadawaj swojemu partnerowi pytania naprowadzające, nie spiesz się.
Czas pierwszego uczestnika (30sek.). Czas drugiego uczestnika (30 sek.).
Czas się skończył. Podziękuj swojemu partnerowi. Usiądź proszę.
Gleb, co powiedział twój partner? Alia, co powiedział twój partner?
(Wykonaj ćwiczenia „Stożki”, „Mix-pea-shea”. Podziel się informacjami.
Studenci są w stanie samodzielnie opanować nową wiedzę i umiejętności. Zdają sobie sprawę, że każdy powinien mieć swój narodowy strój odświętny, aby założyć go na święto, na scenę. Wiedzą, jak się słuchać, zadawać naprowadzające pytania, dziękować sobie nawzajem. Ostrożnie i grzecznie traktuj partnera.)
3. Etap aktualizacji i próbnej akcji edukacyjnej (1 min)
- Jak myślisz, jaki jest temat lekcji? Jaki jest mój cel lekcji? Jaki jest twój cel?
(Wyraź swoją opinię.
Sformułuj temat lekcji, cel (zadanie uczenia się) z pomocą nauczyciela (Regulacyjny UUD)
Udowodnij, wzór. (UUD poznawczy)
Sformułuj cel poznawczy z pomocą nauczyciela (Cognitive UUD)
Posiadaj umiejętności krytycznego myślenia, myśl o obecności ukrytych celów rozmówcy.)
4. Odkrywanie nowej wiedzy (20 min) (Załączniki 1, 4, 5, 7).
Nauczyciel udziela informacji na temat strojów ludowych z uwzględnieniem narodowości dzieci.
Student potrafi zastosować zdobytą wiedzę w tworzeniu kostiumów.
Student ma rozwiniętą tożsamość narodową, jest tolerancyjny.

5. Budowanie wyjścia z trudności. (3 minuty)
- Na ogół tradycyjne stroje ludowe były wielowarstwowe, miały eleganckie nakrycia głowy. Jak myślisz, jak ludzie mogliby pracować w strojach świątecznych? Czy jest to wygodne?
Uczniowie zgadują lub dochodzą do wniosku, że istniały codzienne, odświętne, weselne stroje.
Dostarczyć dowód. (UUD poznawczy)
6. Samodzielna praca nad tematem lekcji. Zastosowanie nowej wiedzy. (12 minut)
Wykonaj szkic rosyjskiego stroju ludowego, najlepiej pary - męskiej i żeńskiej. Podczas rysowania postaci ludzkiej możesz użyć papierowych lalek, szablonów sylwetek wykonanych przez nauczyciela.
Ryciny powinny być duże, prawie cały arkusz (A4, A3), umieszczone na środku arkusza, ustawione pionowo.
W tej lekcji określa się kolorystykę kostiumu. (Załącznik 2)
Rozwijają się indywidualne zdolności twórcze uczniów, kształtuje się stałe zainteresowanie działalnością twórczą.
Monitoruj i koryguj wyniki wydajności.
7. Refleksja działalności edukacyjnej. Podsumowanie lekcji.
Ekspresowy podgląd wykonanych prac.
- Czy chciałbyś nosić strój nawiązujący do tradycji narodowych? Dokąd poszedłbyś w takim garniturze?
Ocena. samoocena
Praca domowa.

Dokończ pracę nad szkicem stroju ludowego. Aneks 1. Muzyka ludowa (rosyjska, tatarska, czuwaska, tadżycka, baszkirska) reprezentująca wszystkie narodowości uczniów klasy.
Załącznik 2 Papierowe lalki, szablony sylwetki.


Dodatek 3.
Znaki przymocowane do ściany
1. Mam strój ludowy.
2. Nie mam stroju ludowego.

Dodatek 4 Slajdy i reprodukcje obrazów: V. Vasnetsov „Alyonushka”, „Trzy księżniczki podziemnego świata”, „Iwan Carewicz o szarym wilku”, „Bogatyrs”, M. Vrubel „Księżniczka łabędzi”, I. Bilibin „Dziewczyna z Wołogdy w odświętna sukienka".
Dodatek 5
Galeria zdjęć ze strojami różnych ludów świata.
Tadżycki strój narodowy.


Tatarski strój narodowy.


Strój narodowy Baszkirów.


Strój narodowy Czuwaski.


Rosyjskie ubrania codzienne.


Gruzińskie stroje narodowe.


Narodowe stroje ludów Indii.


Narodowy strój chiński.


