چه کسی افسانه سال نو را نوشت؟ دایره المعارف شخصیت های افسانه ای: "درخت کریسمس. داستان سال نو". درجه بندی. ستایش

طرح درس خواندن.

موضوع درس: S.V. میخالکوف "داستان سال نو".

اهداف درس: آموزشی:کودکان را با کار S.V. آشنا کنید. میخالکووا.

آموزشی:مهارت های خواندن آگاهانه روان را تمرین کنید.

توسعه توجه، حافظه، گفتار دانش آموزان؛ توانایی کار بر روی تصاویر را تمرین کنید.

آموزشی:القای علاقه و عشق به مطالعه؛ گسترش افق دید خواننده

تجهیزات:استفاده از ارائه سفر از طریق کتاب S.V. میخالکوف "ما می رویم، می رویم، می رویم..."

    سازمان لحظه

    بررسی تکالیف

    تعیین اهداف درسی

تعطیلات نزدیک است - سال نو. چه چیزی در مورد این تعطیلات قابل توجه است؟ (این یک تعطیلات جادویی است، ما آرزو می کنیم یا برای بابا نوئل نامه می فرستیم و آرزوها محقق می شود، حتی باور نکردنی - اتفاقات افسانه ای رخ می دهد.)

امروز در کلاس یک افسانه سال نو را خواهیم خواند.

کتاب های درسی خود را باز کنید و عنوان آن را بخوانید.

4. یادگیری مطالب جدید.

1. خواندن ابتدایی

معلم می خواند، بچه ها کتاب درسی را دنبال می کنند.

2. مکالمه بعد از خواندن

چه چیزی در این افسانه واقعی است و چه چیزی تخیلی؟

آیا شما از افسانه خوشتان آمد؟

چه چیزی را در این داستان بیشتر دوست داشتید؟

این افسانه چه احساساتی را در شما برانگیخت؟

آیا لحظاتی وجود داشت که برای درخت کریسمس متاسف شدید؟ این لحظه را توصیف کن

داستان از چه کسی نقل شده است؟ (از طرف نویسنده)

5. دقیقه تربیت بدنی

6. تلفیق مواد جدید.

1 . کار مقدماتی قبل از خواندن.

ابتدا هجاها را بخوانید سپس کل کلمات را.

To-love-to-sya - دست از تحسین کردن

من با شما آشنا شدم - آشنا شدم

Ra-ka-chi-wai-sya - تاب

اضطراب - اضطراب

پنهان کردن - پنهان کردن

Ob-la-we-va-lis - قطع شد

نزدیک تر - نزدیک تر

کامل بخوانید:

جنگل - جنگلداری، جنگلبان

شب - شب را سپری کرد

رنگ - رنگی

شیشه – شیشه

نقره - نقره

2 . خواندن بیانی.

3 . تحلیل کار.

وقایع کجا اتفاق افتاد؟

درخت کریسمس کجا زندگی می کرد؟

آیا او دوستانی داشت؟

الوچکا چگونه تنها در جنگل زندگی می کرد؟

چه چیزی الوچکا را نگران کرد؟ (یک زاغی پرواز کرد و به او گفت که در شب سال نو او را قطع خواهند کرد.)

در چنین شرایطی چه احساساتی ممکن است داشته باشید؟

یولوچکا چه شخصیتی داشت؟

پاسخ خود را با مثالی از متن پشتیبانی کنید؟

الوچکا پس از داستان Magpie چگونه شروع به زندگی کرد؟ (در ترس و اضطراب.)

آیا درخت کریسمس برای کسی شادی به ارمغان آورد؟ چرا؟

گفتگوی زاغی و درخت کریسمس را بخوانید. سعی کنید آن را با کلمات خود بیان کنید. (دو نفره کار کنید.)

7. دقیقه تربیت بدنی.

8. روی تصویرسازی کار کنید.

به تصویر کتاب درسی نگاه کنید.

چه کسی در این تصویر نشان داده شده است؟

هنرمند چه قسمتی را به تصویر کشیده است؟

این قسمت را در متن پیدا کنید و بخوانید.

کدام هنرمند درخت کریسمس را به تصویر کشیده است؟

به نظر شما او در این لحظه چه احساسی دارد؟

هنرمند چگونه به ما کمک کرد تا این احساسات را ببینیم؟

9. افق دید خود را گسترش دهید.

به یاد داشته باشید که شعر چه تفاوتی با نثر دارد؟

آیا می‌دانستید که اس. میخالکوف همین داستان را در شعر نوشته است. گوش کن که چیکار کرد

(خواندن شعر توسط دانش آموزان آماده.)