Dodatek 6
Napis „Zadbaj o swoje ubranie ponownie i szanuj - od najmłodszych lat”.
Załącznik 7
Strój ludowy jest odzwierciedleniem kultury, historii, tradycji, a nawet sposobu życia ludzi. Proponuję odbyć krótką wycieczkę i dowiedzieć się więcej o strojach ludowych narodów świata. Nasz świat zamieszkuje ogromna liczba ludów, które mają swoje własne tradycyjne stroje. Wiemy o wielu z nich, ale nigdy nie słyszeliśmy o innych, na przykład o plemionach. Ale to po ich stronie można określić, do jakich osób należą te lub inne osoby.
Weźmy na przykład Gruzję – tam tradycyjnym strojem jest chokha, w Indiach sari, w Chinach qipao. Z kostiumu można się wiele dowiedzieć o osobie, jej stosunku do religii, kondycji finansowej i statusie.
Wszystkie stroje ludowe świata mają swoje własne cechy. Ludzie od dawna przygotowują się do świąt z wyprzedzeniem. Szczególnie starannie dobrane stroje, które w dawnych czasach były wykonywane ręcznie i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dla wielu ludów starożytne stroje świąteczne mają trójpoziomową strukturę ozdób. Nakrycia głowy i górna część kostiumu kojarzą się z obrazem nieba, dlatego we wzorach tej części ubioru zwróciły się ku słońcu, gwiazdom i ptakom. Wstążki opadające z nakryć głowy symbolizują deszcz. We wzorach i haftach dominuje obraz żyznej ziemi.
- Jakimi symbolami starożytni chłopi przedstawiali żyzność ziemi?
Przedstawiono wzory stylizowanych roślin, kwiatów, gałęzi. Rąbek koszuli lub spódnicy zdobiono ornamentami symbolizującymi zasiane grunty orne (trójkąty, romby, prostokąty z kropkami). Końce plecionych pasów zdobiły głowy jaszczurek (symbol podziemnego i podwodnego świata).
Nakrycie głowy jest bardzo ważną częścią stroju. Z niej dawniej, jak z paszportu, można było się wiele dowiedzieć o kobiecie: jej wieku, stanie cywilnym, warstwie społecznej, liczbie dzieci. Dziewczęta nosiły korony i bandaże i miały prawo chodzić z gołymi włosami. Zamężne kobiety chowały włosy pod kokoshnikiem (od słowa „kokosh” - kogut, kika lub kichka, sroka).
Nakrycie głowy, jak już zaznaczyliśmy, w przedstawieniach ludowych kojarzone było z niebem, zdobione było symbolami słońca, gwiazd, drzew, ptaków. Sznury pereł i tymczasowe ozdoby symbolizowały strumienie deszczu. Na kokoshnik narzucono welon z delikatnej wzorzystej tkaniny.
Odzież damska w środkowej strefie i na północy Rosji składała się z koszuli, sukienki, epaneczki, aw chłodne dni ciepłej kurtki.
Słyszeliście te nazwy?
Koszula – podstawa kobiecego stroju ludowego, szyta była z białego płótna lub konopi. Odświętna koszula została ozdobiona haftem, który chronił kobietę przed „złym okiem”. Specjalnie zdobiono kołnierz, ramiona, klatkę piersiową, dół – miejsca ewentualnych „wejścia” sił zła.
Koszule, w których kobiety kosiły, nazywano „koszulkami sianokosowymi”. Były noszone bez sukienki. Uważano, że im bogatsza jest zdobiona koszula, tym szczęśliwsza i bardziej udana jest jej właścicielka, a dotykając ziemi rąbkiem, kobieta otrzymuje od niej witalność, a z kolei hafty z symboliką płodności dodawały ziemi siły .
Na koszulę noszona była sukieneczka, ozdobiona z przodu wzorzystym paskiem, warkoczem, srebrną koronką i wzorzystymi guzikami.
Epanechka - krótka rozkloszowana bluzka bez rękawów, uszyta z tkaniny brokatowej.
Na południu Rosji zamiast sukienki nosili poneva - samodziałową wełnianą spódnicę w kratkę. Opleciony był wstążkami i warkoczem. Fartuch, również ozdobiony wizerunkami ziemi i wody (romby, faliste linie, drzewo życia, ptaki), miał być przymocowany do ponevy - linii brzegowej. Dbał o swój żołądek.
Dla ówczesnej kobiety brzuch był podstawą życia, symbolem prokreacji.
W święta na wierzch zakładano głowicę wykonaną z eleganckiej tkaniny z haftem.
W dni powszednie głowy dziewcząt ozdabiano wstążką do pończoch, aw święta koroną. Na końcu długiego warkocza znajduje się warkocz z koralików. Przy szyi - koraliki, kaftany z koralików.
Strój męski był mniej skomplikowany. Jego podstawą była koszula-kosoworotka. Uszyty był z białej, niebieskiej lub czerwonej tkaniny, ozdobionej haftem.
Porty (spodnie) były wiązane sznurkiem w pasie. Bogaci ludzie nosili porty wykonane z jedwabiu i materiału, wsuwając je w marokańskie buty. Zwykli ludzie nosili płócienne porty, a ich nogi były owinięte onuchami i zakładane na łykowe buty.
Na koszulę zakładano zamek błyskawiczny, a na głowę zakładano kapelusz z sukna lub filcu.
Strój narodowy tatarski jest wyrazistym wyrazem sztuki ludowej.Narodowe cechy stroju tatarskiego są najwyraźniej widoczne w strojach kobiecych. Tradycyjny strój kobiet tatarskich charakteryzuje się trapezoidalną sylwetką, bogatą kolorystyką, bogactwem haftów i biżuterii. Odzież w większości przypadków składała się z długiej koszuli w kształcie tuniki i rozkloszowanej górnej sukienki z długimi rękawami i dopasowanym tyłem. Obowiązkowym elementem stroju kobiecego był śliniaczek, który zakładano pod koszulę z głębokim rozcięciem na piersi. Pod koszulą noszono szerokie spodnie. Odzież wierzchnia była bogato zdobiona haftem, obszyta cennym futrem, ozdobiona paciorkami i drobnymi monetami.
Odzież męska składała się również z koszuli, która była znacznie krótsza niż damska, oraz szerokich spodni, uszytych z reguły z tkaniny w paski. Górna część odzieży męskiej była otwarta i powtarzała sylwetkę damską, ale spódnice stanika sięgały do ​​kolan i często szyto go z krótkimi rękawami lub bez rękawów. Biszmet, zimowy kaftan tatarski, był ocieplony watą lub wełną owczą. Obowiązkowym atrybutem męskiego stroju Tatarów był pasek. Mógł być samodziałowy lub szyty z tkaniny fabrycznej, rzadziej używano pasów z dzianiny.
Nakrycia głowy kobiet były bardzo zróżnicowane w zależności od wieku ich właścicieli. Dziewczęta nosiły kalfak - czapkę bogato zdobioną haftem i koralikami z chwostem na spiczastym końcu. Nakrycia głowy zamężnych Tatarek zakrywały nie tylko włosy, ale także szyję, ramiona i górną część pleców. Starsze kobiety często nosiły na głowach welony sięgające do pasa i poniżej. Na narzuty zakładano cylindry: szaliki lub czapki.
Narodowymi butami Tatarów były wysokie buty wykonane z miękkiej skóry. Biżuterii używały zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Mężczyźni nosili pieczęcie, pierścienie, sprzączki pasów. Tradycyjnymi ozdobami kobiecymi były warkocz zakrywający koniec warkocza, kolczyki z zawieszkami, rzadziej kółeczka do nosa, różnorodna biżuteria na szyję, bransoletki i pierścionki.
Świąteczny kostium damski Czuwaski jest bardzo złożony, składa się z białej lnianej koszuli w kształcie tuniki oraz całego systemu haftowanej, koralikowej i metalowej biżuterii. Pomimo bliskiego związku ludów regionu Wołgi z narodem rosyjskim i tatarskim oraz między sobą, ich kultury artystyczne, doświadczając pewnego wzajemnego wpływu, zachowują jednak swoje specyficzne cechy. I pod tym względem wyróżnia się haft Czuwaski. Nakrycia głowy i biżuteria wykonane z koralików muszli i monet odgrywają ważną rolę w kompletności kostiumu. W odległej przeszłości pełniły rolę amuletów i talizmanów, później zaczęły wskazywać na wiek i przynależność społeczną właściciela.
Kostium tadżycki damski składa się z koszulowej sukienki, stanika, spodni i jarmułki. Koszula (koylek) uszyta jest z fularu, żorżety, jedwabiu o delikatnych odcieniach (jasnozielony, niebieski, różowy). Nakrycie głowy to jarmułka, bogato haftowana cekinami i monetami, z tyłu gazowa chusta. Buty - złote buty na średnim obcasie z zakrzywionymi szpiczastymi noskami. Strój męski składa się z koszuli, szlafroka, spodni i turbanu.
Jak widać, każdy naród ma swoje własne tradycje, które dotyczą również ubioru. W prezentowanej galerii zapoznałeś się ze strojami różnych ludów świata.

Ananyeva Elena Valentinovna

Nauczyciel plastyki

GB OUSOSH nr 10, Syzrań, region Samara

Lekcja plastyki w klasie VI.

Temat lekcji: „Rosyjski strój ludowy”.

Cel i zadania: uczyć uczniów kochać swój kraj, wiedzieć i strażnik tradycji i kultury swego ludu

Metody nauczania: Rozmowa, wyjaśnienie nowego materiału, prezentacja materiału dydaktycznego.

Sprzęt: tablica, komputer, rzutnik, ekran, pędzle, album, akwarela, kredki, ilustracje.

Rola nauczyciela: kierować aktywnością poznawczą uczniów, kontrolować, obserwować.

Rola uczniów: Narysuj rosyjski strój ludowy, odpowiednio oceń swoją pracę.

Plan lekcji:

    Moment organizacyjny -3 min

    Wyjaśnienie nowego tematu. Rozmowa tematyczna. Pokaż prezentację -20 min

    Fizminutka -2 min.

    Praca praktyczna -15 min

    Podsumowanie -3 min.

    Refleksja -2 min.

Podczas zajęć

    Organizowanie czasu.

"Cześć chłopaki"! Nieobecnych zaznaczam. Patrzę na gotowość klasy do lekcji.

    Wyjaśnienie nowego tematu.

Tematem naszej lekcji jest „Rosyjski strój ludowy”.

Miłość do ojczyzny, znajomość jej historii -

podstawie, na której tylko może

wzrost kultury duchowej całego społeczeństwa.

Lichaczow D.S.

Strona historyczna. Dzisiaj na lekcji pójdziemy poznać naszych przodków, dowiedzieć się, co nosili. Czy wiesz coś na ten temat? (Prezentacja).

Strój ludowy jest nieocenionym, niezbywalnym dziedzictwem kultury ludowej, gromadzonym przez wieki. Tradycyjny strój, powszechny na rozległym terytorium osadnictwa narodu rosyjskiego, był dość zróżnicowany. Dotyczy to zwłaszcza odzieży damskiej. Odzież damską i męską szyto z tkanin lnianych, konopnych, wełnianych, półwełnianych produkcji domowej, a także z tkanin fabrycznych: jedwabiu, wełny, bawełny, brokatu. Kompleks męskiej odzieży codziennej składał się z koszuli-kosoworotki z rozcięciem po lewej stronie klatki piersiowej i spodni (portów). Zimą na spodnie płócienne zakładano spodnie z domowej roboty wełnianej tkaniny lub sukna onuk. Koszule noszone były luźno i przepasywane wąskim paskiem, do którego w razie potrzeby mocowano grzebień, nóż drogowy lub inne drobne przedmioty. Odświętna koszula była wykonana z cienkiego bielonego płótna i ozdobiona tkaniem i haftem z czerwonymi i czarnymi nićmi „podłoga” lub „krzyż” wzdłuż kołnierza i rozcięcia na piersi, mankietach rękawów i lamówce. Stopy obute były w łykowe buty z onuchami lub butami, zimą noszono filcowe buty.

Mężczyźni nosili płócienne kaftany, zamki błyskawiczne, podkoszulki. Haft koszuli na ramieniu i rękawie jest gęsty - z „zestawem” i satynowym ściegiem; wykonali również koszulę z ukośnymi wstawkami z perkalu z paskami o splocie typograficznym. Taliowy fartuch-firana wykonany z płótna został wyhaftowany dwustronnym satynowym ściegiem, warkoczem. Tkany wełniany pas polegał na kostiumie, ozdoby na piersi - „garousi” (dla mężczyzn - „grzyb”, wełniane pończochy dziane na drutach w kolorowe paski i buciki - „koty”).

W kulturze narodu rosyjskiego wyróżnia się południowo-rosyjski i północno-rosyjski kompleks odzieży damskiej.

północny rosyjski - z koszuli i sukienki. Kostium zdobią hafty, tkane wzory, obcasy.

Rozważymy bardziej szczegółowo strój ludowy z północnej Rosji. Na pierwszy rzut oka kostium wydaje się prosty: sukienka, koszula z haftowanymi rękawami i nakrycie głowy. Podstawą jest koszula, w większości biała. Szyto go z prostych paneli domowej roboty lnu lub tkaniny lnianej. Kształt rękawów był różny: prosty lub zwężający się do nadgarstka, luźny lub plisowany. Koszule haftowano nićmi lnianymi, jedwabnymi, wełnianymi lub złotymi. Wzór znajdował się na kołnierzu, ramionach, rękawach i lamówce. Dominowało szycie dwustronne w kolorze czerwonym, niebieskim, czarnym z metalicznymi drobinkami. Umiejscowienie ornamentu na koszulkach oraz jego stylistyka nie są przypadkowe. Chronią przed złymi duchami.