S.V. Mikhalkov "رویداد"

یک درخت کریسمس در برف بود -

چتری سبز،

صمغی،

سالم،

یک متر و نیم.

اتفاقی رخ داد

یک روز زمستانی:

جنگلبان تصمیم گرفت آن را قطع کند -

بنابراین به نظر او رسید.

او مورد توجه قرار گرفت

محاصره شده بود...

و فقط در اواخر عصر

به خود آمد.

چه حس عجیبی!

ترس یه جایی ناپدید شده...

فانوس های شیشه ای

در شاخه های آن می سوزند.

درخشش جواهرات -

چه ظاهر شیکی!

در عین حال، بدون شک،

او در جنگل ایستاده است.

بریده نشده! کل!

زیبا و قوی!..

چه کسی او را نجات داد، چه کسی او را درآورد؟

پسر جنگلی!

شعر را دوست داشتید؟

بچه ها، چه شعرهایی از S.V. آیا میخالکوف را می شناسید؟

10. استفاده از ارائه S.V. میخالکوف "ما می رویم، می رویم، می رویم...".

ارائه برای خواندن گروه کر استفاده می شود.

1 اسلاید.

آشنایی با پرتره نویسنده S.V. Mikhalkov.

آیا نویسنده را می شناسید؟

2 اسلاید.

بیایید به سفری در کتاب S.V. میخالکوف "ما می رویم، می رویم، می رویم...".

3 اسلاید، 4 اسلاید.

"توله سگ من."

من امروز از پا افتادم -

توله سگم گم شده

دو ساعت بهش زنگ زدم

دو ساعت منتظرش بودم

برای درس ننشستم

و من نتوانستم ناهار بخورم.

5 اسلاید، 6 اسلاید.

"بادبادک"

کاغذ، تراشه چوب، چسب برداشتم،

تمام روز نشستم و عرق ریختم،

بادبادک کاغذی - بادبادک

میخواستم یکی درست کنم

7 اسلاید، 8 اسلاید.

"چی داری؟"

چه کسی روی نیمکت نشسته بود؟

که به خیابان نگاه کرد

تولیا آواز خواند

بوریس ساکت بود

نیکولای پایش را تکان داد.

9 اسلاید، 10 اسلاید.

"پیوند"

واکسن بزن! کلاس اول!

آیا شنیده اید؟ این ما هستیم!.. –

من از واکسیناسیون نمی ترسم:

اگه لازم باشه به خودم تزریق میکنم!

خوب، فقط فکر کنید، یک تزریق!

بهم آمپول زدند و رفتم...

11 اسلاید، 12 اسلاید.

"گوسفند"

در امتداد مسیر کوهستانی شیب دار

یک بره سیاه داشت به سمت خانه می رفت

و روی پل قوزدار

با یک برادر سفید پوست آشنا شد.

13-14 اسلاید.

"آواز دوستان"

ما می رویم، می رویم، می رویم

به سرزمین های دور،

همسایه های خوب

دوستان شاد.

15 اسلاید، 16 اسلاید.

می نشینیم و از پنجره ها بیرون را نگاه می کنیم.

ابرها بر فراز آسمان پرواز می کنند.

سگ ها در حیاط خیس می شوند،

آنها حتی نمی خواهند پارس کنند.

17 اسلاید، 18 اسلاید.

یک درخت کریسمس در برف بود -

چتری سبز،

صمغی،

سالم،

یک متر و نیم.

برای کار نقاشی بکشید.

12. خلاصه درس.

آنچه توسط S.V. آیا میخالکوف را دوست داشتید؟

برای کار یک تصویر بکشید.