Obowiązkowym elementem stroju był fartuch. Nie można sobie wyobrazić rosyjskiego stroju ludowego bez paska. Chodzenie bez pasa było uważane za nieprzyzwoite. Wiązana pod klatką piersiową lub pod brzuchem. Pasy były tkane lub tkane.

Nigdy nie znajdziesz podobnie zdobionych koszul, fartuchów czy nakryć głowy. Kostium zdobi pięta z haftowanymi, tkanymi wzorami.

Kostium damski zawiera wiele symboliki: tak więc nakrycie głowy kobiety w postaci rogu (jednego, dwóch lub trzech) niesie ze sobą symbol płodności - płodności zwierząt. Pas dzieli postać w górę iw dół, góra symbolizuje ziemię i niebo, głowa - słońce, bóstwo (zaznaczone na czerwono); dno - woda, źródła podziemne. Hafty na ubraniach chłopskich nie tylko ich ozdabiały i zachwycały otaczających ich urokiem wzorów, ale także miały chronić tego, kto je nosił, przed kłopotami, przed złym człowiekiem. Kobieta haftowała choinki - to znaczy, że życzy człowiekowi dostatniego i szczęśliwego życia, bo świerk to drzewo życia i dobra. Życie człowieka jest stale związane z wodą. Dlatego wodę należy traktować z szacunkiem. Musisz się z nią przyjaźnić. A kobieta haftuje faliste linie na ubraniach, układając je w ściśle ustalonym porządku, jakby wzywając żywioł wody, aby nigdy nie przynosił nieszczęścia ukochanej osobie, aby mu pomagał i chronił. Czapki damskie - „sroka” i kokoshnik. Kokosznik był haftowany perłami, złotymi nitkami lub ozdobiony wiszącymi nitkami koralików, armat. Dziewczęcym nakryciem głowy były bandaże i korony. Opaski dziewczęce z Niżnego Nowogrodu były szyte w formie prostego paska tkaniny obszytego metalicznymi cekinami w jednym lub kilku rzędach. Bandaże zdobi trójwymiarowy ornament wyszywany perłami, cyrkoniami, koralikami. Brzeg gorsetu obszyty wzorzystą koronką. Po założeniu bandaż przyjmuje postać stożka ściętego do góry dzięki grubej tekturze umieszczonej pod środkową częścią bandaża. Bandaż wiązany jest warkoczem wplecionym w pętelki zszyte od wewnątrz

Na brzegach wszyte są długie tasiemki ozdobione złotymi frędzlami. Warkocz był zawiązany pod kosą, a wstążki go zakrywały. W najbardziej eleganckiej wersji kostiumu dziewczyny schowały kolejną wstążkę, do której przypięły jedwabną kokardkę w innym kolorze, schodząc do rąbka sukienki.


    Fizminutka.

Jesteśmy zmęczeni, rysunek

nasze ręce są zmęczone

trochę potrząsamy

i zacznij tworzyć od nowa.

Jesteśmy zmęczeni, rysunek

nasze oczy są zmęczone

trochę mrugamy

i znów się nauczymy.

    Praktyczna praca.

Przejdźmy teraz do części praktycznej. Przed nami zadanie narysowania rosyjskiego stroju ludowego. Ale zanim zaczniemy, musimy pamiętać o zasadach budowania postaci ludzkiej. Pokaż na tablicy schemat budowy postaci ludzkiej. Śledzę klasę.

5. Podsumowanie. Odbicie.

Analiza pracy dzieci. Podsumowując. Zapisujemy naszą pracę domową.

Rodzaj lekcji: łączona.

Forma: lekcja-rozmowa, wycieczka do historii.

Cel:rozwijanie zainteresowań uczniów dziedzictwem historycznym naszej Ojczyzny.

Zadania:

  1. Zapoznanie uczniów z rosyjskim strojem ludowym, pojęciem „zespołu”, znaczeniem koloru w strojach.

  2. Kształtowanie umiejętności i zdolności uczniów w zakresie korzystania z różnych rodzajów technologii w pracy.

  3. Stworzenie warunków do pracy twórczej oraz rozwoju gustu plastycznego, fantazji i wyobraźni.

  4. Rozwijanie umiejętności wyszukiwania i badania, samodzielnej działalności uczniów.

  5. Zaszczepić zainteresowanie rosyjską sztuką ludową, kształtować poczucie patriotyzmu.

Sprzęt: prezentacja na temat: „Rosyjski strój ludowy odświętny”, komputer, projektor; odtwarzacz; reprodukcje obrazów przedstawiających rosyjski strój ludowy (I.P. Argunow „Portret wieśniaczki w rosyjskim stroju ludowym”, W.M. Wasniecow „Księżniczka żaba”); ilustracje do bajek; panele przedstawiające pejzaż wiejski, wzory postaci ludzkich; cykl muzyczny: Rosyjskie pieśni ludowe; materiały biblioteczne (książki: „Słownik objaśniający”, „Rosyjskie zagadki ludowe, przysłowia, powiedzenia”, „Tradycje narodu rosyjskiego”), zestaw materiałów plastycznych.

Plan lekcji:

    Ustalanie celów lekcji. Wprowadzenie przez nauczyciela.

    Rozmowa na temat stroju ludowego. Wiadomości studenckie, prezentacja.

    Zestawienie zadania plastycznego.

    Samodzielna praca uczniów.

    Praca na panelu zbiorczym, wymiana wrażeń.

    Praca domowa.

Postęp lekcji:

I. Moment organizacyjny.

II. Ogłoszenie tematu lekcji, przemówienie wprowadzające nauczyciela.

(slajd 1,2)

konwersacja:

Wyobraźmy sobie, chłopaki, że żyjemy w Rosji nie w XXI wieku, ale gdzieś w XVII! Co możesz powiedzieć o rosyjskim życiu rodziny ? Jakie było życie? Co robili latem i zimą?(Dzieci wyrażają swoje myśli).