داستان سال نو

سرگئی میخالکوف
داستان سال نو

در جنگل، نه چندان دور از خانه جنگلبان، یک درخت کریسمس رشد کرد. درختان بالغ - کاج و صنوبر - از دور به او نگاه می کردند و نمی توانستند از تحسین او دست بردارند - او بسیار باریک و زیبا بود.
درخت کریسمس کوچک مانند همه درختان کریسمس در سن او رشد کرد: در تابستان با باران آبیاری می شد، در زمستان با برف پوشیده می شد.
او در آفتاب بهاری غرق شد و در طوفان رعد و برق می لرزید. در اطراف او، زندگی جنگلی معمولی جریان داشت: موش های صحرایی به جلو و عقب می دویدند، حشرات و مورچه های مختلف ازدحام می کردند، پرندگان پرواز می کردند. درخت کریسمس در طول زندگی کوتاه خود با خرگوش واقعی روبرو شد که یک بار شب را زیر شاخه های آن گذراند. علیرغم این واقعیت که یولوچکا در وسط یک پاکسازی تنها بزرگ شد، اما احساس تنهایی نمی کرد...
اما یک روز در تابستان، از ناکجاآباد، یک سرخابی ناآشنا پرواز کرد، بدون اینکه دو بار فکر کند، روی بالای درخت کریسمس کوچک نشست و شروع به تاب خوردن روی آن کرد.
- لطفا روی من تاب نخورید! - مودبانه از یولوچکا پرسید. - سرم رو میشکنی!
- بالای سرت برای چی لازم داری؟ - زاغی پچ پچ کرد. - هنوز هم قطع خواهی شد!
-چه کسی من را قطع می کند؟ برای چی؟! - یولوچکا به آرامی زمزمه کرد.
- و هر که به آن نیاز داشته باشد آن را قطع می کند! - جواب داد سوروکا. - آیا نمی دانید که در شب سال نو مردم برای افرادی مانند شما به جنگل می آیند! و تو جلوی همه رشد می کنی!..
- اما من الان چندین سال است که در این مکان هستم و کسی به من دست نزد! - یولوچکا با تردید مخالفت کرد.
- خوب، خیلی متاسفم! زاغی گفت و به جنگل رفت...
یولوچکا تابستان و پاییز را در ترس و اضطراب زندگی کرد و وقتی برف بارید آرامش را کاملا از دست داد. او نمی توانست به جایی بگریزد تا پنهان شود، تا در جنگل در میان همان درختان گم شود.
در ماه دسامبر، برف زیادی بارید که حتی درختان بالغ زیر وزن آن شاخه ها را شکستند.
و درخت کریسمس کوچک کاملاً تا بالای سر او پوشیده شده بود.
- این حتی خوب است! - تصمیم گرفت یولوچکا. - حالا هیچ کس متوجه من نمی شود!
آخرین روز سال خروجی فرا رسیده است - سی و یکم دسامبر.
- فقط برای زنده ماندن در این روز! - یولوچکا وقت فکر کردن نداشت وقتی مردی را دید که به او نزدیک می شود ، او مستقیم به سمت او می رفت. مرد با نزدیک شدن به آن، بالای آن را گرفت و تکان داد. لایه‌های سنگین برف که روی شاخه‌های درخت کریسمس آویزان بود از بین رفت و او شاخه‌های سبز پرزدار خود را جلوی مرد پهن کرد.
- من شما را درست انتخاب کردم! - مرد گفت و لبخند زد. او متوجه نشد که با این سخنان یولوچکا از هوش رفت ...
وقتی درخت کریسمس از خواب بیدار شد، او نمی توانست چیزی بفهمد: او زنده بود و در همان مکان ایستاده بود، فقط گلوله های شیشه ای رنگ روشن روی شاخه هایش آویزان بودند، و همه او در نخ های نقره ای نازک و بالای سرش پوشیده شده بود. با یک ستاره بزرگ طلایی تزئین شده بود ...
و صبح روز اول سال نو فرزندانش که خواهر و برادر بودند از خانه جنگلبان خارج شدند. آنها سوار بر اسکی خود شدند و به سمت یولوچکا حرکت کردند. جنگلبان از خانه بیرون آمد و آنها را دنبال کرد. وقتی هر سه نزدیک بودند، پسر گفت:
- فکر خوبی به ذهنت رسید بابا! این درخت سال نو ما خواهد بود! هر سال اینطوری تزئینش می کنیم!..
این داستان خیلی سال پیش اتفاق افتاد. جنگلبان پیر خیلی وقت پیش مرد. فرزندان بالغ او در شهر زندگی می کنند. و در میان برهه ای در جنگل، روبروی جنگلبان جدید، درخت صنوبر بلند و باریکی برمی خیزد و هر سال نو به یاد دوران کودکی اش می افتد...

اهداف:

  • همچنان با بیوگرافی و کار نویسنده با استعداد کودکان S. V. Mikhalkov آشنا شوید.
  • معنای ایدئولوژیکی افسانه ادبی "سال نو واقعی" را معرفی کنید.
  • این اثر حماسی را تحلیل کنید.