Masz rację: życie było trudne w minionych stuleciach: ciężka praca w polu wiosną i latem, żniwa i żniwa jesienią. Prace zaczynały się wraz z pierwszymi promieniami słońca, a kończyły, gdy było już zupełnie ciemno.

Ale kiedy nadeszło święto, powitano je radośnie, zawsze się do niego przygotowywali.

Prezentacja (slajd 3.4)

Każdy naród ma święta. Ujawniają duszę osoby, jej charakter. Na Rusi kochali święta. Spotykali wiosnę i żegnali zimę, świętowali zakończenie prac polowych, a czasem sam koniec dnia roboczego. Wakacje zawsze były zabawą wypełnioną muzyką, śpiewem, grami i tańcami. Każdego wieczoru ludzie w różnym wieku zbierali się wieczorem pod czyjąś chatą i tam śpiewali i tańczyli (tańczyli). Repertuar pieśni i tańca był bardzo bogaty i różnorodny. Na wszystkie pory roku, na wszystkie święta kalendarzowe były piosenki, gry, tańce, zabawy, rymowanki. Często zaklęcia, żarty, żarty wymyślano na miejscu, w ruchu - improwizowano, zwłaszcza ditties.

Święto to nie tylko śpiewy i tańce.

- Czym jeszcze różni się ten dzień od zwykłej codzienności?/stroje/

W przeddzień uroczystości otwierano ciężkie skrzynie. Im bardziej były wypchane, tym za bogatszego uważano właściciela domu. Wszystkie świąteczne ubrania były koniecznie ozdobione elementami haftu, koralikami, cekinami, których z reguły nie było w codziennych ubraniach. Po ubiorze można było ocenić gust i kunszt rzemieślniczki, gdyż wieśniaczka sama wykonywała strój.

Prezentacja (slajd 5)

Wiadomości uczniów:

    Ludzie w dawnych czasach byli trochę jak współcześni mieszkańcy. Ubierali się całkiem inaczej. Nikt nie kupował ubrań: robili je w domu własnymi rękami.

    Uważano, że ubrania powinny być wygodne, dlatego szyto je luźno. Nikomu nie dali swojej koszuli, ponieważ wierzono, że chroni ona człowieka przed przeciwnościami losu.

    W dawnych czasach traktowali ubrania z szacunkiem, wkładali je do skrzyń i celowo prali.

Co za różnorodność świątecznych strojów! Slajd 6.7 (prezentacja)

A co mają ze sobą wspólnego? (wzory)

Jak inaczej możesz to nazwać? (ornament) Co to jest ornament?

Każdy rosyjski strój w dawnych czasach był z pewnością ozdobiony ornamentami i haftami.

Przypomnijmy sobie, jakie znasz rodzaje ozdób? /roślinne i geometryczne/

Przyjrzyjmy się bliżej strojom. (Slajd 8)

Podstawą każdego rosyjskiego stroju była koszula. Nazywano koszule z zapięciem z boku bluzki. Były one zwykle noszone przez mężczyzn. Obejmowały one również spodnie kto tankował buty lub w onuchi(kawałek materiału), a na wierzchu ubrali się łykowe buty.

Koszula była szeroka i ozdobiona haftem wzdłuż rąbka, wzdłuż kołnierza, wzdłuż krawędzi rękawów. I koniecznie zawiąż pas szarfowy <рисунок 1>.

Pasy pełniły wiele funkcji: mówiły o dobrobycie człowieka, były też nagrodą i darem, były dziedziczone. Świąteczne koszule były haftowane jedwabnymi nićmi. Preferowano kolor czerwony (jako talizman).

praca ze słownictwem(praca przekazana studentom z góry: znajdź interpretację słów: kosovorotka, koszula, onuchi, buty łykowe, spodnie (porty), pasek (szarfa), w słowniku objaśniającym Ozhegova lub Dahla)

Obrazek 1.

A teraz zapoznajmy się z damskim garniturem (slajd 9, 10)

W centralnych i północnych regionach Rosji kobiety ubierały się na święta sukienka<рисунок 2>.

Praca ze słownictwem: znajdź znaczenie słów: sundress, epanechka, dushegreya, kokoshnik, kichka, korotena, poneva, czapka.

Gładkie linie sukienki zdawały się płynąć, sprawiając, że kobieta wyglądała jak łabędź. Nic dziwnego, że w pieśniach i bajkach nazywane są łabędziami.

Do stroju odświętnego należały również tzw. duszegrei – epaneczki lub szorty – krótkie bluzki na ramiączkach, podobne do sarafanów<рисунок 2>.

Rysunek 2.

A w południowych regionach Rosji kobiety mody ubrane w kompleks kucyków<рисунок 3>.

Rysunek 3

Poneva - spódnica. Zawsze zakładała koszulę, potem fartuch, a potem top.

Dominowała czerwień. To kolor ognia, słońca, magiczny, piękny, symbol zbawienia i znak bariery dla sił zła. Kolor ten miał odstraszać demony i duchy mające ludzki wygląd, przechowywać i chronić właściciela przed różnymi nieszczęściami.

I na koniec kapelusze.

Były one wyraźnie podzielone na sukienki dziewczęce i zamężne:

Kokoszniki, wstążki, wianki /dziewczęce/.

Korona, sroka, kichka /samica/.

W nazwach nakryć głowy można usłyszeć pokrewieństwo z ptakiem: kokoshnik, kichka, sroka. I to nie przypadek. Pamiętaj bajki: łabędź, biały łabędź, jak paw.

Podaj interpretację słów „zespół”, „kolor”.

Zespół - spójność, harmonia części jednej całości.

Kolor - nasycenie koloru, stosunek kolorów w tonie.

III. Praktyczna praca – utworzenie panelu zbiorowego na temat „Wakacje na wsi”.

Uczniowie otrzymują figurki przedstawiające ludzi i muszą zrobić z nich świąteczne stroje.