وظایف:

  1. در ادامه با بیوگرافی و کار S. V. Mikhalkov آشنا شوید. به کار بر روی بهبود مهارت های خواندن، آگاهی، روانی، سرعت، بیان، و توسعه توانایی "مطمئن خواندن" ادامه دهید. قبل، حین و بعد از خواندن به کار فکر کنید.
  2. گفتار شفاهی، تفکر مجازی و منطقی، دیکشنری، واژگان را توسعه دهید. توانایی تجزیه و تحلیل، تعمیم، مقایسه
  3. پرورش نگرش مراقبتی نسبت به طبیعت، پشتکار، احترام متقابل و توانایی همکاری با یکدیگر.

تجهیزات:کتاب درسی "گفتار بومی"، نمایشگاه کتاب های S. V. Mikhalkov، پرتره نویسنده؛ ارائه کامپیوتری؛ جداول هجایی؛ برگه هایی با متون ضرب المثل.

در طول کلاس ها

1. لحظه سازمانی:

معلم: زنگ درس آزاد خواندن ادبی ما به صدا درآمد. (1 اسلاید)

بچه ها، امروز در درس خود مهمان داریم. بیایید به آنها برگردیم و سلام کنیم.

آیا برای درس آماده هستید؟ آره
من روی شما حساب می کنم دوستان
ما کلاس دوستانه خوبی هستیم
همه چیز برای ما درست خواهد شد.

2. ارتباط با موضوع درس و تعیین هدف.

امروز در درس با آثار یک نویسنده بسیار معروف کودکان آشنا می شویم، اثر او "سال نو واقعی است" را می خوانیم، به یک جنگل زمستانی افسانه ای سفر می کنیم و سعی می کنیم به ساکنان آن کمک کنیم.

خواندن از روی تخته "ما مسئول همه چیز در این سیاره هستیم"

3. بررسی تکالیف.

و اولین کسی که ما را در جنگل ملاقات می کند توس زیبای تنه سفید است. بیایید تصور کنیم که به آن نزدیک شدیم، شاخه های پوشیده از برف را لمس کردیم. و کدام شاعر روسی فوق العاده زیبایی توس روسی را تحسین کرده است؟

در خانه شما شعر S.A. Yesenin "توس" را حفظ کردید. بیایید به بچه هایی گوش کنیم که سعی می کنند زیبایی بیت یسنین را به شنوندگان منتقل کنند. هنگام ارزیابی خواندن، در مورد آن صحبت می کنیم 3 اسلاید.

خواندن از روی قلب - 3 دانش آموز. ارزیابی شده با کارت های 5 4 3 (بدون نظر)

دقیقه تربیت بدنی:

1) باد در صورت ما می وزد ....

2) خرگوش خاکستری نشسته است .....

4. کارهای مقدماتی

معلم: زیر درخت توس، یکی در برف کلماتی نوشت، اما آنها پر از برف بودند. بیایید این کلمات را باز کنیم.

معلم: پس از خواندن این کلمات چه تعطیلاتی را به یاد می آوریم؟

معلم: آیا می دانید که در زمان های قدیم سال نو برای اولین بار در 1 مارس (آغاز بهار، بیداری طبیعت) جشن گرفته می شد، سپس آنها شروع به جشن سال نو در 1 سپتامبر (زمانی که برداشت محصول از مزارع به پایان رسید، و فقط 300 سال پیش تزار پیتر اول دستور داد سال نو را از 31 دسامبر تا 1 ژانویه جشن بگیرند. برای سال نو مرسوم است که هدایایی بدهید، شادی کنید، خوش بگذرانید و بگویید "سال نو مبارک!"، "مبارک! خوشبختی جدید!»

کوبیدن در - تلگرام.

آن را بخوانیم. در مورد لحن خواندن این تلگرام، بسته به محتوا، فکر کنید (شاد، مضطرب، با تماس برای کمک)

معلم: کدام یک از ساکنان جنگل می توانستند این تلگرام را ارسال کنند؟

معلم: صنوبر درختی است که ما آن را غذاخوری پرندگان می نامیم (موم، سنجاب، گراز وحشی، گوزن، همه در سرمای زمستان به اینجا می آیند).

ساز پیانو از چوب صنوبر ساخته شده است. صنوبر یک جگر جنگلی است. او 150-200 سال زندگی می کند. تصور کنید این زیبایی را یک هفته بریده و به خانه بیاورند و سپس دور بریزند. چگونه می توانیم به درخت کریسمس کمک کنیم؟

شعر "زنده، درخت کریسمس!" I. توکماکووا.

معلم: و یک نویسنده فوق العاده کودکان که کتاب هایش را در نمایشگاه داریم به ما توصیه می کند - من عنوان کتاب ها را خواندم. حدس زدید - کیست.

این S.V. میخالکوف است

معلم: بچه ها یک پیام کوتاه در مورد کار S. V. Mikhalkov برای ما آماده کرده اند (2 پیام)

معلم: میخالکوف در سراسر جهان محبوب است، کتاب های او به بسیاری از زبان ها ترجمه شده است. تعداد کل آنها (تیراژ) 230 میلیون نسخه است.

5. موضوع درس را گزارش کنید. هدف گذاری.

امروز اثر او را می خوانیم که "واقعیت سال نو" نام دارد.

به نظر شما این کلمه "درست" به چه معناست؟

واقعا این اتفاق افتاد. شاید نویسنده این داستان را از دوران کودکی خود به یاد داشته باشد یا شاید یکی از آشنایانش به او گفته است.

معلم: در اولین خواندن، سعی کنید بفهمید این داستان در مورد چیست، خود را در بین قهرمانان تصور کنید و در رویدادها شرکت کنید.

6. ادراک اولیه از متن.

قسمت 1 - توسط معلم خوانده می شود.

قسمت دوم - نمایشنامه/گفتگوی سرخابی ها و صنوبرها.

قسمت 3 - دانش آموز.

4 - معلم

قسمت 5 - دانش آموز و معلم.

7. بررسی درک اولیه از متن.

در مورد آنچه می خوانید چه می توانید بگویید؟

(شادی، اضطراب، ترس و...)

داستانی که خواندید برای چه کسی اتفاق افتاد؟

8. خواندن و تحلیل اثر.

1 بار - به آرامی

2 بار - با سرعت متوسط

سپس - 3 بار به سرعت

*بیایید کلمات مرتبط را بخوانیم که برخی از آنها در متن ظاهر می شوند (8 اسلاید)

*بیایید با استفاده از "فرهنگ توضیحی" معنای برخی از کلمات را روشن کنیم.

/کار انفرادی/.

*کلمات دشوار - در هجاها، روان، سپس در کل کلمات. (10 اسلاید)

9. یک دقیقه استراحت./ژیمناستیک روانی/

/صدای موسیقی./

چشمان خود را ببندید و تصور کنید که در یک جنگل زمستانی هستید.

نشان دهید که سرد و منقبض شده اید، گرم شده اید و لبخند زده اید.

به طور تصادفی با گلوله برفی به صورت شما اصابت کرد، وانمود کنید که ناراحت هستید. حالا دانه های برف را پاک کنید، لبخند بزنید و بیایید درس را با روحیه عالی ادامه دهیم.

*معلم (در حین آماده سازی متن را برای تجزیه و تحلیل در خواندن دوم به قسمت های معنایی تقسیم کردم).

بخش 1 - خواندن در یک "زنجیره"

درخت کریسمس چگونه در جنگل زندگی می کرد؟ او تنها بود یا بی حوصله؟ چرا؟

کلماتی را پیدا کنید که در مورد درخت به عنوان یک شخص صحبت کنند.

به یاد داشته باشید که این تکنیک در ادبیات چه نامیده می شود.

بخش 2 - خواندن گفتگوی "به خودتان"

به ما بگویید کدام یک را به عنوان درخت کریسمس و کدام را به عنوان زاغی معرفی کردید.

خواندن بر اساس نقش

قسمت 3 - پیدا کنید و بخوانید چگونه درخت کریسمس پس از گفتگو با زاغی شروع به زندگی کرد؟

این کلمات بار عاطفی خاصی دارند.

قسمت بعدی در مورد چه روزی صحبت می کند؟

درخت کریسمس از چه کسی می ترسید؟

رفتار فردی که به جنگل آمد چگونه بود؟

من یک جمله را شروع می کنم و شما آن را با کلماتی از متن تمام می کنید:

"او متوجه نشد، ...."

این هیجان انگیزترین و پرتنش ترین لحظه بود.

وقتی یولوچکا از خواب بیدار شد چه اتفاقی افتاد؟

آیا درخت کریسمس خوشحال بود که سال نو شد؟

چه کسی با او شادی کرد؟

10. سنتز ثانویه.

فکر می کنید یولوچکا چه احساسی داشت وقتی از هوش رفت و بعد از خواب بیدار شد؟

کار با طرح تصویر .

من برای شما 5 تصویر برای "عید نوروز" آماده کردم آنها را به ترتیب نام ببرید (کار گروهی) (11 اسلاید)


حالا بیایید دوتایی کار کنیم.