Zadanie zróżnicowane:

1 grupa: pokolorować gotowe figurki, już „ubrane” – zadanie dla dzieci wolno poruszających się i tych, które mają trudności z obrazem siebie. Zaprojektuj własną ozdobę.

2 grupa: "Sukienka" figurka papierowa tj. zaprojektuj i narysuj swój własny świąteczny strój.

Głównym warunkiem jest obecność ozdoby w ubraniach.

Gotowe prace są naklejane na wcześniej przygotowany panel przedstawiający krajobraz.

W trakcie pracy możesz zrobić dzieciom kilka zagadek (slajd 11-13) i przysłów (slajd 14)

W trakcie pracy uczniowie mogą zostać zaproszeni do wysłuchania kilku rosyjskich pieśni ludowych.

IV. Wynik.

Wszystko w życiu się zmienia, ale wakacje pozostają. I choć radzi sobie na różne sposoby, najważniejsze pozostaje - radość, szczególne podniecenie, zabawa, eleganckie ubrania, prezenty, piosenki i tańce, które teraz są dla nas czasami tajemnicze. Jednak te tradycje są niezwykłe i wyjątkowe. Trzeba je zapamiętać i poznać.

V. Ocena prac.

VI . Praca domowa: wybór materiałów o współczesnej modzie (materiały z czasopism).

Interpretacja słów:

Temat lekcji: „Rosyjski strój ludowy”.
Rodzaj lekcji:łączny
Rodzaj działalności: indywidualna, para, grupa
Spodziewany wynik:
- artystyczne i kreatywne:
mini-projekt - stworzenie albumu "Ludowy strój świąteczny",
stworzenie zbiorowej kompozycji twórczej „Rosyjski okrągły taniec”;
- meta-temat: (UUD)
działania poznawcze – umiejętność budowania wizerunku artystycznego;
działania regulacyjne - zdolność uczniów do określania celu swojej pracy, identyfikowania etapów pracy, znajdowania odpowiednich środków i narzędzi, przeprowadzania stopniowej kontroli i oceny swoich działań;
działania komunikacyjne – zdolność ucznia do współpracy, umiejętność rozumienia intencji i zainteresowań osób wchodzących z nim w interakcje.
- osobiste:
poczucie dumy z kultury i sztuki Ojczyzny, jej mieszkańców;
zrozumienie szczególnej roli kultury i sztuki w życiu społeczeństwa i jednostki;
kształtowanie uczuć estetycznych, myślenia artystycznego i twórczego oraz fantazji;
umiejętność współpracy z towarzyszami w procesie wspólnych działań pod kierunkiem nauczyciela;
umiejętność omawiania i analizowania własnej działalności artystycznej oraz pracy kolegów i koleżanek z punktu widzenia zadań twórczych tego tematu.
Cele i cele:
1. Zapoznanie studentów z budową figuratywną rosyjskiego stroju kobiecego, jego strukturą, symboliką ornamentu i barwy; aby zrozumieć związek między ludzkimi wyobrażeniami o strukturze świata a figuratywną strukturą odzieży.
2. Kształcenie samoświadomości narodowej w procesie poznawania rosyjskiej kultury ludowej, regionalnych walorów kulturowych.
3. Rozwijać kompetencje edukacyjne, poznawcze, informacyjne i komunikacyjne: znać historię pochodzenia rosyjskiej odzieży, umieć rozróżniać różne stroje, znajdować właściwe informacje i wykorzystywać je; promowanie rozwoju aktywności poznawczej i twórczej dzieci w zakresie twórczości plastycznej i dekoracyjnej, intensyfikacja samodzielnych poszukiwań twórczych w rozwiązywaniu problemów plastycznych.
Seria muzyczna: Rosyjska muzyka ludowa.
Materiały dla uczniów: kolorowy papier, klej, nożyczki, album, farby.
Materiały i sprzęt dla nauczyciela: sekwencja wideo - prezentacja „Ludowe stroje świąteczne”, materiały informacyjne - wykroje do papieru-plastiku, karty referencyjne „Sekwencja narodowego stroju świątecznego”

Podczas zajęć:

I. Etap organizacyjny. Wprowadzenie do celu lekcji.

II. Etap „Ustalenie celu i zadań lekcji”. Motywacja do studiowania tematu. Wybór przez uczniów zadania, które chcieliby wykonać do końca lekcji. Opanowanie nowego materiału.

Odpowiedzi na pytania.

IV. Etap „Zapobiegawczy”. Fizminutka.
Zadanie: przeprowadzić ćwiczenia rozgrzewające w celu zapobiegania hipodynamii, a także ćwiczenia profilaktyczne dla oczu.
V. Etap „Wstępny sprawdzian zrozumienia i utrwalenia umiejętności”. Zestawienie zadania plastycznego.

Etap VI„Zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce”

VII. Scena„Informacja o pracy domowej, odprawa z jej wykonania”

VIII. Scena„Refleksja (podsumowanie lekcji). Ocena wyników.

Podsumowanie lekcji

I. Etap organizacyjny. Wprowadzenie do celu lekcji.
Zadanie: włączenie uczniów w działania na poziomie istotnym osobiście.

II. Etap „Ustalenie celu i zadań lekcji”. Motywacja do studiowania tematu. Wybór przez uczniów zadania, które chcieliby wykonać do końca lekcji. Opanowanie nowego materiału.
Zadanie: zapoznanie się z tradycyjnym strojem rosyjskim, jego znaczeniem, dekoracją.

Kiedyś o kobiecie mówiono:
Nadchodzi czerwona dziewczyna
Wygląda na to, że pływa pająk.
- Czy to samo możemy powiedzieć o współczesnej kobiecie? Dlaczego?
Okazuje się, że wygląd osoby, jej kostium odgrywa ważną rolę w życiu każdego człowieka. To nie przypadek, że od dawna mówią: „Spotykają się po ubraniach, odganiają ich umysłem”.
O czym dzisiaj porozmawiamy? Co robić na zajęciach?
Tematem dzisiejszej lekcji jest tradycyjny strój rosyjski. Dowiadujemy się, że w przebraniu kobiety można było o niej powiedzieć:
„Piękna dziewczyna nadchodzi,
Jak pająk pływa
Ma na sobie niebieską sukienkę
Szkarłatna wstążka w warkoczu,
Pióro na głowie"
I dalej
I jest majestatyczna
Pada słowo pava.
O jakim obrazie mówi ta piosenka?
Dzieci: Ta piosenka jest o rosyjskiej dziewczynie.
Nauczmy się, jak stworzyć szkic obrazu rosyjskiej odzieży damskiej. Co jest do tego potrzebne?
Zaplanujmy naszą lekcję.
- poznać historię stroju
- poznanie zasad dekorowania
- wykonywać pracę twórczą
- ocenić swoją pracę

Nauczyciel: Z kim autor porównuje Rosjankę? I dlaczego?
Dzieci: Porównuje ją do „pawuszki”, ubranej w piękny rosyjski strój, na głowie ma koronę lub kokoshnik, ozdobioną perłami i wisiorkami. Pełniła rolę gospodyni, z wysoko uniesioną głową, wyprostowanymi plecami, „jak paw”, „pływała jak łabędź”, młoda dziewczyna zawsze wystawiała warkocz na pokaz: „warkocz to dziewczęca uroda” mówiono w dawne czasy.
Nauczyciel: Wizerunek kobiety od dawna jest czczony w rosyjskiej sztuce ludowej, folklorze i często jest nierozerwalnie związany z wizerunkiem ptaka - najstarszego symbolu dobroci i dobrobytu. „Łabędź”, „pawa”, „kaczka”, „gołąb” to epitety od dawna nazywane w poezji ludowej, podkreślające plastikową stronę wizerunku rosyjskiej piękności.
Dzisiaj na lekcji wybierzemy się w przeszłość, zapoznamy się z rosyjskim strojem.
Zainteresowanie rosyjskim strojem ludowym istniało zawsze. Strój ludowy jest nieocenioną integralną własnością kultury ludu, gromadzoną przez wieki. Strój ludowy to nie tylko jasny, oryginalny element kultury, ale także synteza różnych rodzajów sztuki zdobniczej.

Świadomość nowego tematu
Studenci otrzymują wstępną wiedzę, istnieje świadomość tematu poprzez słowo nauczyciela, dialog, dyskusję, materiał wyjaśniający i ilustracyjny, prezentacja „Rosyjski strój ludowy”
Świadomość tematu polega na wspólnym z dziećmi opracowywaniu i wyznaczaniu celów na tym etapie działania, doborze środków wyrazu oraz materiałów i metod pracy.
Rosyjski strój ludowy świadczy również o silnym związku z kulturą odległych przodków. Strój niesie ze sobą informacje o ludziach minionej epoki, o ich sposobie życia, światopoglądzie, estetyce. Najlepsze tradycje rosyjskiego stroju są nadal żywe. Kolor, wzór, sylwetka, sukienki, koszule, kucyk, kaftany inspirują współczesnych projektantów mody, przyczyniają się do rozwoju zdolności twórczych w tworzeniu własnych modeli strojów i ich elementów.Widzimy, jak wyraziste są rosyjskie stroje w folklorze, w sztuce amatorskiej, w produkcjach teatralnych itp.
Nauczyciel opowiada, jak rozwijał się, zmieniał i ulepszał strój starożytnej Rusi: Koszula była podstawą strojów damskich i męskich. Garnitur męski był połączeniem koszuli i portów. Stare rosyjskie porty były szyte z dwóch prostych paneli z klinem między nimi. Na pasku przymocowano je sznurkiem - gashnikiem. Porty nie były szerokie, były schowane w butach lub onuchi. Podobnie jak koszule, porty mogą być następnie dolne i górne. Porty dolne wykonano z cieńszego materiału (płótno, jedwab), a porty górne z gęstszego materiału (płótno
Zwykły pomysł rosyjskiego stroju kobiecego kojarzy się z sukienką.

Sundress - luźne ubranie - nie miał on podkreślać linii sylwetki. Sukienka jest szyta z szerokimi otworami na ramiona lub na ramiączkach. Wycięcie może być zaokrąglone lub prostokątne. Codzienna sundress została uszyta z samodziałowej pstrokacizny lub obcasa. Na świąteczną sukienkę zwykle kupowali drogi materiał - brokat, chiński, wełniany garus.
Sukienki letnie zdobiono wzdłuż rąbka i linii zapięcia wzorzystymi tasiemkami, warkoczem i koronką.
Guziki odgrywały szczególną rolę w dekorowaniu sukienek, czasami osiągały wielkość kurzego jajka.

Letnia sukienka była noszona na długiej koszuli. Była jedną z najbardziej eleganckich części kobiecego stroju. Kołnierzyk, klatka piersiowa, szeroki pach, rąbek i rękawy były szczególnie wspaniale zdobione.
III. Etap „Aktualizacja wiedzy”.
Zadanie: powtórzenie przerobionego materiału niezbędnego do „odkrycia nowej wiedzy”, identyfikacja trudności w indywidualnej działalności praktycznej każdego ucznia.
Co to jest ozdoba?
Dlaczego ornament został wyhaftowany?
Jakich symboli używano w ornamentach?
Ornament może być kwiatowy, geometryczny, zoomorficzny lub mieszany. Uważano, że ornament wraz z czerwonym kolorem ma działanie ochronne, dlatego umieszczano go w miejscach, w których kończyły się ubrania. Jednocześnie otaczając dłoń symbolami, osoba chciała zwiększyć jej siłę i zręczność.

Ubierali się więc w regionach centralnych i na północy Rosji.
Strój południowych prowincji różnił się od północnych tym, że zamiast sukienki nosili ponevę. Poniewa składała się z kilku zszytych lub częściowo zszytych paneli tkaniny, zebranych w pasie na sznurek. Ponyovy szyto z tkanin w kratkę lub czerwonych z poprzecznym paskiem. Zdobiono je wzdłuż rąbka paskami materiału, wstążkami, warkoczem. W niektórych rejonach na ponyovie szyto dzwonki, według chłopów ich brzdąkanie chroniło ich przed złymi duchami.