روی میزهای شما یک تکه کاغذ با 3 ضرب المثل وجود دارد. شما باید انتخاب کنید که کدام یک ایده اصلی "شب سال نو" را منعکس می کند؟ (12 اسلاید)

این داستان برای چه کسانی ختم به خیر شد؟ آیا فقط برای درخت کریسمس است؟

تعبیر «عجله در انجام کارهای نیک» را می خوانیم.

یک S.V. میخالکوف همچنین شعری در مورد درخت سال نو نوشت.

خواندن شعر "رویداد" توسط S. Mikhalkov.

11. خلاصه درس.

سفر ما به جنگل زمستانی به پایان رسید.

امروز با کدام نویسنده کودک آشنا شدیم؟

چه لحظاتی از زندگی او را به یاد دارید؟

در مورد قهرمانان "شب سال نو" چه می توانید بگویید؟

فکر می کنید S.V چه چیزی را می خواست به شما منتقل کند؟ میخالکوف؟

اگر یولوچکا به درس ما بیاید به شما چه می گوید؟

* * * * * * *
با پ آ با و ب O (روی دانه های برف)

12. درجه بندی. ستایش

و من، همراه با یولوچکا، از شما برای کار عالی شما تشکر می کنم.

13. تکالیف.

ص 203-207. خواندن رسا را ​​آماده کنید. سعی کنید احساسات هر شخصیت را منتقل کنید.

درس خواندن ادبی در کلاس دوم. اس. میخالکوف. "داستان سال نو"

اهداف:

    ادامه آشنایی کودکان با آثار S. Mikhalkov.

    مهارت های خواندن روان، آگاهانه و بیانی را توسعه دهید.

    توسعه گفتار دانش آموزان؛

    عشق به طبیعت و احترام به آن را در خود پرورش دهید.

وظایف:

    توسعه توانایی همدلی، درک دیگران، خود؛

    حوزه عاطفی، معنوی، اخلاقی کودک، فعالیت ذهنی او را توسعه دهید.

تجهیزات: کتاب درسی توسط L.F. Klimanova "Native Speech"، کامپیوتر، پروژکتور چند رسانه ای،

در طول کلاس ها

I. لحظه سازمانی.

II. به روز رسانی دانش.

در آخرین درس ما داستان عامیانه روسی "دو فراست" را مطالعه کردیم.

همانطور که می فهمید، عبارت "تبر بهتر از کت خز گرم می شود» ? ثابت کنید که این ایده اصلی افسانه است.

کار بدنی و کار همیشه به انسان کمک کرده تا در شرایط سخت زنده بماند. کار انسان را بزرگ می کند. با کار است که آدمی چگونه است قضاوت می شود.

III. موضوع و هدف درس را بیان کنید.

امروز سر کلاس بایدآشنا شدن با یک افسانه (ادبی) نویسنده جدید

یاد خواهد گرفت درست و رسا بخوانید، سوال بپرسید، پاسخ را در متن پیدا کنید

طرح

2. کار با شعر

3. مقدمه ای بر افسانه

سرگئی ولادیمیرویچ میخالکوف، نویسنده، شاعر، نمایشنامه نویس مشهور، نویسنده سه سرود فدراسیون روسیه

در 13 مارس 1913 در مسکو در خانواده یک کارمند متولد شد. سرگئی از کودکی شروع به نوشتن شعر کرد. در سال 1928، اولین شعر سرگئی میخالکوف "جاده" برای اولین بار منتشر شد.

پس از ترک تحصیل، چندین سال در نقاط مختلف به کارگری مشغول شد.

اولین شعر او برای کودکان، "سه شهروند" در مجله پیشگام منتشر شد. پس از آن شعرهای کودکانه دیگری نیز منتشر شد: "توماس سرسخت"، "من و دوستم"، "عمو استیوپا" که در اولین کتاب شعر او گنجانده شد. در عرض چند سال، سرگئی میخالکوف شاعر در سراسر اتحاد جماهیر شوروی شناخته شد.

در طول جنگ بزرگ میهنی ، او در جبهه به عنوان خبرنگار جنگ برای روزنامه های "برای شکوه میهن" و "شاهین استالین" کار کرد. در جبهه، نویسنده شوکه شده بود. اعطا حكم ها و مدال هاي نظامي.

میخالکوف نمایشنامه هایی برای تئاترهای کودکان و نمایشنامه هایی برای بزرگسالان نوشت. او نویسنده تعدادی فیلمنامه، هم داستانی و هم انیمیشن است.