Na ponewę często noszono fartuch, który nie tylko chronił ubranie przed zabrudzeniem, ale służył również jako dodatkowa dekoracja.
- Jak myślisz, dlaczego były takie różnice w kroju, a zwłaszcza w kolorystyce strojów północy i południa?
A nakrycie głowy uzupełniło kostium Rosjanki. Otrzymał szczególną uwagę.

Z nakrycia głowy można było wywnioskować, z jakiej miejscowości pochodzi jego właścicielka, do jakiej grupy wiekowej należy.
Dziewczyny wszędzie mogły zostawić odkryte włosy, wystarczyła wstążka na głowie. Nosili także „opatrunki”, kokoshniki. Zamężna kobieta musiała schować włosy, więc czapki były zamknięte, na przykład „wojownik”.
Nakrycia głowy zdobiono nie tylko złotą nicią, ale także perłami rzecznymi. A jednak najczęstszym rodzajem nakrycia głowy był kokoshnik. W obwodzie pskowskim nosili kokoshnik „sziszak” haftowany perłami, perły zebrane w „guzy” - symbol płodności. Opada na czoło w postaci siateczki małych perełek.
Kolejny niesamowity kokoshnik w postaci okrągłej czapki z płaskim dnem. Aby pola najeżyły się, perły nawleczono na końskie włosie. Same kokoshniki były wykonane z tektury, pokryte brokatem i haftowane perłami.
Ubrana w swój tradycyjny strój wieśniaczka była jak model Wszechświata: dolny ziemski poziom ubioru pokryty jest symbolami ziemi, nasion, roślinności, na górnym brzegu ubioru widzimy ptaki i personifikację deszczu, a na samej górze wszystko to zwieńczone jest wyraźnymi i niepodważalnymi symbolami nieba: słońcem, gwiazdami, ptakami.

Do śpiewu piosenek dziewczęta wirowały, tkały, przygotowywały sobie posag, chodziły śpiewając po wsi w ciepłe letnie wieczory, najlepsze stroje przeznaczyły na okrągłe tańce i festyny ​​– tak powstał nierozerwalny związek stroju z powstała pieśń i połączyła je oryginalnością rytmów i zestawień harmonicznych.

I oczywiście temat kostiumu znajduje odzwierciedlenie w rzemiośle ludowym: gliniana zabawka, matrioszka. I w muzyce ludowej.
IV. Fizminutka.
Zadanie: przeprowadzenie rozgrzewkowych ćwiczeń profilaktycznych dla oczu.
V. Etap „Pierwszy sprawdzian zrozumienia i utrwalenia umiejętności”. Zestawienie zadania plastycznego.
Zadanie: wybór ornamentu i rozwiązań kolorystycznych do stworzenia szkicu sukienki (układy papieru) w materiale.
Etap VI „Zastosowanie tego, co zostało opanowane w praktyce”
Zadanie: praktyczna realizacja zadania, samodzielna praca twórcza uczniów.
Niezależna praca. Dodatkowe informacje będą podawane w miarę postępu prac.
Ponad 500 lat temu mówiono o zasadach noszenia i przechowywania odzieży w Domostroy: „W święta i przy dobrej pogodzie ludzie powinni nosić eleganckie ubrania, ostrożnie chodzić rano i chronić się przed brudem, śniegiem i deszczu, nie polewać napojem, nie plamić jedzeniem i tłuszczem, nie siadać na krwi i mokro. Wracając z urlopu lub od gości, zdejmij elegancką sukienkę, zdejmij ją, obejrzyj, wysusz, rozciągnij, wytrzyj brud, wyczyść i dobrze ułóż tam, gdzie jest przechowywana.
Czy wszyscy dbamy o swoje ubrania w ten sam sposób?
Pas był ważną częścią stroju. Wcześniej chodzenie bez paska było uważane za grzech. Zaraz po chrzcie noworodkowi zakładano pas. Szerokość pasa może wynosić od 1 do 10 cm. W zależności od fasonu paski wiązane były w talii lub pod biustem. Dziewczyny nosiły na sobie wyjmowane kieszenie - „smakoszy”. Kobiety przyczepiały do ​​nich małe portfele na pieniądze, klucze, a czasem nawet „wypchaną” kość kurczaka, co według legendy pomagało im obudzić się wcześnie rano.

Zdejmowanie pasa osobie, odpinanie jej oznaczało hańbę. Stąd pochodzi określenie „człowiek bez pasów” – człowiek o niegodnym zachowaniu.
Uczniowie pracują nad trzema zadaniami: zróżnicowanie w nauce:
1 grupa wykonuje szkice w kolorze (słaba nauka);
Grupa 2 wykonuje szkic sukienki w technice - aplikacja;
Grupa 3 pracuje indywidualnie oraz w parach – wykonują figurę trójwymiarową. Technika - papier plastyczny. Wykorzystywana jest wizualizacja wideo.
Efekt końcowy: 1 i 2 grupy opracowują album (mini - projekt) - „Strój rosyjskiej kobiety” i bronią się.
Grupa 3 tworzy zbiorową kompozycję „Merry round dance” - rosyjskie melodie, dźwięki ditties.
VII. Etap „Informacja o pracy domowej, odprawa z jej wykonania”
Zadanie: poszukiwanie pracy w wizualnym porównaniu różnych strojów ludowych.
VIII. Etap „Refleksja (podsumowanie lekcji). Ocena wyników.
Cel: włączenie uczniów w działania na poziomie analitycznym.
Odbicie:
było dla mnie interesujące…
zaskoczyło mnie...
było mi ciężko...
Chciałem…
Podsumowanie lekcji
Uczniowie podchodzą do tablicy ze swoją pracą.
-Patrząc na wspaniałe kostiumy, naprawdę możemy powiedzieć: „CUD CUDOWNY, CUDOWNY CUDOWNY”.
Aplikacja