S. Mikhalkov همچنین برای کودکان افسانه نوشت. اولین افسانه "روباه و بیور" در روزنامه پراودا منتشر شد. سپس افسانه های دیگری ظاهر شد ، اما در مجموع میخالکوف حدود دویست افسانه نوشت.

کتاب درسی خود را باز کنید و عنوان افسانه را بخوانید.

داستان واقعی -_______________________________________________ ___________________

( آنچه در آن بود در واقع، در واقع اتفاق افتاده است.) 1- امتیاز

چرا سال نو؟

آیا می دانید داستانی که امروز در مورد آن می آموزیم توسط S. Mikhalkov نوشته شده و آن را به صورت شعر خوانده است. (خواندن در گروه کر) -1 امتیاز

اس. میخالکوف. رویداد.

یک درخت کریسمس در برف بود -
چتری سبز -
صمغی،
سالم یک متر و نیم.

رویداد رخ داد:
یک روز زمستانی
جنگلبان تصمیم گرفت آن را قطع کند! -
بنابراین به نظر او رسید.

او مورد توجه قرار گرفت
محاصره شده بود
و فقط در اواخر عصر
به خود آمد.

چه حس عجیبی!
ترس یک جایی ناپدید شده است.
فانوس های شیشه ای
در شاخه های آن می سوزند.

درخشش، تزئینات -

چه ظاهر شیکی!
در عین حال، بدون شک،
او در جنگل ایستاده است.

قطع نشده! کل!
زیبا و قوی!
چه کسی او را نجات داد، چه کسی او را درآورد؟
پسر جنگلی!

چه اتفاقی ممکن است برای درخت کریسمس بیفتد؟ چه کسی او را نجات داد؟

بیایید یک افسانه بخوانیم و آن را با یک شعر مقایسه کنیم - چه چیزی مشترک است؟

من V. مواد جدید.

1. خواندن ابتدایی. 1 امتیاز

2. مکالمه بعد از خواندن.

آیا کار را دوست داشتید؟

چه چیزی در یک افسانه واقعی است و چه چیزی تخیلی؟

این داستان چه احساساتی را در شما برانگیخت؟

آیا لحظاتی وجود داشت که برای درخت کریسمس متاسف شدید؟ این لحظه را توصیف کن

افسانه و شعر چقدر شبیه هم هستند؟

بیایید بررسی کنیم که چگونه افسانه را درک کرده اید. بیایید تست را کامل کنیم - 7 امتیاز

تست بر روی افسانه "داستان سال نو".

6. درخت کریسمس چه زمانی پیدا شد؟

7. درخت کریسمس:

(برای کسانی که در آزمون شرکت کردند)

*تعاریف را به درستی مطابقت دهید 1 امتیاز

1. جنگلبان 1. اندام فوقانی، بالای چیزی.

2. Swarm 2. متخصص در حفاظت، استفاده و حفاظت از جنگل

مزارع

3. بالای سر 3. حرکت کنید، در جهات مختلف حرکت کنید.

    خوانش انتخابی متن و تحلیل اثر.

یولوچکا کجا زندگی می کرد؟ (در جنگل، نه چندان دور از خانه جنگلبان)

آیا یولوچکا احساس تنهایی می کرد؟ با کلمات متن ثابت کنید.

چرا کلمه درخت کریسمس در متن با حرف بزرگ نوشته شده است؟

به یاد داشته باشید که این تکنیک در ادبیات چه نامیده می شود (شخصیت سازی)

چه چیزی الوچکا را نگران کرد؟

به تصویر نگاه کنید. چه کسی روی آن تصویر شده است؟

دیالوگ بین درخت صنوبر و سرخابی را در متن پیدا کنید. دو به دو خواندن.1 امتیاز

- کدام یک درخت کریسمس و کدام یک زاغی را تصور کردید؟ (ماهی ماهی - مهربان، ساکت، مودب، قابل اعتماد؛ زاغی - پرحرف، آزاردهنده)

زاغی پرواز کرد. الوچکا پس از گفتگو با سوروکا چگونه شروع به زندگی کرد؟ بخوانش.

یولوچکا چه مدت در نگرانی و اضطراب زندگی کرد؟ (تا سی و یکم دسامبر)

رفتار فردی که به جنگل آمد چگونه بود؟ بخوانش.

من یک جمله را شروع می کنم و شما آن را با کلماتی از متن تمام می کنید:

او حتی متوجه نشد...»

"از دست دادن هوشیاری" به چه معناست؟ (چیزی ندیدم یا نشنیدم)

در مورد این جنگلبان چه می توان گفت؟ (نوع)

درخت کریسمس وقتی بیدار شد چه دید؟ بخوانش.

یولوچکا چه احساساتی را تجربه کرد؟

جنگلبان چه هدیه ای به درخت کریسمس داد؟ (اسباب بازی، زندگی بهترین هدیه است)

چه کسی با درخت کریسمس شادی کرد؟

یکی از ضرب المثل هایی را انتخاب کنید که متناسب با متن باشد

تجارت قبل از لذت
- همه چیز خوب بود که خوب تموم شد.
- دسامبر پایان سال است و زمستان آغاز.

نتیجه.D.z

1 گزینه

در مسکو متولد شد. سرگئی از کودکی شروع به نوشتن شعر کرد. اولین شعر او «جاده» است.

پس از ترک تحصیل، چندین سال به عنوان کارگر مشغول به کار شد. اولین شعر او برای کودکان، «سه شهروند» در مجله «پیشگام» منتشر شد. شعرهای کودکانه: «توماس سرسخت»، «من و دوستم»، «عمو استیوپا» و دیگران در اولین دفتر شعر او گنجانده شده است. در عرض چند سال، شاعر سرگئی میخالکوف در سراسر کشور شناخته شد.

گزینه 2

سرگئی ولادیمیرویچ میخالکوف، نویسنده، شاعر، نمایشنامه نویس مشهور، نویسنده سه سرود روسی

در طول جنگ، او در جبهه به عنوان خبرنگار جنگ برای روزنامه های "برای شکوه میهن" کار کرد. میخالکوف نمایشنامه هایی برای تئاترهای کودکان و بزرگسالان نوشت. برای فیلم ها فیلمنامه نوشت.

اس. میخالکوف برای کودکان افسانه نوشت. اولین افسانه "روباه و بیور" در روزنامه پراودا منتشر شد. سپس افسانه های دیگری ظاهر شد ، اما در مجموع میخالکوف حدود دویست افسانه نوشت.

در عرض چند سال، شاعر سرگئی میخالکوف در سراسر کشور شناخته شد.

برگه مسیر. کلاس دوم ب. نام خانوادگی، نام دانش آموز _________________________________

نویسنده "داستان سال نو" ______________________

پیام مربوط به نویسنده روی کارت را بخوانید. بگو

1b.

2-درست- ____________________________________________________________

__________________________________________________________________

1b.

3. شعر "رویداد" را بخوانید

1b.

4. تعاریف را به درستی مطابقت دهید:

1. Forester 1. حرکت، حرکت در جهات مختلف 2. Scurry 2. متخصص در حفاظت، استفاده و

حفاظت از جنگل

3. *بالای سر 3*. _____________________________________

_________________________________________

1b

5. داستان پریان "داستان سال نو" را بخوانید.

6. خواندن انتخابی

1b.

7. گفتگوی بین سرخابی ها و صنوبرها را دوتایی بخوانید

تا 7b.

8. در آزمون شرکت کنید بر اساس افسانه "داستان سال نو".

الف) S. Marshak; ب) S. Mikhalkov; ب) N. Sladkov.

2. نه چندان دور از جایی که درخت کریسمس رشد کرد؟

الف) از جنگل؛ ب) از شهر؛ ج) از خانه جنگلبان.

3. او یک بار با چه کسی ملاقات کرد؟

الف) با خرگوش؛ ب) با روباه؛ ب) با گرگ.

4. چه کسی در مورد سال نو به Yolochka گفت؟

یک کلاغ؛ ب) چهل؛ ب) جغد.

5. درخت کریسمس در ترس و اضطراب زندگی می کرد:

الف) بهار و تابستان؛ ب) تابستان و پاییز؛ ب) پاییز و زمستان.

6. درخت کریسمس چه زمانی پیدا شد؟

7. درخت کریسمس:

الف) کم کردن؛ ب) لباس پوشیده؛ ب) بریده و آراسته.

1b

9.*یکی از ضرب المثل ها را انتخاب کنید که با افسانه مطابقت دارد.

پاسخ: شما کار را انجام دادید، با اطمینان قدم بزنید.
ب. همه چیز خوب است که به خوبی پایان می یابد.
س. دسامبر پایان سال است و زمستان آغاز آن است.

"5"-15-13b. "4" -12-10b. "3" - 9-7b علامت من:________________